Recept dana: Ima svoj dan, ali i film - danas je dan najpopularnije paste na svetu, karbonare

05.04.2021

06:08 >> 19:09

0

Kremasti ukus zaveo je ceo svet

Recept dana: Ima svoj dan, ali i film - danas je dan najpopularnije paste na svetu, karbonare
Copyright Profimedia

Dok su svi saglasni oko toga da je pasta karbonara jedna od najpopularnijih širom sveta, nema konsenzusa povodom toga gde je i kako nastala.

Pojedini istoričari kulinarstva karbonaru smatraju rimskim izumom, dok je drugi vezuju za oblast Umbriju, odnosno kažu da je to bilo omiljeno jelo umbrijskih rudara (karbone = ugalj).

Treći su pak uvereni da je recept osmislio Ipolito Kavalkanti, vojvoda od Buonvičina (1787-1859), kuvar i pisac plave krvi. Ipolito je poticao iz plemenite porodice čiji je pripadnik bio i slavni pesnik Gvido Kavalkanti. Početkom 14. veka porodica Kavalkanti napustila je Toskanu i preselila se u Kalabriju, a krajem 18. veka dobili su titulu vojvoda od Buonvičina.

Postoji, međutim, i mišljenje da je pasta ala karbonara izmišljena za vreme Drugog svetskog rata, kada je slanina bila jedino meso koje se moglo naći.

I, naposletku, poslednja pretpostavka: jelo je dobilo naziv po biberu koji se na kraju pripreme pospe po testenini, a koji je crn kao ugalj (kao što rekosmo, karbone na italijanskom znači ugalj).

Bilo kako bilo, ona je svojim kremastim ukusom zavela celu planetu. A svetski dan ovog italijanskog specijaliteta obeležava se svakog 6. aprila.

Zanimljivo je da je ovom jelu posvećen i igrani film “La karbonara” koji je 2000. godine režirao Luiđi Manji.

Ima mnogo verzija za pripremu, a mi smo izdvojili najpopularniji.

Sastojci:

  • testenina
  • 150 gr mesnate slanine
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 2 žumanca
  • 2dcl kisele pavlake
  • 1 čen belog luka
  • po ukusu biber, so, seckani peršun
  • rendani parmezan

Način pripreme:

Na dve kašike maslinovog ulja ispržite sitno seckanu slaninu dok ne postane blago hrskava, Pred sam kraj, dodati propasiran čen belog luka i promešati.

U posebnoj posudi dobro izmešati žumanca sa kiselom pavlakom, dodati peršun, mleveni biber i so po ukusu. Ovu smesu sipati u tiganj sa dinstanom slaninom i pržiti uz mešanje oko 2 minuta, potom skloniti.

Skuvati pastu uz napomenu da se pasta kuva u vodi bez ulja (ovo je tipična greška na našim područjima, ulje nije dobro sipati u vodu).

Procediti ih i sipati u veću, dublju činiju. Preliti ih polovinom smese i dobro izmešati, kako bi se pasta i preliv dobro sjedinili. Prelijte ostatkom preliva, pa pospite malo peršuna i rendanog parmezana.

Bon appetit!

pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike