Dodatni posao za izvoznike kvalitetnih vina: EU traži nove etikete

03.08.2023

09:27

0

Sva vina proizvedena u EU i na tom tržištu, a time i ona uvezena iz Srbije, moraju da malo „pojačaju“ deklaracije

Dodatni posao za izvoznike kvalitetnih vina: EU traži nove etikete
Ilustracija - Copyright 24sedam/Goran Sivački

Prema novim odredbama Evropske unije, vinari će morati da, od decembra ove godine, na etiketi koja se nalazi na poleđini boce istaknu mnogo više informacija za potrošače, piše „Politika“.

Novina se odnosi i na vinare iz Srbije koji izvoze na tržište EU, a donose i korist domaćim kupcima jer se kod nas uvoze znatne količine vina iz evropskih zemalja. Vremenom će, verovatno, i ta mera biti usvojena i primenjena kod nas.

Kako je za „Politiku” objasnio Stevan Rajta, direktor Saveza vinara i vinogradara Srbije, nova pravila mogla bi u početku da donesu znatno uvećanje troškova ne samo za proizvođače vina u Srbiji već i za ostale.

– Problem je što većina naših vinara nikada nije radila pod ovakvim uslovima. Velike vinarije sigurno će moći da iznesu ove promene. Ostali će morati da kupuju dodatnu opremu i prilagode proizvodnju prema ovim zahteva kao i da angažuju stručnjake, enologe – rekao je Rajta.

To će uticati na povećanje troškova jer svaka drastična promena donosi neki vid problema, uglavnom finansijske prirode.

– Očekujem da ćemo se prilagoditi, videćemo kako će zakon zaživeti u praksi i da li će biti nekakvih izmena u hodu. Svakako, sve postaje komplikovanije – naglasio je naš sagovornik.

Napomenuo je da EU želi da probere vina koja ulaze na njihovo tržište. Ali poteškoće u prilagođavanju neće imati samo proizvođači iz Srbije, već i Italije, Španije...

Od "sitnih slova" do QR koda: Šta se sve menja

Prema informacijama u evropskim medijima, supstance čije će prisustvo morati da bude navedeno obuhvataju – sulfite, komercijalne kvasce, dodati šećer, boje i sve ostale aditive upotrebljene u podrumu.

Vinari će takođe morati na etiketi da navedu i nutritivnu vrednost vina kao što je obaveza i za druge proizvođače hrane. Između ostalog, koliko kalorija ono sadrži u 100 mililitara i ova informacija moraće da bude jasno naznačena.

Navodi se da je ova mera rezultat napora EU da se proizvođači vina što se tiče obaveze informisanja kupaca stave u istu ravan s drugim kompanijama iz prehrambenog sektora, kome inače formalno i pripadaju.

Ipak, na etiketi neće morati da budu istaknute sve informacije, samo osnovne – sadržaj alkohola, potencijalni alergeni i hranljiva vrednosti vina.

I svim ostalim podacima kupci će moći da pristupe, ali ne čitanjem etikete već pomoću obaveznog kju-ar (QR) koda.

U slučaju da vino ima više od 10 miligrama sulfita po litru, na boci će morati da stoji da ga ovo piće sadrži. Ovaj podatak je inače važan jer ova supstanca (jedinjenje sumpora), koja inače čuva vino od kvarenja, može kod nekih potrošača da izazove alergijske reakcije.

„Dekanter”, najpoznatiji svetski vinski magazin, objavio je da su rasprave na ovu temu počele još pre nekoliko decenija, a da je vinski sektor sve donedavno uspevao da izbegne ovu obavezu koja je odavno deo posla ostalih prehrambenih proizvođača.

Navodi se da je ovo najznačajnija izmena zakona u označavanju vina još od maja 1919, kada je Francuska uvela Zakon o zaštiti geografskog porekla.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Politika

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike