Jedinstvena kolekcija vina iz doba Karađorđevića: Nakon osam decenija sledi rekonstrukcija Kraljeve vinarije u srpskoj Toskani

21.02.2023

11:27

0

U vinariji se proizvode bela i crvena vina, u sklopu vinarije nalazi se i muzejska postavka i originalna jedinstvena vinoteka, po kojoj je Kraljeva vinarija prepoznatljiva

Jedinstvena kolekcija vina iz doba Karađorđevića: Nakon osam decenija sledi rekonstrukcija Kraljeve vinarije u srpskoj Toskani
Kraljeva vinarija - Copyright RINA

U Srbiji je mnogo vinarija, ali samo jedna je Kraljeva. Podignuta davne 1931. godine kao jedna od najsavremenijih na Balkanu bila je ponos kralja Aleksandra I Karađorđevića. Dugo ju je nagrizao zub vremena i nije bila u funkciji, da bi od 2007. u njoj ponovo počela da se proizvode vina. Sada, nakon skoro osam decenija ovaj objekat od velikog značaja očekuje rekonstrukcija.

- Već godinu dana rukovodstvo opštine Topola u saradnji sa upravom Zadužbine kralja Petra radi na realizaciji ovog projekta. Konačno možemo reći da smo na korak od početka realizacije istog. U saradnji sa Ministarstvom turizma obezbeđena su sredstva iz fonda Evropske unije za rekonstrukciju Kraljevog podruma. Opština Topola je dobila investitorska prava od Direkcije za imovinu RS, uradila projekat i obezbedila sve potrebne dozvole - rekao je Vladimir Radojković, predsednik opštine Topola.

Ovu veliku investiciju najavio je predsednik države Aleksandar Vučić, krajem prošle godine prilikom posete Kraljevoj vinariji, a vrednost projekta je 1,2 milona evra.

RINA
 

U vinariji se proizvode bela i crvena vina, u sklopu vinarije nalazi se i muzejska postavka i originalna jedinstvena vinoteka, po kojoj je Kraljeva vinarija prepoznatljiva.

Jedinstvenu kolekciju vina na Balkanu iz doba Karađorđevića, koja se više od osam decenija čuva na 12 metara dubine u kraljevskom podrumu čini oko 280 flaša iz doba kada su srpski kraljevi u Topoli gajili lozu i proizvodili vino.

Profimedia
 

Ova vina bi danas na aukcijama u svetu mogla da dostignu milionsku sumu, međutim, nisu na prodaju zbog amaneta kralja Aleksandra, koji je u dvorskim knjigama ostavio zaveštanje da se "nikada ne prodaju, već da budu ostavljena za istoriju".

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: RINA

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike