Konačno rešen problem agencija? Država ponudila da plati deo polise

05.11.2020

11:16 >> 07:21

0

Subvencije dela premije osiguranja za putovanja novi je predlog Ministarstva turizma za okončanje nečuvenog problema s turističkim agencijama

Konačno rešen problem agencija? Država ponudila da plati deo polise
Copyright Pixabay/piviso

Država ima novu ideju kako da se pomogne sektoru turizma. Nakon debakla sa bankarskim garancijama, koje su u srpskim uslovima ostale mrtvo slovo na papiru, novi sastav Ministarstva trgovine i turizma je došao do novog predloga rešenja nečuvenog problema da Srbija mesec dana nije imala niti jednu turističku agenciju.

Država će pomoći turističkim agencijama kroz subvencionisanje dela premije osiguranja, budući da je u ovom momentu neophodno da imaju polise osiguranja da bi dobile licencu za rad, najavila je danas ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.

Ministarka je rekla Tanjugu da je taj novi paket pomoći dogovoren juče na sastanku sa predstavnicima udruženja turističkih agencija.

– Predložena mera odnosi se na subvencionisanje dela premije osiguranja, kako bi se organizatorima putovanja pomoglo u postupku izdavanja novih polisa osiguranja čija je cena, usled pojačanog rizika, značajno viša u odnosu na period pre pandemije – kazala je Matićeva.

Ističe da Vlada Srbije, odnosno resorno ministarstvo, u okvirima svojih nadležnosti i mogućnosti, ulaže maksimalne napore kako bi se pružila podrška turističkom sektoru koji je najviše pogođen tokom pandemije.

Agencije plate, pa im se refundira

Agencije će platiti premiju osiguranja osiguravajućim kućama i dobiće za to refundaciju dela sredstava od resornog ministarstva, objasnila je Matićeva proceduru.

– Imali smo u vidu da je to posebno važno za one koju su najugroženiji, a to su manje agencije koje postoje godinama kao porodični biznisi, a koje su imale najveći problem da plate polise osiguranja, koje su za njih bile visoke – kaže Matićeva.

Na sastanku smo se složili oko novog predloga paketa pomoći koji će ići ka turističkim agencijama i taj predlog je usaglašen i sa Ministarstvom finansija, navela je Matićeva.

Dodaje da će se na taj način rešiti prepreka koja im je predstavljala i najveći izazov, te da će sada agencije moći da nastave sa radom.

Predsednica Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije (ANTAS) Gordana Protić rekla je danas da je ministarka Matić saopštila da država turističkim agencijama ne može odobriti sektorsku pomoć.

Ona je navela da je Matić na jučerašnjem sastanku rekla da se razmatra mogućnost za subvencionisanje cena osiguranja putovanja preko polisa za insolventnost.

Šta traže turističke agencije

Turističke agencije traže jednokratnu novčanu pomoć, kao hitno rešenje za preživljavanje do kraja godine, jer ne rade normalno već osam meseci, a da bi opstali i početkom sledeće dok se tržište koliko-toliko ne unormali zbog pandemije, država će morati da pripomogne i poreski.

– Tražili smo da se ukinu doprinosi na minimalce koje je država dala u okviru prvog i drugog paketa pomoći, kao i da ne plaćamo akontaciono porez na promet koga nema i pitanje je da li će ga biti. Bilo bi dobro da dobijemo i moratorijum na otplatu kredita, kao i da se ubrza isplata kredita preko Fonda za razvoj, gde je od 300 ili sad možda i 400 zahteva za kredite za likvidnost agencijama obrađeno četrdesetetak. I na kraju, ali ne najmanje važno, da novčanu pomoć dobiju i vodiči – kaže Seničić.

– Iznos subvencije za polise osiguranja od insolventnosti Matić nije saopštila, a po poslednjoj ponudi osiguravajućih kuća polise koštaju do 18.000 evra godišnje i plaćaju se unapred, bez obzira na visinu prometa – rekla je Protić.

Mogu li svi da plate paušal?

Ideja Ministarstva je načelno dobra, ali je pitanje da li se odnosi na aktuelne ponude samo tri osiguravajuće kuće ili će se tome priključiti i drugi osiguravači, koji su se iz posla povukli krajem septembra zbog povećanog rizika posla s putovanjima usled pandemije kovida 19.

Ukoliko “u igri” ostanu samo tri osiguravajuće kuće, sektor turističkih agencija će preživeti krizu, bar na neko vreme, ali će biti desetkovan.

Naime, u Srbiji je do pred krizu bilo više od 400 turističkih agencija, mahom malih, na koje se poziva ministarka Matić. Tri osiguravajuće kuće su uputile ponude za nove polise, bez kojih nema putovanja, u samo tridesetak agencija. Od desetak najvećih koji su ponudu dobili bez ikakvih dodatnih uslova, polise je dosada kupilo njih sedam, kako je juče i rekla ministarka.

Dvadesetak agencija je takođe dobilo ponude, ali uz dodatne uslove da polise garantuju hipotekom, keš depozitom ili bankarskom garancijom, rekao nam je juče Aleksandra Seničić iz YUTA.

– Oni to ne mogi ni da ispune niti da plate- rekao je Seničić.

Pročitajte još:

Sudbina crnog zlata: Rusi se ne odriču nafte

Istrošili se na krizu: Zbog kovida državna kasa izgubila 3,5 milijardi evra

Znači, problem nije samo u tome da se plate skupe polise, kojima je cena sada „zbog rizika“ porasla od dva do tri puta, a gde bi subvencija rešila problem, nego i ti dodatni uslovi. Pre svega toga, pitanje je da li će te agencije i hteti da plate išta, jer ako posla ne bude, te paušalne polise su čist trošak.

Profimedia

Za ostalih 370 agencija ni subvencije nisu rešenje, jer čak i ako mogu da plate ono što su dosad plaćale, ponude iz osiguravajućih kuća za njih i nema.

„Broj otpuštenih nije katastrofalan, ali zabrinjava“

Ministarka Matić ističe da je pandemija najviše pogodila sektor turizma, kako u Srbiji, tako i na globalom nivou, i da su gubici u turizmu ogromni, te da oni u sektorima hotelijerstva, ugostiteljstva i organizacije događaja iznose oko milijardu evra.

Ministarka kaže i da je u prethodnom periodu ključno bilo donošenje Uredbe o ponudi zamenskog putovanja i da bi bez nje turističke agencije praktično bankrotirale.

Matićeva navodi i da podaci iz Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja pokazuju da je pre početka pandemije u Srbiji bilo ukupno 4.525 turističkih radnika, a zaključno sa jučerašnjim danom ih je 3.660.

Ističe da se, imajući u vidu taj podatak, ne može govoriti o tome da je hiljade radnika ostalo bez posla, kako se spominje u javnosti.

– To nije tačno, ali i ovoliko koliko ih je ostalo bez posla je dovoljno zabrinjavajuće i učinićemo sve da se sektoru turizma pomogne da preživi ovako tešku situaciju – rekla je Matićeva.

Na sastanku koji je juče održan prisustvovali su, pored predstavnika Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, i predstavnici Privredne komore Srbije i predstavnici udruženja turističkih agencija YUTA, URA, UTAS i ANTAS.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike