Prve stjuardese su bile medicinske sestre – kako bi smanjile strah od letenja

12.03.2021

13:30 >> 22:00

0

Elen Čurč je bila i pilot ali žene za ovaj posao avio-kompanije nisu želele da angažuju

Prve stjuardese su bile medicinske sestre – kako bi smanjile strah od letenja
Copyright Profimedia

Iako ima i stjuarta i stjuardesa, ovo zanimanje se uvek vezuje za žene. Možda je jedan od razloga i to što je među devojkama to veoma popularno zanimanje jer većina misli da je to veoma lak i zabavan posao. Međutim, to i nije baš tako a mnogi to shvate tek kada u jednom danu promene nekoliko vremenskih zona ili veći deo dana provedu u avionu.

Iako se ovo smatra prvenstveno ženskim zanimanjem, prvi koji je bio na usluzi putnicima u avionu je bio muškarac i to Nemac Hajnrih Kubis 1912. godine. On je bio angažovan kao pomoćnik kopilotima koji su u to vreme ubacivali prtljag i delili ručak putnicima.

Profimedia

Tek tridesetih godina prošlog veka angažovana je prva žena stjuardesa. Bila je to Elen Čurč, po zanimanju medicinska sestra i pilot. Kako Boing Eir Transport nije zapošljavao žene pilote, prihvatili su njen predlog da u avionu bude medicinska sestra koja bi smanjila strah kod putnika koji su se bojali letenja i jakih turbulencija.

Svoj prvi let, ona i još sedam devojaka, obavile su 15. maja 1930. godine na liniji Oukland – San Francisko – Čikago. Na letu sa 13 stajališta je bilo 14 putnika.

Letačku karijeru Elen Čurč je nakon 18 meseci završila pošto se povredila u saobraćajnoj nesreći. Nakon toga se vratila poslu medicinske sestre i postala je supervizor pedijatrije u okružnoj bolnici u Milvokiju.

Ali došao je Drugi svetski rat i Elen se ponovo aktivirala. Služila je u vojnom sestrinskom korpusu kao kapetan i medicinska sestra u letačkom sektoru. Posle rata se preselila u Indijanu i postala direktor sestrinstva i administrator u bolnici Union.

Profimedia

Ubrzo su se i druge medicinske sestre našle u ulozi stjuardesa. U to vreme, bilo je to dobro plaćeno radno mesto. U proseku su stjuardese imale platu oko 125 dolara, što je za 50% bilo više od prosečne plate u nekom drugom zanimanju. Ali i tada je postojala polna diskriminacija: prosečna plata stjuarta je bila 165 dolara.

Tokom Drugog svetskog rata, medicinske sestre su bile potrebnije u bolnicama nego u avio-saobraćaju i onda su na njihovo mesto uskočile mlade i sposobne žene.

Šezdesetih godina se uvode stroga pravila za stjuardese. Devojke su morale da imaju odgovarajuću visinu, težinu, bračni status a bilo je prisutno i starosno ograničenje: visina – najmanje 160 centimetara, težina – manje od 59 kilograma, neudata i spremna da se povuče iz posla u 32. godini. Sindikati i udruženja stjuardesa su se dugo borili protiv ovakvih pravila sa promenljivim uspehom.

Profimedia

Danas, su ta pravila blaža ali buduće stjuardese prolaze rigoroznu proveru i obuku koja uobičajeno traje oko osam nedelja. Najvažniji deo obuke je bezbednost na letu gde se simuliraju različite moguće situacije u kojima mogu da se nađu i putnici i posada. Od požara do prinudnog sletanja.

Obavezan deo obuke je i prva pomoći ali i kurs porađanja jer se nije mali put desilo da moraju da priskoče u pomoć ženama koje su na visini od 10.000 metara dobile kontrakcije. Poseban deo kursa se odnosi na pružanje pomoći ljudima ukoliko dobiju srčani udar.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike