Pokušaj opkoljavanja Kine: Lideri četiri države udružili se protiv zajedničkog konkurenta, sastaju se pod maskom pandemije

12.03.2021

20:05 >> 20:56

0

Vašington je poručio da će kovid-19, ekonomska kooperacija i klimatska kriza biti glavne teme sastanka, dok je Nju Delhi saopštio da će premijer Narendra M

Pokušaj opkoljavanja Kine: Lideri četiri države udružili se protiv zajedničkog konkurenta, sastaju se pod maskom pandemije
Copyright Profimedia/Tanjug/AP photo/Pixabay

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden ušao je ove godine u Belu kuću sa ciljem da ujedini saveznike u nameri da obuzda kinesku dominaciju u regionu Indo-Pacifika.

Danas Bajden je danas predueo najveći korak ka svom cilju, sastajući se virtuelno sa liderima Kvadriliteralnog dijaloga o bezbednosti (Kvad) kako bi ojačao savez SAD, Japana, Indije i Australije, koji je Peking nazvao slikovitim prikazom “otrovnog” mentaliteta Hladnog rata.

Vašington je poručio da će kovid-19, ekonomska kooperacija i klimatska kriza biti glavne teme sastanka, dok je Nju Delhi saopštio da će premijer Narendra Modi diskutovati o “slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku” sa Bajdenom, japanskim premijerom Jošihidom Sugom i australijskim premijerom Skotom Morisonom.

Ni u jednom od saopštenja ne pominje se Kina, iako je njen ekonomski i vojni uspon doveo do oživljavanja Kvada 2017.

Kvad, ili Kvadriliteralni dijalog o bezbednosti, jeste neformalni strateški forum, koji uključuje poluredovne samite, razmenu informacija i vojne vežbe. Iako on nije formalni vojni savez kao NATO, neki ga vide kao potencijalnu protivtežu rastućem uticaju Kine i navodnoj agresiji u Aziji.

Pixabay

Dok članovi Kvada navode mnogo blaže aspekte svoje veze, kao što su kooperacija i pandemija koronavirusa, mogućnost vojnog opkoljavanja nije promakla Pekingu.

Admiral američke mornarice Filip Dejvidson, glavni u Indo-Pacifičkoj komandi vojske SAD, u utorak je okupljanje Kvada nazvao “dijamantom demokratije” u Indo-Pacifiku, istakavši da se nada da će ova organizacija “prerasti u nešto veće”.

– Ne mislim samo o bezbednosti, nego i o načinu na koji bismo mogli da pristupimo globalnoj ekonomiji, kritičnim tehnologijama kao što su telekomunikacije i 5G, saradnji na očuvanju međunarodnog reda – rekao je Dejvidson.

Četiri ključne oblasti

Kvad bi mogao da ima važnu ulogu u napretku četiri ključne oblasti: pomorska bezbednost, bezbednost lanca snabdevanja, tehnologija i diplomatija.

U oblasti pomorske bezbednosti članovi Kvada mogli bi da obezbede značajna pomorska sredstva koja bi mornarici SAD mogla da pomognu da stigne Kinu, koja je posebno koncentrisana na izgradnju brodova, zahvaljujući čemu je postala zemlja sa najvećom flotom na svetu. Indija, na primer, ima nosače aviona, a Japan kvalitetne razarače i podmornice.

Tanjug/Dean Lewins/Pool via AP

Na polju bezbednosti snabdevanja, ove četiri velike ekonomije mogu se iskoristiti da zaustave prednosti koje Kina ima u oblastima medicinskog materijala i farmaceutskih proizvoda, za koje neki tvrde da su bili problematični tokom pandemije.

Što se tiče tehnologije, članovi Kvada moraju da udruže resurse kako bi obezbedili informacionu sigurnost i razvili nove sisteme koji ne zahtevaju kineski hardver ili softver, jer bi oni mogli da predstavljaju bezbednosni rizik.

Kad je u pitanju diplomatija, Japan, Indija i Australija održavaju jači uticaj i imaju dublje veze sa zemljama oko Indo-Pacifika nego SAD. Mnoge zemlje u regionu, naročito one na jugoistoku Azije, verovatno će oberučke dočekati blisku kooperaciju sa članovima Kvada kako bi se napravio balans u odnosu na moć Kine, tvrde analitičari.

Ipak, moguće je da se ništa od ovoga ne desi. Prvi pokušaj Kvada da se nametne na ovim prostorima propao je nakon pritiska Kine 2007. Ona je delovanje ove organizacije predstavila kao pokušaj opkoljavanja, a zbog straha da bi Peking mogao da reaguje ekonomskim merama, tri partnera SAD povukla su se iz organizacije. Zato je veoma verovatno da će Peking opet reagovati ukoliko Kvad ponovo pokuša da obuzda Kinu.

– To će verovatno pojačati tenzije sa Kinom, pa su moguće i ekonomske reakcije protiv Indije, Australije i Japana – kazao je analitičar Timoti Hit za CNN.

Tanjug/Kiyoshi Ota/Pool via AP

To bi stvorilo ozbiljne probleme za sve tri države jer je za svaku od njih Kina najvažniji trgovinski partner.

Uteha za Pekinga

Kvad je ipak daleko od ujedinjenog fronta. Razilaženja među članicama mogla bi da budu dovoljna da Kina bude mirna.

– Kvad ostaje neformalno okupljanje, sa veoma malim institucionalnim karakterom. U tom smislu Kvad definitivno nije “azijski NATO”. Članovi Kvada možda dele zabrinutost zbog Kine i imaju potrebu da održe red, ali im nedostaje konsenzus oko toga šta da urade sa njom. Prioriteti se razlikuju od člana do člana – Indija je najviše fokusirana na Indijski okean, dok su Australija i Japan zabrinuti za Južno kinesko more – objasnio je Hit.

Za to vreme, Peking je u velikoj prednosti.

Pročitajte još

– Ako Kina pojača vojnu agresiju prema drugim zemljama, postoji mogućnost da Kvad preraste u snažniji vojni savez – smatra Hit.

Ali sve dok Kina izbegava sukobe, stručnjaci veruju da je ta mogućnost minimalna, u šta su uvereni i mnogi kineski zvaničnici. Kineske državne novine “Global Times” nazvale su Kvad “klubom praznih priča” u jednom od svojih tekstova, citirajući eksperte koji su procenili da je rad ove grupe “klimav” i simboličan i da iz njega ništa neće proizaći.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike