Studija potvrdila: Depresija u mladosti povećava rizik od demencije

21.10.2021

19:12

0

Ukoliko ste depresivni u mladosti, vaše šanse za demenciju rastu sa godinama, pokazala je nova studija objavljena u časopisu “ Journal of Alzheimer's Disease“.

Studija potvrdila: Depresija u mladosti povećava rizik od demencije
pexels-keenan-constance-2865901 (1) - Copyright Pexels

Mlade osobe koje se osećaju srećno mogu donekle biti zaštićene od demencije, ali se može dogoditi i obrnuto. Ukoliko kao mladi patite od depresije, šanse za razvoj demencije u starijoj dobi se povećavaju.

Istraživači su razvili statistički model za predviđanje pojave depresije među 15 hiljada učesnika starosti od 20 do 89 godina.

Utvrdili su da je u grupi od oko šest hiljada starijih osoba verovatnoća kognitivnog oštećenja bila 73 odsto veća za one koji su imali simptome depresije u ranoj odrasloj dobi, a 43 odsto veća za one sa simptomima depresije u kasnijem periodu života.

- Nekoliko mehanizama objašnjava kako depresija može povećati rizik od demencije. Među njima je i to što hiperaktivnost centralnog nervnog sistema za odgovor na stres povećava proizvodnju hormona stresa glukokortikoida. To dovodi do oštećenja hipokampusa, dela mozga neophodnog za formiranje, organizovanje i čuvanje sećanja - rekla je Vila Brenović, jedna od autorki istraživanja s Univerziteta u Kaliforniji.

Umereni ili visoki simptomi depresije utvrđeni su kod 13 posto mladih osoba, 26 odsto ljudi srednjih godina i 34 odsto starijih učesnika, prenosi "US News".

Pexels
 

Čak petina ukupne populacije se susretne s depresijom tokom života, pa je zato je važno znati prepoznati njenu ulogu u procesu starenja, istakla je doktorka Kristin Džef.

Istraživanje je objavljeno prošlog meseca u "Journal of Alzheimer's Disease".

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: D. R.

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike