Srbija je u još nečemu prošla mnogo bolje od ostatka sveta, a posebno od EU

08.11.2020

18:53 >> 15:57

0

Direktna strana ulaganja su globalno, za prvih šest meseci ove godine, prepolovljena

Srbija je u još nečemu prošla mnogo bolje od ostatka sveta, a posebno od EU
Copyright Michal Jarmoluk/Pixabay

Dok su strane direktne investicije u prvoj polovini ove godine, usled zatvaranja ekonomija širom sveta, gotovo prepolovljene, a u pojedinim evropskim zemljama čak je došlo do povlačenja novca, Srbija je imala sreće. Tako je u našu zemlju priliv stranih direktnih investicija za prvih šest meseci 2020. iznosio 1,61 milijardu dolara, što je za 16,8 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

Naime, prema najnovijem izveštaju Makroekonomskih analiza i trendova (MAT) Ekonomskog instituta, ističe se da je priliv direktnih investicija u Srbiju usled pandemije smanjen u odnosu na prošlu godinu, ali da je kontrakcija slabija u odnosu na globalne tokove.

Ima i dobrih primera

Pandemija ne pogađa sve evropske zemlje podjednako, pa su neki nadmašili rezultat iz predkriznog perioda. To je slučaj sa Irskom, navode u MAT-u, gde je priliv stranih direktnih investicija krajem juna premašio 75 milijardi dolara, što je za 10 milijardi više nego lane. Slično je i u Nemačkoj, rast od 15 odsto, te je ukupan iznos ulaganja ovde dostigao zaključno sa junom 21 milijardu dolara.

Analitičari MAT-a navode i da je najveći procenat stranih investicija, oko 60 odsto, uložen u razmenljive sektore, pre svega prerađivačku industriju, 32,9 odsto i saobraćaj, 20,7 odsto, a za njima slede građevinarstvo, 13,7 odsto i finansijski sektor, sedam odsto.

I dalje najviše iz evropskih zemalja

– Najviše investicija u Srbiju je došlo iz evropskih zemalja, iz EU oko 68,4 odsto i Rusije oko 5,3 odsto. Zatim iz azijskih zemalja, 20,2 odsto, i to pre svega Кine, oko 18,9 odsto – ističe se u izveštaju MAT-a.

Kako je ocenjeno, neto priliv stranih direktnih investicija u Srbiju, i u periodu od januara do avgusta ove godine, omogućava u potpunosti pokrivanje deficita tekućeg računa platnog bilansa.

Pročitajte još: Odlične vesti: Privreda se već resetovala na 2019.

Pročitajte još: Mladim poljoprivrednicima državna zemlja bez nadoknade

Kada se radi o svetu, krajem oktobra je objavljen izveštaj UN-a o kretanju globalnih investicija. U njemu se ističe da su strane direktne investicije u prvom polugođu 2020. usled zatvaranja ekonomija širom sveta redukovane za 49 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Aktuelni investicioni projekti se usporeno realizuju dok se manje bitni projekti odlažu kako bi kompanije sačuvale potrebnu likvidnost.

Najveći pad je registrovan kod razvijenih ekonomija; Profimedia

Tako su, kako ističu analitičari MAT-a, svi oblici investicija smanjeni, grinfild ulaganja za 37 odsto, tzv. kros-border preuzimanja i akvizicije za 15 odsto, dok su novo-najavljeni međunarodni projektno-finansijski sporazumi, kao bitan izvor infrastrukturnog ulaganja, redukovani za četvrtinu.

– Najveći pad je registrovan kod razvijenih ekonomija, gde vrednost stranih direktnih investicija u prvom polugođu 2020. dostiže 98 milijardi dolara, što je za 75 odsto manje nego u istom periodu 2019. Trend priliva je naglo i nadprosečno pogoršan u evropskim zemljama – ističu analitičari MAT-a.

U Africi najveći pad ulaganja

U zemljama u razvoju pad stranih direktnih investicija u proseku iznosi 16 odsto, što je manje nego što je UN očekivao sredinom godine.

– U Africi je zabeležen pad od 28 odsto, u Južnoj Americi 25 odsto, te 12 odsto u Aziji, gde je dobar rezultat potekao, pre svega, od brzog oporavka kineske ekonomije. Interesantno je da je upravo u prvom polugođu 2020. ovaj deo Azije privukao više od polovine ukupne vrednosti stranih direktnih investicija u svetu – ističu analitičari MAT-a.

Najviše muke za Holandiju

Ono što zabrinjava je to da je, zaključno sa junom 2020. godine, najpogođeniji region sveta u pogledu stranih direktnih investicija Evropa. Tu je neto priliv zašao u negativnu zonu.

– Ovako loš rezultat se u Evropi prvi put registruje od kad se vodi statistička evidencija investicija. Svi oblici stranih direktnih investicija su u dramatičnom padu, najavljeni grinfild investicioni projekti smanjeni su za 17 odsto, a kros-border preuzimanja i akvizicije za pet odsto – navodi se u analizi MAT-a.

Pročitajte još: Kod njih je srpsko pivo jednako nemačkom…

Pročitajte još: Ne isplati se biti “zelen” u Srbiji: Firme opterećene taksama…

Tako u okviru EU pad u prvom polugođu iznosi 29 odsto jer su strane direktne investicije sa prošlogodišnjih 186 milijardi dolara svedene na 133 milijade. Holandija je najteže pogođena i tu je neto priliv negativan, pri čemu je zabeleženo veliko dezinvestiranje u imovinu od minus 70 milijardi dolara i negativne međukompanijske pozajmice od minus 57 milijardi.
Značajno dezinvestiranje registruje se i u Italiji, gde je samo Vodafone iz Telecom Italia SpA izvukao preko 4,2 milijarde dolara.

– Cela Italija je u prvom polugođu 2020. ostvarila neto priliv stranih direktnih investicija od jedva dve milijarde dolara, što je uporedivo sa rezultatom „majušne“ Srbije – ističu analitičari MAT-a.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike