Roditelji i danas kažnjavaju i tuku decu u Srbiji: Batina (ni)je iz raja izašla, poručuju stručnjaci!

18.12.2020

06:37 >> 08:37

0

Veliko istraživanje UNICEF o disciplinovanju dece u kućnim uslovima pokazalo je da naša deca dobiju prvi put batine do treće godine života

Roditelji i danas kažnjavaju i tuku decu u Srbiji: Batina (ni)je iz raja izašla, poručuju stručnjaci!
Copyright Profimedia

Roditelji u Srbiji i dalje veruju u izreku da je “batina iz raja izašla”, pokazuju podaci istraživanja Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF), u okviru Istraživanja o disciplinovanju dece u kućnim uslovima.

Tako, rezultati ankete koja je sprovedena od avgusta prethodne godine do januara ove pokazuju da je čak 63 odsto roditelja upotrebilo neki oblik fizičkog nasilja, kao način disciplinovanja deteta, bar jednom tokom života deteta, dok 45 odsto njih prijavljuje da je koristilo fizičko nasilje u prethodnoj godini.

Pixabay

Iako je stanje bolje nego prethodnih godina, skoro polovina ispitanih roditelja prvi put je istukla dete kada je ono bilo u uzrastu od dve do tri godine.
Kao dva najčešća razloga za nasilno disciplinovanje navedeni su neposlušnost deteta i to da se ono našlo u opasnoj situaciji.

Nasilje – odraz emocionalnih reakcija

Kako je istakla direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova, nasilje je univerzalna pojava i može se manifestovati u svakoj porodici, bez obzira na njen socijalno-ekonomski status. Kako je dodala, roditeljstvo je izazovan posao, ali većina roditelja se tokom vapitanja dece oslanja na sopstveni instinkt i iskustva iz sopstvenog detinjstva, međutim, „to je često samo odraz naših emocijalnih reakcija, koje nisu dobro promišljene“.

Printscreen/Youtube, Unicef Srbija

– I očevima i majkama je potrebna podrška za razvijanje pozitivnih veština, kako bi se izbeglo korišćenje nasilja u odgoju dece. Pozitivno roditeljstvo povećava samopouzdanje dece i njihov životni uspeh. Brojne studije poručuju da su čak i blagi oblici nasilne discipline štetni. Nasilne discipline, uključujući i ismevanje, pretnje i zastrašivanje, imaju niz negativnih uticaja na ponašanje deteta. Deca u ranom uzrastu usvajaju modele ponašanja i komunikacije i prenose ih na druge međuljudske odnose, sa svojim vršnjacima – upozorila je ona, i dodala da je ohrabrujuće to što većina roditelja u Srbiji veruje da nasilno disciplinovanje nije dobro i da ne donosi pozitivne ishode:

Nasilne disciplinske prakse su:
Nasilno disciplinovanje – postupak roditelja koji ima cilj da nanese bol kod deteta kako bi dete ispravilo ponašanje
Fizičko nasilje – jasna upotreba fizičke sile, koja utiče na povredu dostojanstva deteta
Telesno kažnjavanje – udaranje deteta šakama ili predmetima (najčešći oblik kažnjavanja)

– Ipak, skoro polovina ispitanih roditelja, odnosno njih 47 odsto, izjavila je da su prvi put istukli svoje dete kada je ono bilo u uzrastu od dve do tri godine. Roditelji koji koriste nasilne metode nisu manje angažovani u životu deteta od roditelja koji to ne čine, samo im je potrebna podrška. Zato su naš cilj i vizija dostizanje nulte tolerancije na nasilje – poručila je ona.

Rešenje za sprečavanje širenja ovog modela vaspitanja je izgrađen sistem, smatra direktorka UNICEF-a, a sa njom se složila i ministarka za rad i socijalnu politiku dr Darija Kisić Tepavčević, koja kaže da u okviru celovite zaštite dečjih prava, zaštita prava dece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja predstavlja jedan od prioriteta politike Srbije.

Pro;itajte još

– Ministarstvo za rad je, u skladu sa svojim delokrugom rada i nadležnostima iz oblasti socijalne zaštite, u saradnji sa drugim relevantnim akterima, aktivno uključeno na zaštiti dece i porodice od svih oblika nasilja – zaključila je ministarka.

UNICEF je rezultate istraživanja predstavio u saradnji sa Ministarstvom za rad i zapošljavanje, a istraživanje su za UNICEF sproveli Institut za psihologiju i Institut za mentalno zdravlje.

Stavovi prema nasilnim metodama disciplinovanja i korišćenju ovih metoda ispitani su na reprezentativnom uzorku roditelja dece uzrasta od nula do 18 godina.

Zaključak je lak. Ne dižite olako ruku na svoje dete, jer to može imati dugoročne posledice!

Šta kažu mladi u Srbiji?
Na osnovu anketa koju su popunili mladi u Srbiji, na pitanje da li smatraju da nikada ne bi trebalo udariti dete, čak 32 odsto ispitanika misli da je taj postupak u redu. Ove podatke izneo je Mihailo Mitić, član Omladinskog odbora UNICEF-a, i rekao:

– Adolescenti i mladi moraju da učestvuju u programima i kampanjama vezanim za pozitivno roditeljstvo. I mi ćemo jednog dana biti roditelji, tako da je važno da budemo edukovani o roditeljstvu i o tome kako da budemo dobri roditelji. Niko se nije naučen rodio. Roditeljstvo se uči, kao što učimo druge stvari – poručio je Mitić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike