Skup taj brzi internet: Evropi treba 300 milijardi evra za 5G mrežu

25.03.2021

08:52 >> 08:53

0

Evropa treba da upumpa stotine milijardi evra u telekomunikacionu infrastrukturu ako želi da tako podstakne ekonomski rast

Skup taj brzi internet: Evropi treba 300 milijardi evra za 5G mrežu
Copyright Foto:Pixabay/StockSnap

Evropski blok od 27 članica do 2025. godine mora da u telekomunikacije i superbrzu 5G mrežu uloži bar 300 milijardi evra ako želi iskoristi potencijal te tehnologije za ekonomski rast, kaže danas objavljena studija konsultantske kuće BCG. Problem je što je to operaterima preskupo a udruživanje je sporno.

Studija, koju je naručila grupa za lobiranje u telekomunikacijama ETNO, stiže u vreme kad Evropska unija polaže nade da će je 5G izvući iz recesije izazvane pandemijom kovid-19 i da će joj omogućiti da preuzme vodeću ulogu u oblasti Interneta stvari, odnosno uređaja povezanih na mrežu, prenosi Rojters.

U Srbiji odloženo

Srbija nije odustala od uvođenja 5G mreže, pripreme traju, ali je zbog pandemije postupak aukcije za operatore odložen, izjavila je krajem decembra ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, izrazivši očekivanje da će do kraja 2021. godine biti sprovedena aukcija. Ministarka je navela da je neophodno doneti pravilnike o korišćenju spektra na određenoj frekvenciji a da je sama aukcija odložena zbog pandemije, a razlozi su pre svega ekonomske prirode. Zainteresovanih operatora ima, kao i zainteresovane industrije jer, kaže ministarka 5G mreža namenjena je pre svega industriji a ne u tolikoj meri pojedinačnim konzumentima mobilnih sadržaja kao kod 4G mreže.

Međutim, telekomunikacioni operateri u EU nisu voljni da ulažu u 5G mreže, koje bi mogle da podrže pametne fabrike i autonomne automobile, zbog velikih izdataka, i navode da ih stroga antimonopolska pravila EU sprečavaju da udruživanjem snaga uđu u ove skupe projekte.

– Potrebno je 150 milijardi evra da se u Evropi ostvari potpun 5G scenario, dok je dodatnih 150 milijardi evra potrebno da se završila nadogradnja fiksne infrastrukture kako bi se iskoristile gigabitne brzine – navodi se u izveštaju.

Telekomunikacioni operateri su razočarani i zbog kašnjenja tendera za 5G spektar, odnosno za dodelu frekvencija, zbog preusmeravanja fokusa država članica na pandemiju.

Pročitajte još:

U studiji se predlaže nekoliko mera koje bi vlade i regulatori mogli da primene za jačanje telekomunikacione industrije.

– Jedan od tih koraka je prihvatanje novih modela vlasništva, uključujući svojevoljno deljenje infrastrukture, što može da ubrza uvođenje mreže, da smanji ukupan uticaj na životnu sredinu i poveća transfer znanja među partnerima – navodi se u izveštaju.

Ublažavanje pravila kako bi se omogućilo pružaocima telekomunikacionih usluga da sarađuju i koinvestiraju, ili odvajanje izgradnje infrastrukture od delatnosti pružanja telekomunikacionih usluga preduzeća, takođe su neki od predloga iznetih u studiji.

Na kraju, predlaže se da se evropskim operaterima dozvoli da monetizuju promet podataka na svojim mrežama kako bi sustigli rivale kao što su „Gugl“, „Fejsbuk“, „Majkrosoft“ i drugi tehnološki giganti.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike