Pekingu odrešene ruke: Spremno oruđe za kontrasankcije Zapadu

02.12.2020

10:52

0

Najnoviji kineski zakon o kontroli izvoza, koji je stupio na snagu, omogućiće Vladi Kine da deluje protiv zemalja koje zloupotrebljavaju kontrolu izvoza

Pekingu odrešene ruke: Spremno oruđe za kontrasankcije Zapadu
Copyright Foto:Pixabay/StockSnap

Zakon se posmatra kao odmazda američkim ograničenjima uvedenim za kineske tehnološke kompanije, uključujući “Huavej”, „SMIC“ i “Tensent”, javlja Kineski međunarodni radio.

Planiran za 2016. godinu i odobren sredinom oktobra, kineski zakon o kontroli izvoza jača nadzor nad izvozom zemlje strogim nadzorom i carinama.

Zakon omogućava drugoj ekonomiji sveta da preduzme “recipročne mere” protiv bilo koje zemlje ili regiona koji zloupotrebljavaju mere kontrole izvoza i predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost i interese Kine.

Osim vojnih i nuklearnih proizvoda, koji su obuhvaćeni Zakonom, i relevantni podaci i usluge, takođe, podležu odredbama o kontroli izvoza.

Novi zakon već utiče na cene retkih metala. Kina je najveći svetski dobavljač retkih metala, a to su osnovni materijali u proizvodnji čipova.

Nemačka: Huavej može u 5G mrežu

Da se namera Pekinga da se brani od udara ozbiljno shvata pokazuje i odluka Nemačka da „Huaveju“ ipak dozvoli da učestvuje u izgradnji 5G mreže.

Poslovni dnevnik „Handelsblat“ je objavio da je gotov nacrt zakona koji reguliše tu oblast, a koji će vlada Angele Merkel dostaviti Bundestagu ovog meseca. Prema tom nacrtu biće obavezno davanje jemstva svih kompanija koje proizvode ovu opremu da njihova tehnologija ne ostavlja takozvana zadnja vrata za sajber napade.

Posebna pažnja biće posvećena kontroli „Huavejove“ opreme koja će biti ugrađivana u nemačku 5G mrežu, piše „Handelsblat“, ali ona ipak neće biti apriori zabranjena.

Pročitajte još:

Poslednji čas za pomoć: U januaru ostajemo bez restorana, kafića, klubova, čak i hotela?

Ocena Fiskalnog saveta: Najveći problem budžeta za 2021. subvencije i plate, pohvalna velika izdvajanja za javne investicije

Pregovori Nemačke i „Huaveja“ traju već duže vreme, praćeni pritiscima odlazećeg američkog predsednika Donalda Trampa, da kineska kompanija bude isključena iz izgradnje mreže nove generacije.

„Huavej“ je, inač, glavni snabdevač opremom tri najveće telekomunikacione kompanije u Nemačkoj – „Dojče telekoma“, „Vodafona“ i „Telefonike“.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike