Roditelji, oprez: Pazite šta kupujete deci, pojedine igračke su opasne po život!

24.12.2020

19:30 >> 08:29

0

Prema propisima, igračke mogu da sadrže do 0,1 odsto ftalata, ali istraživanja pokazuju da čak i mala količina te hemijske materije može biti veoma štetn

Roditelji, oprez: Pazite šta kupujete deci, pojedine igračke su opasne po život!
Copyright Pixabay

Gotovo trećina testiranih proizvoda od plastike na tržištu naše zemlje sadrži povećanu koncentraciju ftalata, štetne materije koja može biti veoma opasna po zdravlje. Ono što je posebno poražavajuće, ističu stručnjaci, jeste to što se ova materija najčešće nalazi u igračkama za decu, školskim rančevima i školskom priboru.

Pročitajte još

Na ove alarmantne podatke ukazala je Alternativa za bezbednije hemikalije (ALHem), iz Srbije, nevladina organizacija koja je uradila istraživanje 36 uzoraka i došla do zaključka da od tog broja čak 10 proizvoda sadrži ftalate u koncentraciji većoj od 0,1 odsto, što je gornja granica u Evropskoj uniji. Ova materija pronađena je u proizvodima kao što su školske torbe, rančevi, dečje papuče, neseseri, ali i u PVC tapetama i patosnicama za automobile.

Pixabay

– Zabrinjavajuće je to što su ftalati pronađeni u proizvodima koji su većinom namenjeni deci i mladima. Pored toga, četiri analizirana ftalata su detektovana u repromaterijalu, kao što su PVC materijali i veštačka koža, gde izloženost potrošača toj supstanci može biti znatna – objašnjava Valentina Mart, glavni autor ALHemovog izveštaja „MEKANA plastika, GRUBA istina!“.

Šta su ftalati?
Ftalati spadaju u supstance koje s razlogom izazivaju zabrinutost jer se mogu naći u plastičnim delovima različitih proizvoda namenjenih za opštu upotrebu, ali i u PVC podovima, kablovima, crevima i obloženim tkaninama, pa i na koricama knjiga. Oni se mahom dodaju plastici na bazi polivinil-hlorida (PVC), kao aditivi za omekšavanje i smanjivanje lomljivosti, ali se ne vezuju za polimer i postepeno se ispuštaju iz proizvoda od PVC materijala, te u kontaktu sa proizvodima koji ih sadrže može doći do izlaganja korisnika štetnim dejstvima ovih supstanci.

Koliko su ovi proizvodi zaista štetni, za “24sedam” objasnio je i savetnik za hemikalije hemičar Miloš Jovićević, koji je istakao da pojedina deca čije su majke bile izložene ftalatima tokom trudnoće, kasnije i s teškoćama počnu da govore.

– Ako su to devojčice, može se desiti da ranije uđu u pubertet, što je posledica narušenog hormonskog balansa u organizmu. Takođe, postoji niz studija koje dokazuju da ove materije pospešuju gojaznost, a posebno remete komunikaciju između štitne žlezde i mozga, što može izazvati niz zdravstvenih komplikacija – upozorava ovaj hemičar.

Pored laboratorijske analize ftalata u potrošačkim proizvodima, ovo istraživanje je obuhvatilo i proveru primene zakona u praksi, odnosno da li kompanije ispunjavaju svoju obavezu da informišu potrošače o prisustvu supstanci koje izazivaju zabrinutost u svojim proizvodima na njihov zahtev.

Pročitajte još

Tako, iako je Evropska unija u julu ove godine zabranila proizvodnju robe sa tim supstancama, srpski propisi tako nešto još uvek ne prepoznaju, kaže za naš portal Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača.

– Ti proizvodi, sa štetnim supstancama, najčešće dolaze iz azijskih zemalja, pa iako je Evropska unija od 1. jula zabranila prodaju i uvoz proizvoda koji sadrže nedozvoljenu količinu hemije, mi se nažalost nismo uskladili sa tim propisom. Kod nas se i dalje prodaju proizvodi sa mnogo većom koncentracijom ftalata, pa prema jednom istraživanju koje je urađeno prethodne godine, od 15 uzoraka čak polovina je sadržala i do tri stotine puta veću količinu ove hemijske susprance. Zato apelujemo na nadležne da prepoznaju problem i da više ne bude nijedne dečje igračke koja može da ugrozi njihovo zdravlje – poručio je Alfirović.

 

Saveti za kupce:
– Čitajte deklaraciju proizvoda

– Izbegavajte proizvode, posebno igračke, od PVC plastike

– Izbegavajte tvrdu, crnu i mirišljavu plastiku, jer može biti okidači za alergene

– Redovno provetravajte prostorije, ftalati završavaju i u kućnoj prašini

– Izbegavajte artikle sa oznakama DEPH, DBP, BBP, DIBP

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike