Agencije: Ministarstvo pomaže osiguranjima, NOPS: Propašće vaučeri

07.11.2020

12:13 >> 15:25

0

Autor: G.M.Š.

Udruženja turističkih agencija kažu da državna subvencija za polise osiguranja putovanja nije dovoljna a NOPS da svi ni ne treba da dobiju pomoć

Agencije: Ministarstvo pomaže osiguranjima, NOPS: Propašće vaučeri
Copyright Pixabay/Jan Vašek

Predlog Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija da se turizmu pomogne kroz subvencije za polise osiguranja putovanja je neprihvatljiv, jer neće sprečiti otpuštanja radnika i gašenje većine agencija, ocenjuju Udruženje turističkih agencija Srbije (UTAS) i Asocijacija nezavisnih turističkih agencija Srbije (ANTAS).

Ukoliko se problem sa licencama za turističke agencije ne reši, najveći gubitnici biće putnici koji imaju vaučere za zamensko putovanje, upozoravaju u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije ali kažu i da ne treba svim agencijama pomoći.

U zajedničkom saopštenju UTAS i ANTAS ova dva udruženja iznose stav da se pomenutom merom zapravo pomaže osiguravajućim kućama, a ne turističkim agencijama.

Ovakav stav pojašnjavaju činjenicom da je trenutno nejasno kada će se ponovo uspostaviti uslovi za nastavak putovanja u obimu koji je bar približan onom pre pandemije.

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić je ranije rekla da je sa Ministarstvom finansija usaglašeno da se za pomoć turističkim agencijama izdvoji oko 150 miliona dinara (1,3 miliona evra) i to kroz subvencije za obezbeđenje polisa putovanja od insolventnosti.

Mali nemaju za hipoteku

U UTAS i ANTAS ističu da većina agencija ovu pomoć, čak i da je opravdana, ne može da primeni, jer, kako kažu, osiguravajuće kuće odbijaju da izdaju polise ili ih uslovljavaju obezbeđenjem u vidu depozita ili hipoteke prvog reda.

– Najmanja agencija mora da ima polisu sa pokrićem od 200.000 evra, što zahteva obezbeđenje u vrednosti od 300.000 evra. Ovo jednostavno nije moguće, pa ne možemo ni da se vratimo u zakonske tokove poslovanja – navode u udruženjima turističkih agencija.

Dodaju da su podaci koje je iznela ministarka Matić zastareli, a prema kojima najveći broj polisa košta između 3.000 i 5.000 evra. Tako je bilo do oktobra, kada su osiguranja prestala da izdaju polise zbog povećanog rizika a u novim ponudama tri osiguravajuće kuće, u dogovoru sa Ministarstvom, iznos je između 8.000 i 18.000 evra.

Letovanje sve dalje, Foto:Pixabay

Međutim, tu nije kraj problema jer do same polise ne mogu ni da dođu sve agencije jer, kako smo već pisali, ponude su stigle na svega tridesetak adresa od 400 agencija koje su poslvoale u Srbiji do izbijanja pandemije.

NOPS: Ako propadnu agencije, propadaju i zamenski vaučeri

Ukoliko se problem sa licencama za turističke agencije ne reši, najveći gubitnici biće putnici koji imaju vaučere za zamensko putovanje, upozoravaju u Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije.

– Pitanje licenci za većinu agencija i dalje nije rešeno, osim za neke koje su uspele da obezbede polise osiguranja, a takvih je izuzetno mali broj – navodi se u saopštenju NOPS-a.

Zaštitnici potrošača navode da ako agencije bankrotiraju, ova putovanja sigurno neće biti realizovana, a povrat novca na osnovu polisa osiguranja je takođe pod znakom pitanja, budući da su posledice vanrednog stanja uglavnom isključene kao osigurani slučajevi.

– U slučaju ovakvog scenarija, ne pomažu ni nenaplative tužbe protiv agencija, koje propagiraju pojedina udruženja – navode iz NOPS-a i dodaju da one mogu samo stvoriti dodatne troškove putnicima.

Naglašavaju da podrćavaju sve napore da se reše problemi u ovoj oblasti, ali da insistiraju da se razdvoji žito od kukolja i pomogne samo onima koji pomoć zaslužuju.

“Dosadašnji neselektivan pristup bez ikakve pojedinačne kontrole, procene rizika poslovanja, provere da li je u poslovanju bilo nepravilnosti, odnosno da li su putnici u nekim slučajevima oštećeni, nas je doveo u situaciju da imamo na stotine agencija koje pod jednakim uslovima traže pomoć koja nekima nije ni potrebna, a neki je i ne zaslužuju”, poručili su predstavnici NOPS-a.

Oni su ukazali da postoje agencije koje ne plaćaju porez, imaju neizmirena dugovanja po prethodnim polisama osiguranja, a neki su i varali putnike, otvarali agencije pod drugim imenima i nikada nisu odgovarali za učinjenu štetu.

Dodaju da se pitanje polisa osiguranja može rešiti tako da se cena određuje u skladu sa prometom, individualnom procenom rizika, a ne na osnovu nerealnih kriterijuma koji se nameću svima bez obzira na način poslovanja.

Ministarka Matić: Država je već dala pomoć

Domaći turizam je najviše pogođen pandemijom korona virusa, a gubici u tom sektoru iznose oko milijardu evra, izjavila je danas ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.

Zlatibor nije osetio krizu: Foto: Youtube/Printscreen

Ona je kazala da je, bez obzira na krizu izazvanu epidemijom, potencijal Srbije u turizmu ogroman i da je domaći turizam u nepovoljnoj situaciji doživeo procvat, a da su domaće destinacije doživele bum.

– ‘Država je još na početku godine donela nekoliko ključnih mera, pre svega Uredbu o zamenskim putovanjima jer su turističke agencije bile u problemu, oko 85 miliona evra aranžmana je bilo ugovoreno. U trenutku kada se shvatilo da će turistička sezona propasti, država je pomogla da agencije ne bankrotiraju – rekla je Matić za TV Pink.

Istakla je da je veliku podršku države dobio sektor hotelijerstva i da je 312 hotela u 68 mesta u Srbiji dobilo pomoć od 10, 5 miliona evra uz pojašnjenje da je reč o subvencijama od 350 evra po ležaju i 150 po smeštajnim jedinicima.

Pročitajte još:

Revizor zahteva od Vlade: Da se imenuje direktor u „Putevima Srbije“ i da se ne krše javne nabavke

Kod njih je srpsko pivo jednako nemačkom: Kraft pivari se ne daju koroni

Kako je rekla, najviše su pogođeni su hoteli u velikim gradovima, dok su banje i planine doživeli neku vrstu procvata.

Matić je primetila da se menjaju prioroteti u domaćem tuzimu u epidemiološkim uslovima i da sve više dobijaju na značaju destinacije u kojima porodice mogu da se izoluju i u kojima ima sadržaja u prirodi za planinarenje, pešačenje, biciklizam…

Ona je navela da se ove godine ispostavilo da su u seoskom turizmu ograničeni smeštajni kapaciteti na čemu će se, kaže, raditi u narednom periodu, kao i na sadržaju jer turisti očekuju da imaju aktivnosti tokom odmora.

”Naši građani vole da putuju, a Srbija odavno zavredela da postane i našim građanima jedna od omiljenih destinacija. Ranije nismo dovoljno razvijali domaći turizam, a od 2012. smo počeli više da radimo na njegovom potenciranju i razvoju infrastrukture”, rekla je Matić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike