Što vas more noćne more? Češće su u jednom životnom dobu i razlikuju se kod muškaraca i žena

16.12.2020

21:20 >> 14:50

0

Autor: Z. A.

One nam remete san, izazivaju stres, pojačavaju depresiju…

Što vas more noćne more? Češće su u jednom životnom dobu i razlikuju se kod muškaraca i žena
Copyright Pixabay

Noćne more su zastrašujuće, bude nas usred noći, a prema novom istraživanju objavljenom u stručnom časopisu „Sleep Medicine“, noćne more postaju sve češće s godinama.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI I: Hrkanje vam stvara nesanicu? Imamo nekoliko trikova koji pomažu

Osećaj paralize, kašnjenje na važan sastanak, smrt voljene osobe, gubitak kose, ispadanje zuba, pad i vrištanje koje niko ne čuje su najčešće noćne more koje uznemiravaju i muškarce i žene. Uzrok noćnih mora ne mora uvek da bude strah, češće su u pitanju druge emocije, između ostalog, osećaj griže savesti, tuga ili zbunjenost.

Zanimljivo je da muškarce češće muče noćne more u kojima je izraženo nasilje, dok se kod žena javljaju motivi gubitka bližnjih, a prema novom istraživanju objavljenom u „Sleep Medicine“, one postaju češće kasnije u životu.

Posledice noćnih mora

Ova studija, koju je sproveo tim istraživača u Koreji, imala je za cilj da noćne more posmatra posebno među starijom populacijom. Ispitano je 2.940 učesnika, prosečne starosti 63 godine, koji su popunili upitnike o noćnim morama, kao i o kvalitetu sna, stresu i depresiji. U uzorku osoba starijih od 50 godina, 2,7 odsto prijavilo je da doživljava noćne more. U grupi starijoj od 70 godina taj procenat skočio je na 6,3 procenata, što autori studije nazivaju „znatno većim“. Povrh toga, oni koji su iskusili noćne more imali su znatno više problema sa spavanjem, veće samoubilačke ideje, bili su više depresivni i pod većim stresom, u poređenju sa grupom koja nije imala more, kaže se u istraživanju. Dodatna istraživanja takođe su ukazala na to da nesanica postaje sve prisutnija sa godinama, ističući značaj higijene spavanja, posebno za stariju populaciju.

Pixabay

Tri saveta protiv noćnih mora

Iako ne možemo da kontrolišemo niti da biramo snove,  naučnici kažu da postoje preventivne mere koje možete da preduzmete kako biste mirnije spavali i predupredili noćne more kako bismo mogli da prespavamo noć i pružimo svom telu dubok odmor koji mu je potreban.

1. Magnezijum pred spavanje

Da biste pomogli sebi da utonete u dubok san, probajte da uveče dodate magnezijum, kao tabletu ili prah, razmućen u čaši vode. U jednom ispitivanju pokazalo se da je magnezijum pomogao pacijentima da upravljaju simptomima nesanice, da brže zaspe i duže spavaju.

2. Smanjite temperaturu u spavaćoj sobi

Istraživanja pokazuju da previše zagrejana spavaća soba, odna dosta visoka temperatura, može da dovede do snažnog i košmarnog sna. Stručnjaci kažu da je optimalna temperatura za spavanje 18.5 stepeni. To znači da spavaću sobu, pre odlaska na spavanje, treba dobro proluftirati, pustiti svež vazduh u nju i ne zagrevati je previše.

ČITAJTE I: Promene koje se dešavaju u telu tokom zime: Teško je poverovati, ali i kilogrami se lakše gube

3. Izbegavajte da jedete pre spavanja

I na kraju, ako volite nešto kasno uveče da pregrizete i otkrijete da proživljavate noćne more, možda je vreme da se odreknete te loše navike. Istraživanja pokazuju da hrana koju jedemo, posebno pre spavanja, može da utiče na kvalitet našeg sna. Posebno je zanimljivo što utiče na pojavu nekih čudnih snova. Ne zaboravite da hrana pre spavanja može dovesti do gojenja, probavnih smetnji tokom spavanja i bezbroj drugih zdravstvenih problema.

Pixabay

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: eKlinika.rs

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike