Zbog ovog crva psi plaču

27.09.2020

12:44 >> 11:28

0

U početku mahom obolevali psi iz seoskih područja

Zbog ovog crva psi plaču
Copyright Pixabay

Postoje sigurni znakovi da se u oko vašeg ljubimca uselio parazit. Krmeljive oči, pojačano suzenje, crvene beonjače, svrab i natečeni treći kapak gotovo su sigurni pokazatelji. Parazit, koji se hrani suzama, sve prisutniji i na našem terenu, izaziva konjuktivitis, crvenilo, krmeljive oči, a u najtežim slučajevima čak i slepilo.

Sve do skoro, ovo je bila retka bolest, pod stručnim imenom pseća telazioza, a govorimo o očnom crvu, zoonozi koju uzrokuje Thelazia callipaeda.

Ovo su simptomi pseće telazioze

Kod zaraženih ljubimaca, bilo da govorimo o psima ili mačkama obavezno dolazi do pojačanog suzenja i konjunktivitisa, keratitisa, oteknuća očnog kapka, a u najtežim slučajevima i slepila. A opasan je jer se može i na čoveka, pa se tada najčešće žalimo na prisustvo stranog tela u očima i jake poremećaje vida. Zbog toga što mi umemo da se požalimo, komplikacije su veoma retke, ali kada je reč o našim psima, situacija je daleko ozbiljnija.

Ako se ne otkrije na vreme, bolest je opasna i ukoliko odmah ne preduzmemo adekvatnu terapiju. Pošto parazit živi uglavnom ispod trećeg očnog kapka, nemoguće ga je otkriti bez zavrtanja očnog kapka, a onda se on može izvaditi mehaničkim putem, ponekad u lokalnoj, ali ponekad i u totalnoj anesteziji.

Stigao sa Orijenta

Uglavnom je bio nastanjen u Aziji, naročito u Indiji, Kini, Rusiji, Japanu, pa mu je stoga drugo ime orijentalni očni crv. U Evropi je relativno novi stanovnik gde se spominje poslednih dvadesetak godina i to u Italiji, Francuskoj, Švajcarskoj, Španiji, a od pre nekoliko godina stanovnik je i Balkana.

Kao odrasli crv parazitira u oku pasa, mačaka, ali i kod divljih životinja— lisica, vukova, zečeva… U početku su mahom obolevali psi koji borave u seoskim područjima i tamo gde ima stoke i to tamo gde su prisutne i voćne mušice (Phortica variegata) koje se hrane proteinima iz suza.

Profimedia

Očni crv sisa suze
One, naime, sisajući suze i očni sekret unesu jaja i larve parazita koja u njoj sazrevaju te ponovnim sisanjem suza prenese infektivne larve na pravog domaćina koje se transformišu u odraslu jedinku. Danas su, zbog ovog nimalo naivnog parazita, jednako ugroženi i gradski psi.

Veterinari objašnjavaju da su prenosioci bolesti insekti, uglavnom muve i sitnije mušice.

Crv se prenosi mušicama koje se hrane suzama i očnim sekretom čoveka, konja, krava, ili pak drugih mesoždera. Mlečno bele su boje, mužjak je dug oko 12 mm, a ženka može dostići i 18 mm. Da bi izrasla, postoji razvojni ciklus. Odrasla mušica odlaže larve u područje oka gde one ulaze u konjuktivalne kesice, da bi se za mesec dana te larve pretvorile u odraslog parazita. Ima svoj razvojni put koji počinje od odraslog oblika koji polaže jaja u suzama primarnog domaćina. Zatim u suzama i okolnom tkivu razvija se prvi stadijum larve. Sledeći domaćin je voćna mušica, koja se između ostalog, hrani suzama pa na taj način unosi larvu ovog parazita.

Treća faza se odvija u organizmu muve. Nakon mesec dana larva prelazi u ušni aparat muve odakle izlazi u oko novog primarnog domaćina—psa, čoveka, mačke, krave, ptice… U četvrtom stadijumu razvija se konačni oblik parazita koji može do godinu dana da živi u okolnom tkivu. Upravo zbog ovog razvojnog ciklusa parazita, stanje zaraženog psa ili druge životinje valja pratiti narednih 60 do 90 dana i u tom periodu treba primenjivati terapiju – saglasni su stručnjaci.

Crvi se iz oka vade ručno

Veterinari napominju da u slučaju ovog parazita ne pomaže ni kućna apoteka ni princip “uradi sam” koje vlasnici životinja često primenjuju kada uoče konjuktivitis ili krmeljive oči. Uobičajene metode lečenja, kao što su terapija antibioticima, mastima ili ispiranje bornom kiselinom ne pomažu, neophodan je odlazak kod veterinara, koji će mehaničkim putem ukloniti crve, a tek onda može doći do izlečenja.

Ni prevencija kod ove zoonoze nije sasvim moguća. Jedino što možemo učiniti je da izbegavamo da držimo naše ljubimce u sredinama gde ima mnogo inskekata, a ukoliko su napolju u boksovima da ih održavamo čistim i da ih re dovno prašimo insekticidima.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: magazin Pas

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike