Velika gužva na otvaranju izložbe "Nove tendencije ’60": Pogledajte ko je sve došao (FOTO)

14.12.2023

16:10

0

Svi su jedva čekali da ponovo vide umetnost Mire Brtke

Velika gužva na otvaranju izložbe "Nove tendencije ’60": Pogledajte ko je sve došao (FOTO)
Izložba "Nove tendencije ’60" - Copyright Promo/Aleksandar Milosavljević

U galeriji Studentskog kulturnog centra, u prisustvu velikog broja posetilaca, sinoć je otvorena izložba "Nove tendencije ’60".

Izložbu je otvorio ambasador Republike Italije u Beogradu, NJ.E. Luka Gori koji je u svom obraćanju rekao da je ovom izložbom učinjena velika čast i umetnosti, ali i Italiji i njenoj kulturnoj sceni.

Promo/Srđan Veljović
 

Prisutnima u galeriji su se obratili pre svega, ljubitelji umetnosti: Radovan Jokić - pomoćnik ministra kulture Republike Srbije za savremeno stvaralaštvo, prof. Franko Purini (Franco Purini), direktor Naučnog saveta Fondacije Mira Brtka, Frančeska Kalamaro (Francesca Calamaro), zamenica direktora Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu i Sava Stepanov, stručnjak za stvaralaštvo Mire Brtke i autor teksta u katalogu izložbe.

Gužva na Platou ispred SKC

Za izložbu Nove tendencije ‘60 zaista može da se kaže da je otvorena u prisustvu velikog broja ljudi.

Plato ispred Studentskog kulturnog centra vrveo je od posetilaca koji su se dinamično smenjivali i jedva čekali da ponovo vide umetnost Mire Brtke, ali i da se upoznaju sa umetnošću ljudi sa kojima je radila tokom rimskog perioda 1960-ih.

Promo
 

Sa tri izložbe, dve održane u Rimu 1964. i 1965, i u Trentu 1967. godine, radovi su ponovo zasijali u galerijskom prostoru, usred Beograda i sredine iz koje se Mira Brtka pridružila umetnicima iz Japana, Amerike, Turske, Nemačke i Italije.

Više od 30 slika i skulptura

Izložba Nove tendencije ‘60 počinje u samom atrijumu galerije SKC-a, gde su izložene fotografije i skulpture, Omaži, koje je Mra Brtka posvetila svojim saradnicima u Italiji, članovima grupe Illumination. Mira Brtka je i sama isticala kako su važne umetničke tendencije započete u Italiji 1960-ih godina, koje upravo vremenom koje je prošlo dobijaju značaj.

U glavnom izložbenom prostoru, izloženo je više od 30 slika, objekata i skulptura koje na prvi pogled osvajaju svojim koloritom.

Promo
 

Svih deset umetnika u ovom periodu svog stvaralaštva bilo je posvećeno apstrakciji, te se na izložbi mogu videti najreprezentativnija umetnička dela ovih autora.

Razvoj deset umetnika

Radovi sa izložbe Nove tendencije ‘60 pripadaju kolekciji Fondacije Mira Brtka, koja svoj rad usmerava ka kompletiranju slike ne samo o stvaralaštvu Mire Brtke, već i ambijentu u kome je stvarala. Njen italijanski period je bio tako uspešan da je obeležio čitavo njeno stvaralaštvo.

Na izložbi se jasno uviđa koliko su tada mladi, izuzetno talentovani umetnici, uticali jedni na druge, međusobno se inspirisali i komunicirali kroz likovni rad. Izložba je koncipirana kako hronološki, tako i poetički, prikazujući kako se rad deset umetnika razvijao tokom njihovog italijanskog perioda. Mira Brtka je ime koje je publiku pozvalo na ovu izložbu.

Promo
 

Poznato je da je Mira Brtka, pored slikarstva, radila i u okviru filmske i pozorišne umetnosti, baveći se režijom, dramaturgijom, kostimografijom, umetničkim aktivizmom, modnim dizajnom, vezom, i skulpturom. Među onima koji su došli da pogledaju ovu izložbu bile su i glumice Vesna Trivalić, Dubravka Drakić, Nenad Radujević iz modne agencije "Klik", dvojac iz LP Duo i mnogi drugi. 

Razgovori i stručna vođenja

Izložbu prati katalog koji je sjajan nastavak publikacija posvećenih Miri Brtki, sada u širem kontekstu, te je jednaka pažnja data svim autorima, Nobuja Abe (Nobuya Abe), Šu Takahaši (Shu Takahashi), Aldo Šmid (Aldo Schmid), Bruno Konte (Bruno Conte), Paolo Pateli (Paolo Patelli), Antonio Frankini (Antonio Franchini), Genđaj Kaspači (Gencay Kasapçi), Marša Hafif (Marcia Hafif), Milena Čubraković i Mira Brtka. Katalog je dostupan na samoj izložbi, ali u prostorijama ARTE galerije.

Izložbu su podržali: Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Studentski kulturni centar Beograd, Kulturni centar Beograda, Arte media.

Izložba traje do 28. decembra, a tokom trajanja biće organizovani razgovori i stručna vođenja. Prvo stručno vođenje zakazano je za subotu 23. decembar u 13.00 Radno vreme galerije: ponedeljak- petak od 11 – 19h, subota od 10-15h. Galerija SKC ne radi nedeljom.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike