A šta tamo pitaju softveraše: Kako izgleda intervju za posao u IT sektoru

03.01.2024

19:35

0

Autor: R.B.

Intervjui za posao za „običan svet“ su veoma stresni, ali i deluju kao „uvek isto“. U IT svetu to nije baš tako

A šta tamo pitaju softveraše: Kako izgleda intervju za posao u IT sektoru
Ilustracija - Copyright Profimedia

Svako od nas je verovano u životu imao bar jedan „intervju“ za posao, išao na razgovor sa „gazdom“ ako već nije prolazio krugove selekcije u kompaniji ili HR agenciji. I sve te razgovore, osim velikog stresa, nekako obeležava i to da su jednolični i kao da svi poslodavci pitaju „jedno te isto“. To u IT svetu, izgleda, nije tako bar sudeći po rang listi ličnih intevjua koje je u „Biznis insajderu“ objavio jedna softverski inženjer.

Pa, šta to na intervjuu za posao pitaju jednog IT-jevca nabrojio je Stiven Džang, koji je napravio listu svojih 10 najtežih intervjua od 18 ponuda tehnoloških kompanija kao što su Apple, Palantir i Meta… koje je imao kada je tražio novi posao.

Džang, koji se softverom bavi od 2014. je trenutno u ClimateTechList.com, koji se bave resursima klimatske tehnologije a svoju listu je počeo da pravi 2019, kada je posle pet godina napustio tadašnju kompaniju.

U prvoj polovini te hodine je dobio 18 ponuda za posao i obavio 22 intervjua kod kompanija kao što su „Epl“, „Meta“, „Airbnb“, „Uber“.…

Pa, evo njegove liste najzahtevnijih intervjua, napravljene prema broja postavljenih pitanja u određenom vremenskom roku, složenosti problema i novina.

10. Palantir

Intervju je bio prilično standardan i uključivao je kodiranje uživo i pitanja o dizajnu sistema.

Interesantan deo je bio da su kandidati zamoljeni da ručaju sa sadašnjim zaposlenima i drugim kandidatima. Bilo je malo zbunjujuće, i iako je regruter rekao da ručak nije procena, nekako sam se osećao kao da jeste. Ručak sa kandidatima je takođe bio pomalo čudan jer sam se pitao da li se takmičim sa ovom osobom, piše Džang.

9. Airtable

Imao sam zadatak „za poneti kući“ koji je trajao više od četiri sata, ali su me platili za to. Izazovni deo je bio pisanje koda i njegovo stvaranje veoma čitljivog. Tokom intervjua, takođe sam morao da predstavim svoj rad u sesiji od sat vremena pred panelom od dva ili tri anketara.

Zaista mi se dopalo moje iskustvo intervjua u Airtableu i na kraju sam se pridružio kompaniji. Tada je to bila mala kompanija i sećam se da sam imao priliku da razgovaram sa rukovodstvom kao što je CTO (tehnički direktor), što je bilo veoma lepo.

8. Google

Pitanja Guglovog algoritma bila su složenija od Airtableovih i Palantirovih.

Lično, smatrao sam da je Guglov proces intervjua najzastareliji u poređenju sa ostalima na ovoj listi. Pisao sam samo kod na tabli i nisam pisao nijedan kod uživo na računaru. Takođe se činilo da postoji nedostatak koordinacije u izboru pitanja. Na primer, naišao sam na slična pitanja u istoj niši strukture podataka.

Iznenađujuće, ni meni nisu postavljana nikakva pitanja iz oblasti ponašanja.

7. Meta

Meta intervju je bio iznenađujuće lagan, sa samo četiri runde u poređenju sa uobičajenih pet ili šest u drugim kompanijama. Pitanja su bila fokusirana na proizvode, kao što je dizajniranje odeljka za komentarisanje uživo na Fejsbuku, a ne čisto zasnovano na kodiranju.

Sećam se da sam pitao regrutera zašto su intervjui lakši od drugih kompanija, i oni su objasnili da smanjenje broja krugova nije uticalo na kvalitet zapošljavanja, ali je proces učinio manje zamornim za kandidate. Takođe, tako bi mogli da troše manje resursa kompanije na intervjue.

6. Uber

Teški deo intervjua je bio to što je toliko zadataka bilo stisnuto odjednom, tako da nisam imao vremena da dobijem potencijalne povratne informacije — nisam mogao da znam da li sam dobro prošao ili ne. Nakon završetka prvog dela, brzo smo prešli na drugi deo. Tokom trećeg dela, kada sam bio na pola puta, objavili su da je vreme isteklo.

Postojala je psihološka dinamika – ako bih uhvatio bilo kakav signal o tome kako mi ide, bez obzira koliko mali, dobio sam određeni zamah da se pozabavim ostatkom intervjua. Sve u svemu, bilo je to prilično intenzivno iskustvo intervjua.

Unsplash
 

Jedna zanimljiva stvar je da je Uber imao sesiju sa anketarima „Bar Raiser”. Sesija je dovela drugačiji tim iz kompanije u proces zapošljavanja. Oni su rigorozno obučeni da uklone sve predrasude iz procesa zapošljavanja i osiguraju da novi zaposleni nadmaše standarde koje postavljaju drugi kolege u sličnim ulogama.

5. Cruise

Proces intervjua je bio standardan, uključujući pitanja o algoritmu i dizajnu sistema i ponašanje.

Međutim, ono što je otežavalo nije stvarni intervju — imao sam migrenu tokom intervjua i lek nije delovao. Ovo je bila lekcija za mene: iako nisam mogao da budem u savršenom okruženju, trebalo bi da imam kontrolu nad onim što mogu.

Gledajući unazad, voleo bih da sam ponovo zakazao, i verujem da bi tim za regrutovanje to sa zadovoljstvom uradio.

4. Checkr

Intervju za kodiranje je bio intenzivan - morao sam da sedim u sobi i kodiram dva sata dok su me ispitivači posmatrali i ispitivali.

Ono što je to učinilo još težim je to što sam morao da napišem potpuno funkcionalan deo koda, a ne samo algoritam, što znači da je kod morao da funkcioniše.

3. Zook

Zook postavlja intenzivna matematička pitanja pored standardnih intervjua za kod. Na primer, pitali su kako da izmere rastojanje od Zemlje do Meseca pomoću alata kao što su uglomer i lenjir.

To zahteva intenzivne matematičke veštine, kao što je trigonometrija. Rekao bih da u većini intervjua za softversko inženjerstvo kandidate uopšte ne pitaju o ovakvim matematičkim pitanjima.

2. Stripes

Raznolikost problema učinila je intervju izazovnim. Pitanja su se kretala od rešavanja grešaka i pisanja koda koristeći postojeći API do razgovora o tehničkom dizajnu bez kodiranja.

Osim toga, intervjui u Stripesu su mnogo više stvarni scenario, što ga takođe čini težim. Sećam se da je postojalo pitanje o korišćenju pojednostavljene verzije Stripe-sovog API-ja za kreiranje modela za otkrivanje prevare u porudžbinama i plaćanjima.

Ipak, dajem ocenu 10/10 za ukupan proces intervjua, jer sam osećao da su anketari u Stripesu postavili sva prava pitanja, a sam intervju je bio najsličniji onome kako bi izgledalo iskustvo kodiranja u stvarnom životu kao softverskog inženjera .

1. Airbnb

Imao sam dva kruga tehničkih video-razgovora telefonom i intervju na licu mesta, gde su postavljali notorno teška pitanja algoritma. Pitanja su bila uskospecijalizovana, i morao sam da napišem i pokrenem kod u roku od 50 minuta.

Na primer, jedno pitanje se odnosilo na krov jedinstvenog oblika i trebalo je da procenim koliko će vremena biti potrebno da se napuni vodom, s obzirom na njegove različite padove, poput brda i dolina. Za ovakvo pitanje, morao sam da ga konvertujem u strukturu podataka u kodu, a zatim da napišem funkciju za izračunavanje vremena popunjavanja.

Airbnb je takođe otišao dva nivoa dublje u krugovima ponašanja od drugih tehnoloških kompanija. Pitali su me o projektima na kojima sam radio i procesu donošenja odluka. Pritisak je skoro učinio da se osećam kao da je to pravo ispitivanje.

Airbnb kancelarija je veoma lepa, sa sobama za sastanke koje podsećaju na poznate Airbnb liste. Tim za zapošljavanje bio je kooperativan i sa njim je takođe bilo lako raditi.

Prilagodite svoja očekivanja

Za kraj ove liste Stiven Džang je dao i nekoliko saveta kolegama softverašima.

Pored gore navedenih najtežih intervjua, kaže Džang, najlakši koje sam imao su bili VeVork, Zillov i Zume. Međutim, ne mislim da lak intervju nužno ukazuje na nizak nivo talenata u kompaniji — to bi moglo biti zato što sam se posebno pripremio za pitanja koja su postavili tog dana.

Iz mog iskustva sa traženjem posla, mislim da svako može biti dobar u intervjuu uz dovoljno prakse. Međutim, na današnjem tržištu rada predlažem da osobe koje traže posao prilagode svoja očekivanja. Mislim da danas ne bih dobio 18 ponuda jer je okruženje za zapošljavanje tako konkurentno; Verovatno bih dobio samo upola manje.

Freepik
 

 

Za osobe koje traže posao je ključno da se svaki dan dosledno bave problemima i operacionalizuju svoj proces traženja posla. Uvek preporučujem održavanje kalendara koji omogućava regruterima da zakazuju intervjue direktno iz njega, umesto da šalju e-poštu napred-nazad.

Takođe mislim da je važno da bude jasan rok za zapošljavanje u svakoj kompaniji. Na primer, ako stalno ne možete da pređete fazu rezimea sa određenim kompanijama, sastavite listu tih kompanija i pokušajte da ih upoznate.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike