Deca i društvene mreže: Šta svaki roditelj može učiniti da zaštiti dete na internetu?

26.11.2020

19:21 >> 23:03

0

Osnovno pravilo ,,Ne pričaj sa nepoznatim ljudima na ulici’’ treba dopuniti i sa ,,Ne četuj sa ljudima na internetu koje ne poznaješ’’, kaže stručn

Deca i društvene mreže: Šta svaki roditelj može učiniti da zaštiti dete na internetu?
Copyright Profimedia

Katarina Jonev Ćiraković je doktorand Fakulteta političkih nauka, stručnjak za sajber kriminal i sajber terorizam, aktivno se bavi edukacijom dece, mladih i roditelja o opasnostima na internetu i društvenim mrežama.

Kakve opasnosti po našu decu vrebaju na društvenim mrežama, objašnjava za portal 24sedam

– Opasnosti na društvenim mrežama je mnogo, od komunikacije sa nepoznatim ljudima, različitih oblika internet vršnjačkog nasilja, maltretiranja porukama neprikladnog sadržaja, preko vređanja po verskoj, rasnoj, nacionalnoj, seksualnoj osnovi, do uznemiravanja, postavljanja lažnih informacija, grupa na društvenim mrežama u kojima je cilj ismejavanje. Svakako, jedan od najtežih oblika ugrožavanja bezbednosti dece su kriminalne aktivnosti, poput krađe identiteta i informacija, zatim pedofilija, mogućnost kidnapovanja i ucena koje imaju posledice po fizičko i mentalno zdravlje.

Profimedia

Kada je pravo vreme da dete uđe u virtuelni svet i kada je dovoljno zrelo da ima svoj profil na društvenim mrežama?

– Preporuka za društvene mreže je da dete ne treba da ima samostalni profil do 13.godine, međutim i u Srbiji i u svetu se ova preporuka ne poštuje pa tako već od prvog i drugog razreda deca imaju samostalne profile na društvenim mrežama. Moj savet roditeljima je da ne puštaju decu da samostalno lutaju virtuelnim svetom, već da prve korake naprave zajedno.

Sa novim rizicima u sajber svetu, deca često nisu u mogućnosti da se suoče sama. S toga je naglasak na edukaciji, kako dece tako paralelno i roditelja i društva u celini. Roditelji treba da povedu računa kakav sadržaj njihova deca prate na internetu, pre svega, na jutjubu, ali i da obrate pažnju na njihove aktivnosti na društvenim mrežama, uverava nas sagovornica.

– Deci treba objasniti da ne treba da komuniciraju sa ljudima koje ne poznaju, da obrate pažnju kakve vesti čitaju, kakve fotografije kače. TikTok aplikacija je postala izuzetno popularna među mladima ali i izazovi koji se snimaju i postavljaju na ovu društvenu mrežu – deci mašta radi (ali i dokolica) i ne čudi što su se u kratkom roku pojavili razni izazovi od kojih neki mogu da dovedu do teških povreda i ugrožavanja života.

Profimedia

Svedoci smo raznih opasnih i bizarnih izazova na mrežama, posebno na Tik Toku. Šta tinejdžere privlači takvim radnjama?

– Brzopletost. Želja da se bude prihvaćen u društvu. Jurenje lajkova i pratilaca. Misao da će se na takav način postati poznat i popularan. TikTok aplikacija je postala izuzetno popularna među mladima, ali i izazovi koji se snimaju i postavljaju na ovu društvenu mrežu.

Profimedia

“Pomešajte izbeljivač, želatin, kremu za brijanje i sredstvo za dezinfekovanje ruku i sipajte smesu u plastičnu vrećicu”, kaže jedan od korisnika ove aplikacije uz obećanje da će vam se promeniti boja očiju ako ovo prislonite na oko.

– Nakon isprobavanja ovog izazova mnoga deca su prijavila krvarenje iz očiju, opekotine i oslabljen vid. Internetom kruže i izazovi poput ’’Drinking Challange’’ koji pojednostavljeno predstavlja nadmetanje u količini popijenog pića ili neke druge tečnosti a tu je i ’’Choking game’’, odnosno igra davljenja tokom koje je potrebno staviti što više različitih stvari u usta.

I tu bizarnostima nije kraj. Zbog lažne popularnosti, deca i tinejdžeri pale utičnice metalnim novčićima, u oči stavljaju hemikalije, a sve da bi njihove video snimke video veliki broj ljudi, što je užasavajuće, kaže nam Katarina Jonev.

Privatna arhiva/Katarina Jonev Čiraković

Ovo je samo delić veoma kompleksne teme, o kojoj se možete informisati u knizi Katarine Jonev Ćiraković, svojevrsnom priručniku za roditelje „Bezbednost dece na internetu – vodič za roditelje’’.

– Cilj moje knjige je promovisanje sigurne upotrebe interneta i društvenih mreža među decom i mladima kao i pružanje smernica roditeljima da lakše razumeju i ukažu da potencijalne opasnosti koje vrebaju iz virtuelnog prostora.

Privatna arhiva/Katarina Jonev Čiraković

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike