„Huavej“ i „TikTok“ obaraju presude kojima im je zabranjen rad u Americi?

12.11.2020

08:57 >> 16:18

0

Kineska kompanija Bajtdens podnela je Apelacionom sudu SAD zahtev u kojem osporava naredbu administracije Donalda Trampa da se zabrani korišćenje TikToka u SA

„Huavej“ i „TikTok“ obaraju presude kojima im je zabranjen rad u Americi?
Copyright Tanjug/ Peđa Vučković

Kineska kompanija „Bajtdens“ (Bitedance), vlasnik video-aplikacije „TikTok“, podnela je Apelacionom sudu SAD zahtev u kojem osporava naredbu (odlazeće) administracije Donalda Trampa da se zabrani korišćenje „TikToka“ u SAD.

Istovremeno, švedski sud suspendovao je presudu drugoj telekomunikacionoj kineskoj firmi, „Huaveju“, da ne sme učestvovati u postavljanju 5G mreže.

U Trampovoj naredbi od 14. avgusta „Bajtdensu“ je naloženo da u roku od 90 dana obustavi pristup aplikaciji „TikTok“ i taj rok ističe sutra, preneo je Rojters.

U obrazloženju predsedničke naredbe se navodi da ova aplikacija predstavlja „pretnju po nacionalnu bezbednost SAD“ jer navodno omogućava kineskoj vladi pristup ličnim podacima korisnika.

U kineskoj kompaniji, čiju aplikaciju koristi više od 100 miliona ljudi u SAD, negiraju ove optužbe i tvrde da su nezakonite i da krše prava zagarantovana Ustavom SAD.

Prva pobeda „Huaveja“

Kineski legalni kontraudarac Trampu i njegovoj inicijativi da se visoka kineska tehnologija protera sa Zapada, već je zadao kineski telekomunikacioni div „Huavej“.

„Huavej“ je osporio argument švedskog tela koje nadzire telekomunikacije, PTS, koje je tvrdilo da kompanija predstavlja sigurnosni rizik za državu.

Sud traži da se daju dodatni argumenti kako bi opravdao zabranu.

Zbog odluke suda, Švedska pošta i PTS morali su da odlože aukciju frekvencija, javlja AFP.

U „Huaveju“ kažu da se odlukom kojom se švedskim firmama zabranjuje kupovina njihove opreme, kao i nalaže uklanjanje već instalirane, nanosi nepopravljiva šteta kompaniji.

Švedska se na zabranu odlučila nakon što su SAD pojačale pritisak na savezničke zemlje da povuku „Huavej“ iz svoje telekomunikacione infrastrukture.

Profimedia

U Vašingtonu tvrde da Peking koristi „Huavejovu“ opremu za špijunažu, što i zvanični Peking i „Huavej“ žestoko poriču.

Inače, švedski „Erikson“ je, pored finske „Nokije“, najveći „Huavejov“ konkurent u isporuci telekomunikacione mrežne opreme pete generacije.

U se i u svoje…

Ali Kinezi se ne oslanjaju samo na „vladavinu prava“ u SAD i EU i trgovinske odnose, već kreću u sistematsko podizanje svojih tehnoloških moći.

Pročitajte još:

“Planulo”: Beograđani baš navalili na kupovinu vikendica

Veliki zaokret na svetskim berzama: Šta je uzrok i ko su najveći dobitnici?

Upravo je „Huavej“ na prvoj liniji tog novog fronta prema Zapadu, zbog čega u Šangaju gradi fabriku svojih čipova u kojima neće biti zapadne tehnologije, pisao je nedavno „Fajnenšel tajms“.

To će omogućiti „Huaveju“ da se reši zavisnosti od čipova koje proizvode Sjedinjene Države i osiguraće snabdevanje potrebnim komponentama, uprkos ograničenjima iz te države, piše britanski poslovni dnevnik.

Proizvodnja čipova ušla je kao važna odrednica i u novi petogodišnji plan razvoja zemlje koji donosi vrh Kineske komunističke partije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike