Još samo danas i sutra: Stiže rata poreza na stan, kamata veća

10.08.2023

07:46

0

Autor: G.M.Š.

U ponedeljak je rok za uplatu treće ovogodišnje rate poreza na imovinu a kamata za kašnjenje je veća zbog više kamatne stope NBS

Još samo danas i sutra: Stiže rata poreza na stan, kamata veća
Copyright Pixabay

Rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu fizičkih lica za 2022. ističe u ponedeljak , pa vlasnici stanova i kuća imaju praktično samo danas i sutra da na miru izmire dug prema državi. Kamata za kašnjenje ide automatski i nije, na primer, paprena kao kad dugujete banci za nedozvoljeni minus (ide i do 55 odsto godišnje) ali iznos može biti iritantan ukoliko se porez ne plaća redovno.

U članu 75. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji navodi se da se "na iznos manje ili više plaćenog poreza i sporednih poreskih davanja, osim kamate, obračunava i plaća kamata po stopi jednakoj godišnjoj referentnoj stopi Narodne banke Srbije, uvećanoj za deset procentnih poena, primenom prostog interesnog računa od sto“.

Kako je NBS podigla kamatnu stopu sredinom jula na 6,5 odsto, to znači i da je kamata na kašnjenje 16,5 odsto.    

Ukoliko ste zaboravili da platite prethodne dve rate i danas platite ceo iznos porez, već ste u poreskom prekršaju, jer kamata počinje da teče od prvog zakašnjenja a to je bilo u februaru, pa se na nju nadovezuje ona koja je krenula na ratu od maja, pa još ako ne platiti i ovu u avgustu...

Za neplaćanje poreske obaveze za kuću ili stan koja vam je određena na oko 20.000 dinara, prošle godine je iznos kamate iznosila oko 1.000 dinara, a ove će biti viša jer je NBS redovno menjala kamate naviše.

Građani već na dobitku

Čak i ako zbog zaboravnosti plate kamatu na porez na nekretnine, građani su praktično u dobitku jer većina lokalnih samouprava povećala je taj porez za 2023. (ovaj porez je lokalni) mnogo majne nego što je bila inflacija u proteklih godinu dana.

Negde je povećanje bilo simbolično, kao pet odsto u Beogradu, negde ga nije ni bilo, kao u Novom Sadu a retko gde je dostiglo maksimalnih 21 odsto.

Iznos nije veliki ako je porez mali ali ima građaa koji su prošle godine platili i porez na imovinu od 67.000 evra.

Teorijski, odnosno po slovu zakona, uz tu kamatu mogla bi da se plati i kazna za poreski prekršaj. Ona nije 50.000 dinara, kako se to često u javnosti navodi, jer je određuje Zakon o poreskom postupku a ne Zakon o porezu na imovinu.

U članu 180. zakona navodi se da "poreski obveznik koji ne uplati porez koji je utvrđen u poreskoj prijavi rešenjem Poreske uprave, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 50 odsto utvrđenog poreza, a ne manje od 5.000 dinara“.

To bi značilo da je u pomenutom slučaju kazna 10.000 dinara, a ne zna se ni da li bi kazna mogla da se naplati za svaki kvartal ili samo jednom za ceo iznos.

U praksi, kazna se gotovo nikada ne primenjuje jer taj porez naplaćuju lokalne poreske administracije koje nemaju kapacitet za striktno sprovođenje zakona koji se odnosi na inače loše popisane kuće i stanove.

Kako da najlakše platite

Narodna banka Srbije podseća povodom roka za uplatu  rate poreza da je samo sa nacionalnom dina karticom moguće bez provizije izmiriti ovu obavezu na šalterima Uprave za trezor.

Porez na imovinu fizičkih lica može se izmiriti i jednostavnim skeniranjem NBS IPS QR koda s rešenja na kojima je pripremljen ovaj kod i korišćenjem mobilne aplikacije banke u kojoj je račun.

Kako je objavljeno na sajtu NBS, nacionalnom bankarskom karticom bez provizije moguće je platiti porez na dohodak građana, porez na promet motornih vozila, porez na dohodak građana na prihod od poljoprivrede i šumarstva i doprinose za obavezno socijalno osiguranje poljoprivrednika, na šalterima Uprave.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike