Sačekuša za saradnika italijanske mafije: Veska izrešetali, suprugu ranili! "Rakovičani" sve priznali, pa oslobođeni!

06.09.2023

20:30

0

Četvorogodišnji sin žrtve zadobio posekotinu od razbijenog stakla

Sačekuša za saradnika italijanske mafije: Veska izrešetali, suprugu ranili! "Rakovičani" sve priznali, pa oslobođeni!
Uviđaj posle ubistva Veselina Veska Božovića - Copyright Printscreen/YouTube/Rudar7

Veselin Vesko Božović iz Bijelog Polja, koji je svojevremeno bio član obezbeđenja firme "Interspid", čiji je vlasnik bio Vladan Kovačević Tref, ubijen je pre 21 godinu u beogradskom naselju Žarkovo. Zajedno sa Božovićem u automobilu je bila njegova nevenčana supruga Snežana Mitrović koja je teško ranjena, dok je u napadu lakše povređen i četvorogodišnji sin Boris.

Za ubistvo je bila optužena "rakovička grupa", ali je tužilac odustao od optužnice. Ova likvidacija do danas je ostala zvanično nerasvetljena.

Bijelopoljac je ušao u sačekušu tog 6. septembra 2002. godine, oko 21 čas, na uglu Trgovačke i Ulice Josipa Debeljaka u Žarkovu.

Dvojica napadača iz "audija", bez registarskih oznaka, prišla su na semaforu i ispalila iz "kalašnjikova " više hitaca na crni džip "mercedes M55", bosanskih tablica 29-E-51, koji je vozio Božović i sivi BMW X5 u kom je bila Snežana sa Veskovim četvorogodišnjim sinom Borisom.

Rafali i karambol

Iako ranjen uspeo je da skrene u Ulicu Josipa Debeljaka, ali je tu izgubio kontrolu nad vozilom i pokosio prolaznicu Vesnu Petrović. Njoj je povređen grudni koš, a Božović se zaustavio tek kada je udario u parkiranu "zastavu 101".

Božovića su meci pogodili u levu stranu grudnog koša i stomak, a Snežana je pogođena u potiljk. Oboje su smešteni u Urgentnom centru, priključeni na aparat i u kritičnom stanju, dok je četvorogodišnji dečak, koji je zadobio posekotinu od razbijenog stakla, otpušten na kućno lečenje. Božović, je preminuo posle nekoliko dana u bolesničkom krevetu.

 

Printscreen/YouTube/Rudar7
Mesto ubistva Veselina Božovića

Rikošetirani metak pogodio je i Alenku Pantić koja se nalazila u neposrednoj blizini obračuna u belom "golfu 2". Na napadače je zapucalo i Božovićevo obezbeđenje iz "opel vektre", koje se kretalo tik iza džipa BMW.

Napadači su posle pucnjave velikom brzinom odjurili niz Ulicu Josipa Debeljaka, a policija je ubrzo blokirala sve izlaze iz grada. Akcija pod nazivom "Vihor" trajala je sve do jutra, ali potera nije dala rezultate. Na informativni razgovor privedeno je samo Božovićevo obezbeđenje.

Tužilac se povukao

Trojica pripadnika takozvane rakovičke kriminalne grupe izvukla su se za ubistvo Božovića i ranjavanje njegove supruge i deteta.

Nebojša Stojković, zvani Stojke, inače vođa "rakovičana", zatim Dragan Savović Savke i Nenad Perić Perke, uhapšeni su u vreme akcije "Sablja". U pretkrivičnom postupku, u izjavi policiji 31. marta 2003. godine detaljno opisali i priznali ubistvo Božovića, kao i Miroslava Sekulića, koji je likvidiran nepunih godinu dana ranije. Posle priznanja u "Sablji", na suđenju su odlučili da se brane ćutanjem.

U međuvremenu, Ustavni sud Srbije (odlukom od 8. jula 2004.) neke tačke Naredbe o posebnim merama koje se primenjuju za vreme vanrednog stanja iz 2003. godine, donete posle ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, oglašava neustavnim. Zato veće tadašnjeg Okružnog suda u Beogradu, u septembru 2004, iz spisa izdvaja zapisnike o saslušanju optužene trojke u policiji.

Suđenje je nastavljeno, ali je zamenik okružnog javnog tužioca Aleksandar Milosavljević 6. februara 2006. godine obavestio sud da odustaje od optužnice da je Stojković sa Savovićem ubio Miroslava Sekulića, kao i da su sva trojica ubila Veselina Božovića.

Božović je bio dobro poznat policiji. Na njega je pokušan atentat i 1. aprila 2000. na Čukaričkoj padini. Dok je sedeo u "audiju", dvijica napadača ispalila su osam hitaca iz pištolja CZ i pogodila ga u nogu i stomak.

Oteli ga od policije

Ponovo je Božović bio u žiži javnosti 23. novembra 2000. godine kada je na spektakularano otet prilikom policijskog sprovođenja po poternici za Bijelo Polje, gde se teretio za pokušaj ubistva. Dvojica policajaca sprovodila su Božovića autobusom "Niš ekspresa" na liniji Subotica - Podgorica kada su u Stepojevcu četvorica putnika izvadila pištolje, razoružala policajce i naredila vozaču da stane.

Skinuli su Božoviću lisice i utrčali u dva džipa, beogradske registracije, koja su u međuvremenu pristigla. Jednog policajca poveli su kao taoca, ali su ga izbacili posle pedesetak metara i nestali bez traga. Posle toga o Božoviću ništa se nije znalo do hapšenja u Nišu.

U Nišu je 6. jula 2001. godine Božović uhapšen posle koordinisane akcije koja je trajala duže od mesec dana. Za Božovićem se u tadašnjoj SRJ tragalo zbog nekoliko krivičnih dela, kao i zbog naredbe bjelopoljskog suda.

Saradnik italijanske mafije?

Dan posle hapšenja Božović je policijskim helikopterom sproveden u Beograd. Na osnovu krivičnih prijava SUP-a Beograd, u kojima je osumnjičen da je sprečio ovlašćeno lice u vršenju službenih radnji, falsifikovao isprave i neovlašćeno nabavio i držao vatreno oružje, istražni sudija odredio mu je jednomesečni pritvor.

On je oko 19.30 sati uhapšen u kladionici "Obilić", i to istovremenom intervencijom četiri ekipe niškog SUP-a, kako bi se otklonila svaka opasnost po goste u objektu. Božović je bio u društvu telohranitelja iz Niša Dragana Jovanovića, zvanog Gane, bivšeg pripadnika 63. padobranske brigade, i Dragiše Matića-Giše. Sa njima je bio i Vojkan Živković, koji je u Nišu iznajmio stan Božoviću u kom se krio. Sva trojica su privedena.

Policija je kod njih našla pištolje "zbrojevka" i "bereta", oba s metkom u cevi, za koje je utvrđeno da ih je Božović neovlašćeno nabavio i nosio. Kod njega je nađena i falsifikovan pasoš na ime Predrag Božović.

Za Božovića se verovalo da je jedan od šefova crnogorskog podzemlja i blizak saradnik italijanskih mafijaša, kao i da je povezan sa organizatorima šverca cigareta iz Italije u Crnu Goru i Srbiju. Sumnjalo se da je bio umešan i u neka nerasvetljena ubistva u Beogradu. Mnogi koji su ga poznavali tvrdili su da je imao čvrste veze u policiji. To se argumentovali da je bio privođen najmanje tri puta 1999. i 2000. godine u Beogradu zbog posedovanja oružja, ali je ekspresno puštan na slobodu.

Bonus video

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike