Rudari zaraženi koronavirusom još 2012? Traži se hitna istraga, SAD pritiskaju Kinu

27.05.2021

21:48 >> 08:34

0

Volstrit žurnal” je u dva teksta otvorio pitanje da li je, možda, virus koji je izazvao globalnu pandemiju ipak pobegao iz laboratorija u Vuhanu

Rudari zaraženi koronavirusom još 2012? Traži se hitna istraga, SAD pritiskaju Kinu
Copyright Profimedia

U Pekingu su sve nervozniji zbog istraživačkih izveštaja medija koji bacaju zrno sumnje na zvanične informacije o pojavljivanju koronavirusa.

“Volstrit žurnal” je u dva teksta otvorio pitanje da li je, možda, virus koji je izazvao globalnu pandemiju ipak “pobegao” iz laboratorija u Vuhanu, gde je globalna zdravstvena kriza počela.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova burno je reagovalo: “SAD neprestano smišljaju nedosledne tvrdnje i traže istragu laboratorija u Vuhanu. To u potpunosti pokazuje da neke ljude u SAD nije briga za činjenice i istinu.”

Potom je Kina zatražila da se istraže rani slučajevi bolesti izazvane koronavirusom u SAD.

U prvom od tekstova američkog magazina se navodi da je troje naučnika sa kineskog Instituta za virusologiju u Vuhanu hospitalizovano u novembru 2019. godine, pre nego što je Kina objavila informaciju o izbijanju zaraze. Za izvor su koristili do tada neobjavljen izveštaj američke obaveštajne službe.

Neimenovana portparolka Veća za nacionalnu sigurnost nije želela da komentariše ovaj izveštaj, ali je rekla da administracija predsednika Bajdena još uvek insistira na “ozbiljnim pitanjima o najranijim danima pandemije, uključujući i njeno poreklo koje se povezuje s Narodnom Republikom Kinom”.

SZO je početkom godine konačno poslao tim koji je u Vuhanu trebalo da obavi istragu, ali je tokom rada naišao na niz prepreka.

SAD, Norveška, Kanada, Velika Britanija i druge države u martu su izrazili zabrinutost nakon objave izveštaja misije za utvrđivanje činjenica.

Za to imaju niz razloga, među kojima je i pitanje neizveštavanja o slučaju istraživača koji su se razboleli pre 8. decembra 2019. godine, kad je, prema tvrdnjama kineske vlade, nesporno otkriven prvi pacijent sa simptomima kovida 19.

Peking je odbio da timu SZO da pruži podatke o ranim slučajevima kovida 19, rekao je jedan od istražitelja. O tome je u februaru izvestio Rojters, uz komentar kako bi to moglo zakomplikovati napore da se sazna na koji je način pandemija počela.

Tim SZO-a nije dobio na uvid ni osnovne podatke, sigurnosne zapisnike i laboratorijske zapise o radu na koronavirusima šišmiša u Vuhanu.

“Volstrit žurnal” u drugom tekstu navodi da je u aprilu 2012. godine obolelo šest rudara koji su ušli u napušteni rudnik u blizini Vuhana kako bi počistili izmet šišmiša. Svi su imali simptome koji odgovaraju današnjim kliničkim slikama, a trojica su preminula u avgustu.

Istraživači iz Vuhana počeli su rad na virusima iz rudnika i otkrili i do tada nepoznati soj virusa sličnog SARS-u koji je dobio ime RaBtCoV/4991.

On je pokazao da lako može menjati genetički materijal sa sličnim virusima i tako stvarati nove koji bi mogli zaraziti ljude. Istraživanje je vodila dr Ši Zengli koja je rezultate objavila 2016. godine u časopisu “Virologica Sinica”, ali nije navela slučajeve bolesnih rudara, nego je spomenula samo napušteni rudnik.

U februaru prošle godine je dr Ši u časopisu “Nature” objavila postojanje virusa RaTG13 koji je 96,2 posto genetski identičan virusu SARS-CoV-2.

Nakon toga su naučnici van Kine primetili zapanjujuće sličnosti tog virusa i RaBtCoV/4991. Pod njihovim pritiskom dr Ši je konačno priznala da je reč o istom virusu i ispravila tekst u časopisu “Nature” dodavši i deo o obolelim rudarima.

Pročitajte još:

U međuvremenu, Kina je onemogućila pristup rudniku, a novinara “Volstrit žurnala” koji se ipak probio policija je ispitivala pet sati, nakon čega su mu izbrisali sve slike iz mobilnog telefona. Sve je više naučnika, pa i onih koji su ranije odbacivali tezu o nekontrolisanom “begu” virusa iz laboratorija u Vuhanu, koji traže nastavak istrage.

Cilj im je, navode, da se sveobuhvatnom istragom uklone nepoznanice i dodatno olakša borba s virusom. Peking je neumoljiv i, kako sada stvari stoje, nećemo saznati što se tačno događalo u laboratoriju u Vuhanu. Izveštaj SZO-a iz marta je zaključio da je virus verovatno prenesen sa šišmiša na čoveka preko druge životinje, te da je nekontrolirano curenje iz laboratorija krajnje neverovatan izvor.

Američki predsednik Džo Bajden zatražio je od američkih obaveštajnih službi da “udvostruče napore” u istrazi kako bi što pre utvrdili poreklo koronavirusa. Pozvao je na opsežan vladin izveštaj, koji uključuje nalaze američkih laboratorija i drugih saveznih agencija o tome je li virus “procurio” iz laboratorija ili ga je životinja prenela na ljude.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike