"Ispalili smo metak u sopstveno stopalo, nedostaju nam!": Meka ruskih super-bogataša potpuno prazna

19.06.2022

21:04

0

Autor: 24sedam

- Rusa nema jer nema direktnih letova, a jedini Ukrajinci ovde su izbeglice - napominje dok na lokalnom šetalištu grupa Ukrajinaca održava protest protiv rata

"Ispalili smo metak u sopstveno stopalo, nedostaju nam!": Meka ruskih super-bogataša potpuno prazna
kipar kyrenia-gc42f1d1fe_1920 - Copyright Pixabay

Kipar, ostrvo na istočnom Mediteranu, godinama je bio popularna destinacija turistima i oligarsima iz Rusije privučenim suncem, toplim morem, pravoslavljem i niskim porezima, ali ta članica EU sada menja odnos prema Moskvi. Naime, vlada u Nikoziji priključila se sankcijama pa na ostrvo sa 1,2 miliona stanovnika više ne sleću avioni iz Rusije, prenosi "Jutarnji.hr".

- Nedostaju nam turisti iz Rusije - kaže za Hinu lokalni stanovnik Tom u luci grada Pafosa, na zapadu ostrva. Tom prodaje ulaznice za brod na tri sprata koji u večernjim satima vozi posetioce u obilazak zaliva nudeći im all inclusive uslugu - hranu, piće i živu muziku.

Plava svetla gigantskog broda, kapaciteta 300 mesta, osvetljavaju toplu noć u Pafosu, ali u pristaništu nema puno zainteresovanih ljudi za ulaznicu od 75 evra. Tom kaže da su Rusi činili čak 30 odsto gostiju broda.

- Rusa nema jer nema direktnih letova, a jedini Ukrajinci ovde su izbeglice - napominje dok na lokalnom šetalištu grupa Ukrajinaca održava protest protiv rata.

Pixabay
 

Uz more šetaju turisti iz Britanije, Poljske i Izraela. Rusi, ako žele da dođu, moraju da putuju preko trećih zemalja.

Antras, konobar u obližnjem restoranu, iznosi maslinovo ulje na terasu, pa se takođe žali da im je opao promet od kada nema masovnog dolaska Rusa i Ukrajinaca. "Taj rat je deo veće globalne igre, većih interesa", komentariše.

Ruska porezna meka

Bivša britanska kolonija Kipar, od sticanja nezavisnosti 1960, smatrao je Rusiju prijateljskom zemljom i u njoj tražio potporu za svoje političke interese, posebno nakon turske invazije 1974. na severni deo ostvra. Kipar je danas podeljen na severni turski i južni grčki deo.

Nakon kolapsa Sovjetskog Saveza početkom 1990-ih na ostrvo su došli brojni stanovnici bivših sovjetskih republika.

Limasol, drugi po veličini grad i financijski centar Kipra, neki su nazivali "Limassolgrad" jer je petina stanovnika bila ruskog porekla. Oligarsi privučeni niskim porezima otvarali su kompanije i vezivali svoje jahte u novoizgrađenu marinu okruženu luksuznim prodavnicama i kafićima.

Ali, neki od njih sada proživljavaju neizvesne trenutke jer im je vlada Kipra, članice EU od 2004. godine, uvela sankcije.

Avgi Lapatiotis, ekonomista iz kiparskog ministarstva finansija, kaže da su do juna bili "zamrzli 60 miliona evra u 15 investicionih kompanija povezanih sa subjektima pod sankcijama".

Ruske investicije na Kipru iznosile su više od 100 milijardi evra u 2020. godini.

Jurij, 24-godišnji radnik hostela u Limasolu, nije jedan od tih bogatih ljudi. On je kao četvorogodišnje dete s majkom došao da živi na Kipar i više se nikada nije vratio u Rusiju.

"Situacija, međutim, delimično utiče i na mene", kaže.

Njegova baka koja takođe živi u Limasolu ne može, naime, da podiže svoju penziju iz Rusije, jer je EU izbacila ruske banke iz finansijskog sistema SWIFT.

Rusi prete da će u Tursku

Ruski ambasador u Nikoziji Stanislav Osadčij u martu je rekao da su Kipar i ostale zemlje koje su uvele sankcije Rusiji "ispalile metak u vlastito stopalo", kao i da će ruski turisti ovo leto putovati u Tursku umesto na Kipar.

U luci Pafos, Tom se takmiči s drugim prodavačima pokušavajući da proda karte za obilazak brodom. Napominje da ne zna šta da očekuje u budućnosti.

- Prvo smo bili zatvoreni zbog kovida, a sada nas pogađa rat u Ukrajini - kaže rezignirano.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike