Savet zlata vredan: Drugu šansu dobilo više od 70 kompanija

11.12.2020

12:50 >> 13:42

0

Da (ponovo) ne dožive poslovni debakl, u Srbiji je kroz međunarodni program podške pomoć dobio veliki broj kompanija

Savet zlata vredan: Drugu šansu dobilo više od 70 kompanija
Copyright Profimedia

Više od 70 kompanija i privrednika iz Srbije prošlo je, u okviru međunarodnog projekta „Druga šansa“, obuku sa mentorima i dobilo podršku i savet kako da ponovo pokrenu biznis nakon neuspeha u prvom pokušaju, saopštila je Privredna komora Srbije.

Projekat realizuje Privredna komora Srbije sa partnerima iz Dunavskog regiona, s ciljem da se pomogne privrednim subjektima koji su u procesu restrukturiranja ili stečaja ili su suočeni sa drugim problemima u poslovanju, navodi se.

– Prema podacima „Smol biznis administrejšen“ (Small Business Administration, SBA), svega polovina privrednih subjekata preživi prvih pet godina, a samo trećina dođe do jedne decenije poslovanja. Ipak, ohrabruje činjenica da je gotovo svaki uspešan privrednik prethodno barem jednom bio neuspešan iz bilo kog razloga – izjavila je rukovodilac Centra za programe podrške privredi i mikro, malim i srednjim preduzećima Tamara Dunđerović.

Dodala je kako ponovno pokretanje poslovanja nije lako, a namera PKS je da kroz „Drugu šansu“ pomogne posrnulim firmama i da ih ohrabri da ponovo pokrenu biznis.

PKS nudi edukativnu mentoring uslugu koja je usmerena na podizanje kapaciteta firmi, utvrđivanje greške i razumevanje šta je do nje dovelo, kao i na redefinisanje strategija poslovanja, kako bi se izbeglo ponavljanje greške, istakla je Dunđerovićeva, koja je i menadžer projekta.

Pozvala je privrednike da se obrate Komori za podršku, savet i informaciju.

Predstavnica PKS-a ukazuje da se privrednici Srbije i celog  Dunavskog regiona suočavaju sa sličnim izazovima prilikom ponovnog pokretanja biznisa – nepostojanjem regulatornog okvira koji podržava drugu šansu, nedostatkom finansijskih i nefinansijskih usluga za rešavanje problema i sa negativnom stigmom.

U zemljama Dunavskog regiona broj poslovnih neuspeha prošle godine porastao je za 3,6 odsto, dok se u Evropskoj uniji oko 200.000 preduzeća svake godine suoči sa nesolventnošću, što rezultira gubitkom 1,7 miliona radnih mesta, navodi se u saopštenju PKS.

Kriza zbog korone još veći izazov

U trenutku kada se svi privrednici suočavaju sa posledicama pandemije koja utiče na povećani rizik poslovanja, možemo očekivati da se broj problematičnih biznisa u narednom periodu poveća, ocenila je Dunđerovićeva.

– Naredne godine dolaze na naplatu odloženi porezi i doprinosi, kao i nastavak plaćanja rata kredita koje su bile u moratorijumu. Pad prometa i niže privredne aktivnosti uticaće i na sposobnost vraćanje dugovanja privrednih subjekata, pa će jaz biti sve veći – ukazala je ona.

Pročitajte još:

Sve o privatnim penzijama: Ako na vreme počnete da odvajate novac, imaćete finu “ušteđevinu” u starosti

Na planinama više nema mesta: Za Novu godinu puno turista, a i januar obećava

Podseća i na izveštaj NBS o kreditnoj aktivnosti banaka koji pokazuje da je tokom trećeg tromesečja povećana tražnja privrede za kreditima, vođena prvenstveno potrebom za likvidnošću i refinansiranjem, dok je smanjena tražnja za investicionim kreditima.

Dunđerovićeva naglašava da „Druga šansa“ može značajno da doprinese ekonomskom razvoju zemlje, o čemu svedoči i podatak Evropske komisije da biznisi koji su ponovo pokrenuti rastu brže od onih koji posluju prvi put.

Dodala je kako fokus treba da bude i na inicijativama i predlozima izgradnje institucionalnih kapaciteta predlaganjem realnih i primenjivih mera podrške.

U projektu „Druga šansa“ učestvuje više od 400 kompanija i privrednika i nacionalnih i finansijskih institucija celog Dunavskog regiona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike