Zvuči ljigavo, ali je delikates: Da li biste probali sir sa crvima?

29.03.2021

12:50 >> 12:27

0

Proizvodi se na Sardiniji, proglašen je za najopasniji sir na svetu jer sadrži crve i jajašca muva

Zvuči ljigavo, ali je delikates: Da li biste probali sir sa crvima?
Copyright Pixabay

Širom sveta jede se sve i svašta, čak i neke stvari koje su nama nezamislive. A Ginisova knjiga svetskih rekorda je 2009. godine tradicionalni sir sa Sardinije, Casu Marzu, proglasila najopasnijim sirom na svetu jer sadrži crve i jajašca muva koji mu daju posebnu teksturu.

Proizvode ga pastiri na Sardiniji, a sirne muve Piophila casei polažu jajašca u pukotine koje nastaju u siru tokom stajanja.

Crvi se izlegu i probijaju kroz sir probavljajući pritom proteine ​​i višak masnoća. Kad je sir spreman za konzumaciju dovoljno je samo razbiti vrh koji je netaknut crvima i zagrabiti kašikom kremasti delikates, prenosi CNN.

Neki će pritom pričekati da podstanari napuste sir, a drugi će ga konzumirati zajedno sa crvima objašnjavajući kako upravo oni daju posebnu aromu. Kažu da sir ima ukus koji podseća na mediteranske pašnjake, a njegova aroma će još satima ostati u ustima.

Upravo zbog njegove upitne zdravstvene ispravnosti, sir se ne može kupiti u slobodnoj prodaji koju je zakon zabranio, no meštani i dalje uživaju u njemu. Naime, zdravstveni stručnjaci ističu da bi crvi mogli preživeti u probavnom sistemu, te stvoriti mikro perforacije u crevima, no navodno ni jedan takav slučaj nije još zabeležen i povezan sa ovom vrstom sira.

– Crvi ovom siru daju posebnu draž i užitak. Neki pastiri vide sir kao jedinstveno zadovoljstvo, nešto što samo nekoliko izabranih može probati – kaže Paolo Solinas (29), gastronom sa Sardinije.

Kad turisti posete Sardiniju, obično završe u restoranu koji poslužuje porceddu sardo, polako pečeno svinjsko meso, posete pekare koje prodaju carasau hleb, tradicionalni somun od tankog testa i kupuju od pastira koji proizvode fiore sardo, ostrvski sir pecorino. Ipak, avanturisti uspeju da pronađu i Casu Marzu. Na to ne treba gledati kao na čudnu atrakciju, već na proizvod koji odražava drevnu tradiciju i nagoveštava kako bi mogla izgledati budućnost hrane.

Đovani Fancelo (77) novinar i gastronom sa Sardinije, ceo život istražuje lokalnu istoriju hrane, još dok je Sardinija bila provincija Rimskog carstva.

– Latinski je bio naš jezik i u našem dijalektu nalazimo tragove arhaične kuhinje – kaže Fancelo.

Dodaje da nema pisanih zapisa o lokalnim receptima do 1909. godine. Tada je Vitorio Agneti, lekar iz Modene, otputovao na Sardiniju i sastavio šest recepata u knjizi pod nazivom “La nuova cucina delle specialità regionali”.

– Ali mi smo uvek jeli crve. Plinije Stariji i Aristotel govorili su o tome – kaže Fancelo.

Još deset drugih italijanskih regija ima svoju varijantu sira s crvima. Iako se proizvodi na drugim mestima smatraju jednokratnim, Casu Marzu je suštinski deo prehrambene kulture na Sardiniji. Sir ima nekoliko različitih naziva, poput casu becciu, casu fattittu, hasu muhidu, formaggio marcio.

Svaka podregija ostrva ima svoj način proizvodnje pomoću različitih vrsta mleka. Zaljubljenici u hranu nadahnuti podvizima kuvara poput Gordona Remzija često dolaze u potrazi za sirom.

– Pitaju nas kako se izrađuje Casu Marzu. To je deo naše istorije. Mi smo sinovi ove hrane. Rezultat je slučajnosti, čarolije i nadrealnih događaja – kaže Fancelo.

On je odrastao u gradu Thiesi uz oca Sebastiana koji je bio pastir i izrađivao je Casu Marzu. Priseća se da je za njegovog oca Casu Marzu bio božanski dar. Bio bi očajan da mu sirevi nisu bili zaraženi crvima. Deo sira koje je proizvodio namenio je za porodicu, a ostatak je izrađivao za prijatelje ili ljude koji su ga tražili.

Casu Marzu obično se proizvodi krajem juna kada ovčije mleko počinje da se menja jer životinje ulaze u reproduktivnu fazu, a trava se suši od letnjih vrućina. Ako na dan proizvodnje sira počne da duva topli južni vetar, to muvama olakšava posao jer sir ima slabiju strukturu. Nakon tri meseca, delikates je gotov.

Profimedia

Casu Marzu registrovan je kao tradicionalni proizvod Sardinije i stoga je lokalno zaštićen. Ipak, italijanska vlada od 1962. godine smatra njegovu proizvodnju nezakonitom zbog zakona koji zabranjuje konzumaciju hrane zaražene parazitima.

Oni koji prodaju sir mogu se suočiti s visokim novčanim kaznama većim i od 46.000 evra, ali lokalni proizvođači se samo nasmeju kad ih pitaju o zabrani sira.

Pročitajte još

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike