Razlozi zbog kojih se budite noću: Promenite neke navike i spavajte kao beba

24.11.2020

20:35 >> 11:51

0

Na većinu možemo da utičemo

Razlozi zbog kojih se budite noću: Promenite neke navike i spavajte kao beba
Copyright Unsplash/Peter Kasprzyk

Dobar san je od ključnog značaja za naš organizam i imunitet. Utiče na mnogo faktora, a produktivnost i ostatak dana zavise nam od toga da li smo se lepo naspavali.

Mnogi od nas imaju neke navike koje utiču na to da ne spavamo kako treba, a većinu njih možemo lako da promenimo. Zato vam sada navodimo uobičajene razloge zbog kojih se noću često budimo:

Vrućina

Idealna temperatura sobe u kojoj spavate bi trebalo da bude oko 15 stepeni. Ako se često noću znojite, možda i zbog menopauze, koristite laganu posteljinu, po mogućnosti više slojeva.

Možda vas zanima: Treba vam san a ne sauna: Sedam dobrih razloga zašto je zdravije spavati u hladnoj sobi

Morate u toalet

Buđenje zbog toga što morate da odete do toaleta se naziva nikturija, a dešava se zbog prekomerne konzumacije tečnosti pre odlaska u krevet. Može biti i posledica problema s bešikom. Ipak prvo pokušajte da preskočite konzumiranje tečnosti pre spavanja, a ako to ne pomogne, obratite se lekaru.

Hrkanje

Nije uvek problem zvuk koji proizvodite, već činjenica da to ponekad može da znači da je reč o apneji u snu, stanju u kojem osoba prestaje da diše.

Pijete previše alkohola

Čaša ili dve omiljenog vina često nam posluže kao sredstvo za opuštanje pre odlaska u krevet, ali alkohol se može poigrati s vašim snom. Ponekad može pomoći da lakše utonete u san, ali češće će biti razlog zašto se budite tokom noći ili se budite rano ujutro. Alkohol će smanjiti i trajanje REM faze. Uz to, često ćete morati i u toalet tokom noći.

Pušač ste

Kao i alkohol, nikotin je povezan s nesanicom i može ograničiti vreme koje provodite u REM fazi. Najbolje je da prestanete da pušite ili barem da ne zapalite cigaretu nekoliko sati pre spavanja.

Anksiozni ste i depresivni

Anksioznost i depresija mogu uticati na kvalitet sna, a loš san može samo pogoršati mentalne poteškoće. Ako vas muče ovi problemi, najbolje bi bilo da se obratite stručnjaku kako bi vam bila pružena adekvatna pomoć.

Pexels/Andrea Piacquadio

Spavali ste popodne

Kratak odmor pre 15 sati u većini slučajeva neće uticati na vaš san, ali ako patite od nesanice, možda je pametnije strogo se držati plana odlaska u krevet i izbegavati popodnevnu dremku.

Pili ste kafu kasno uveče

Već je poznat uticaj kofeina na san, kao i ispijanje napitaka s kofeinom posle 18 časova. Može se negativno odraziti na kvalitet sna, zato ih izbegavajte ako želite lepo da spavate.

Saznaj više:

Ostavljate uključen TV dok spavate? Naučnici objasnili zašto je to loša ideja

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Dnevno.rs

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike