Kuća sa 16 strana: Dom za suvenire sa desetogodišnjeg putovanja po Evropi

16.02.2021

16:30 >> 12:10

0

Neobično svedočanstvo o snalažljivosti i nezavisnosti dveju žena iz vremena kada su muškarci dominirali

Kuća sa 16 strana: Dom za suvenire sa desetogodišnjeg putovanja po Evropi
Copyright Printscreen

U blizini sela Limpstoun, u Devonu u Engleskoj, nalazi se imanje iz 18. veka sa jedinstvenom kućom koja ima 16 strana. Kuću su izgradile dve nezavisne i neudate rođake Džejn i Meri Parminter, nakon povratka sa desetogodišnjeg putovanja po Evropa.

Džejn Parminter je bila ćerka bogatog trgovca vinom iz Devona. Nakon očeve smrti 1784. godine, Džejn je krenula na veliku turneju po Evropi, što je bio običaj među Britancima više klase u to doba. Društvo su joj pravile sestra Elizabet koja je bila invalid, rođaka bez roditelja, Meri i druge ženske prijateljice. Tokom nekoliko godina ove neustrašive žene istraživale su Francusku, Italiju, Nemačku, Švajcarsku i verovatno Španiju i Portugaliju.

Printscreen

Kada su se vratile u Englesku 1795. godine odlučile su da sagrade kuću koja će ih podsećati na njihova putešestvija i gde će moći da smeste sve suvenire koje su sakupile tokom desetogodišnjeg putovanja.

Rođake su kupile 15 hektara zemlje u blizini, u to vreme pomodnog odmarališta Eksmut, i sagradile šarmantnu šesnaestostranu vikendicu. Navodono im je inspiracija bila osmostrana bazilika San Vitale u Raveni. Prema porodičnom predanju, kuću je dizajnirala Džejn, ali je to najverovatnije delo arhitekte iz Bata Džona Louvdera.

Printscreen

Kuća je poznata pod nazivom „A la Ronde“ i ima 20 soba koje su raspoređene na tri sprata. U prizemlju su prvobitno bile smeštene prostorije za osoblje, kao i vinski podrum i kuhinja, dok je prvi sprat bio za dame. U središtu kuće je osmougaoni hodnik sa osam vrata koje vode do osam soba koje su međusobno povezane u krug. Ovo je rođakama bilo veoma važno, jer su volele da idu iz jedne u drugu sobu, prateći toplinu sunca. Počele bi sa doručkom u istočno orijentisanoj sobi, a veče bi završile u ovalnoj sobi na zapadu.

Sve u kući je dizajnirano tako da odgovara neobičnom obliku i neugodnim uglovima zgrade. Ormarići i police za knjige imaju klizne poklopce, a vrata se vraćaju u zidove da bi se uštedelo na prostoru. Dame su bile odgovorne za najveći deo unutrašnje dekoracije. Tako je u salonu friz bio od perja, a galerije i stepenište optočeni školjkama zajedno sa mozaicima.

Printscreen

Džejn je umrla 1811. godine i sahranjena je u maloj kapeli na zemljištu uz kuću. Meri je do smrti, 1849. godine, živela u šesnaestostranoj kući. U testamentu je izričito zahtevala da kuću nasledi „neudata rođaka“. Poštujući poslednju volju, kuću su nasledile Džejn i Sofi Harlok, a potom Stela Rejčel, koja je kuću ostavila svom bratu, velečasnom Osvaldu Rejčelu, pošto u tom momentu nije bilo neudatih rođaka. On je jedini muški vlasnik u njenoj istoriji dugoj 200 godina.

Osvald je uneo dosta izmena u kuću i baštu. Izgradio je vodotoranj i vešeraj, napravio kupatila i uveo centralno grejanje, a na kući je ugradio nove prozore. Nakon njegove smrti, kuća je ponovo prešla u ženske ruke. Ovog puta je vlasnica postala Margaret Tjudor, koja je kuću otvorila za javnost 1935. godine.

Od 1991. godine kuću je preuzeo Nacionalni trust koji je izbacio sve Osvaldove promene i kuću vratio u prvobitno stanje.

Profimedia

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike