Advokatica otkrila kolika kazna preti ginekologu koji je osumnjičen za nasilje nad porodiljom i smrt bebe u Sremskoj Mitrovici!

19.01.2024

19:46

0

Ako se sve bude kvalifikovalo kao lekarska greška, kazna će biti manja nego ako bude tužen za fizičko nasilje nad porodiljom

Advokatica otkrila kolika kazna preti ginekologu koji je osumnjičen za nasilje nad porodiljom i smrt bebe u Sremskoj Mitrovici!
Copyright Printscreen/YouTube/Euronews/Profimedia

Ukoliko se utvrdi da je doktor Opšte bolnice Sremska Mitrovica M.M. napravio lekarsku grešku prilikom porođaja Marice Mihajlović prema dosadašnjoj praksi mogao bi da dobije maksimalno dve godine zatvorske kazne, kaže za 24sedam advokatica Marina Mijatović.

Međutim, ako se potvrdi priča trudnice koju je ispričala u medijima onda postoje i elementi fizičkog i akušerskog nasilja.

- Ovde postoje elementi krivičnog dela koje predstavlja nesavesno lečenje, ali ima i elemenata koji predstavljaju mučenje i zlostavljanje... - rekla je ona i naglasila da je još gore to što je prema porodilji ovako postupano u ustanovi gde bi trebalo da dobije pomoć.

Ipak, ako se dokaže da je bilo i fizičkog nasilja kazna može biti oštrija, ali to zavisi od kvalifikacije dela.

- To je na tužilaštvu, a kasnije na sudu. Neko ko podnese krivičnu prijavu može da ima svoju kvalifikaciju, ali tužilaštvo može da je promeni. Tako da sve zavisi šta će biti od dokaza, a trenutno ne bih mogla da kažem koja bi sankcija konkretno mogla da se izrekne - rekla je ona.

Zatvor zbog lekarske greške

Ali ako bude tužen za lekarsku grešku sa smrtnim ishodom, doktor bi mogao da dobije i zatvorsku kaznu.

- Ukoliko je u pitanju lekarska greška, a posledica je smrtni ishod, predviđena je zatvorska kazna. Ali zavisi od okolnosti kolika će ona biti. Može da se desi da bude uslovna, recimo šest meseci zatvora sa periodom proveravanja od dve godine. Ili što se tiče zatvorskih kazni u sudskim odlukama prema praksi izriče se dve godine. To je neki maksimum. Ali što se tiče akušerskog nasilja takvih kazni je malo - objasnila je ona.

Printsceen Facebook Marica Mihajlović
Marica Mihajlović

Mijatovićeva je sa pre dve godine sa koleginicama Jelenom Stanković i Ivanom Soković Krsmanović radila veliki izveštaj o akušerskom nasilju gde su došle do poražavajućih rezultata.

Zato tvrdi da što se tiče odgovornosti lekara oni, uglavnom, prođu bez sankcija.

- Oni, uglavnom, ne dobiju nikakvu sankciju od, na primer, Lekarske komore da bi izgubili licencu. Veoma retki su primeri da lekari izgube licencu nakon okončanja krivičnog postupka i to ne važi samo za akušersko nasilje nego uopšte za krivična dela protiv zdravlja - objašnjava ona.

Ipak, naglašava da se u se žene osnažile da pričaju o temi akušerskog nasilja i da se javljaju sa svojim slučajevima otkako je priča postala aktuelnija u medijima.

- Lekarska komora se do sada nikada nije oglasila po pitanju akušerskog nasilja niti preduzela neke korake da ga smanji, eleminiše... mi vidimo da se to sve nastavlja dalje - priča ona.

Najčešće žalbe na verbalno nasilje

Što se tiče lekara M.M. njegovo hapšenje je, smatra ona, rezultat medijskog pritiska i toga što je porodilja ispričala.

- Smatram da treba da postoje pravni mehanizmi koji će proizvesti ovakvu posledicu ukoliko ima elemenata da taj neko bude priveden, saslušan, uhapšen, stavljen u pritvor... - dodaje ona.

Printsceen Facebook Marica Mihajlović
Povrede porodilje Marice Mihajlović

Advokatica Mijatović objašnjava da su se porodilje u prijavama koje su joj slale najviše žalile na verbalno nasilje u porodilištima.

- Najveći procenat je uvreda, psovanja, pretnji da se neće pružiti zdravstvena usluga. Recimo, to što porodilje ne dobijaju hranu i vodu po 12 sati je isto jedna vrsta nasilja. Jer bez obzira na trajanje porođaja žena ako traži vodu, ona mora i da je dobije. Vi nekoga stvarno mučite ako mu ne date da pije vode, a izlaže se nekom fizičkom naporu. To je neprihvatljivo i ne postoji ni u jednom zdravstvenom sistemu - kaže advokatica.

Zahvat koji je zabranjen u nekim zemljama

Inače, porodilja je u svojoj ispovesti ispričala da je doktor M.M. u jednom momentu "skočio" na njen stomak jer se beba zaglavila u porođajnom kanalu.

- Zbog tog pritiskanja puklo mi je rebro dok se beba ukakila i udahnula mekonijum. Nije mogla da izdahne vazduh i srce joj je stalo! - rekla je ona.

Printsceen Facebook Marica Mihajlović
Povrede porodilje Marice Mihajlović

 

Advokatica je objasnila da je "skakanje" na stomak zapravo Kristelerov zahvat, koji je u nekim državama zabranjen, a kod nas se još uvek primenjuje i to veoma često.

- Primenom Kristelerovog zahvata se pokušava da se beba na silu izgura. Čak je i preporuka Svetske zdravstvene organizacije da se takav metod izbaci iz upotrebe. Recimo, Velika Britanija to uopšte ne koristi jer se dokazalo da taj zahvat ima više negativnih posledica za ženu, poput pucanja rebara i materice, nego što daje dobre rezultate - objasnila je ona i dodala da se na ovaj način i beba izlaže opasnostima.

Mijatovićeva dodaje da je lekar trebalo da proceni u kojoj fazi će uraditi carski rez.

- To šta će lekar uraditi jeste njegova procena, ali ona mora da bude u pravom trenutku. Ne sme lekar da pusti ženu da se toliko muči i dovede njen i život deteta u opasnost - rekla je ona.

Ono što je veoma zabrinjavajuće jeste da su povrede porodilja prilikom porođaja veoma česte.

- Česte su vrlo. Čak imate i epiziotomiju kao metod. To je sečenje žene nasilnim putem da bi beba izašla, a opšta je preporuka u celom svetu da se to ne koristi. Kod nas žene i ne dobiju informaciju da će im se epiziotomija raditi i koje su posledice tog invazivnog tretmana. To se sve radi na živo, bez anestezije, i stvaraju se dodatni bolovi - objasnila je ona.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike