Bukte požari po Beogradu: Sve češći uzrok izbijanja vatrene stihije - plinska boca! Šta uraditi ako curi gas?

18.07.2022

07:20

0

Jako je bitno da se oprema kupuje u specijalizovanim radnjama

Bukte požari po Beogradu: Sve češći uzrok izbijanja vatrene stihije - plinska boca! Šta uraditi ako curi gas?
Ilustracija - Copyright Antonio Ahel/ATAImages/Profimedia

Požari ne biraju ni vreme ni mesto, a sve češći uzrok izbijanja vatrene stihije u Beogradu je curenje gasa iz plinske boce.

U vatrenoj stihiji koja je prošle nedelje zahvatila objekat u surčinskom naselju Dobanovci povređen je jedan stariji muškarac.

Nekoliko minuta nakon prijema informacije da je u kući izbio požar i da se unutra nalazi jedna osoba, policijska patrola stigla je u ulicu Steve Jovanovića u Dobanovcima. 

ATA Images/Antonio Ahel
 

Tamo su zatekli objekat u plamenu i na krevetu muškarca bez svesti kojeg su izneli iz zapaljenje kuće svega nekoliko trenutaka pre nego što je eksplodirala plinska boca. 

Pukom srećom ona nije eksplodirala dok su se unutra nalazili policijski službenici i nesrećni čovek, te je veća tragedija za dlaku izbegnuta.

Tom prilikom, stariji muškarac zadobio je teške, inhalatorne povrede, dok su policajci ostali nepovređeni.

Nažalost, ovo nije usamljeni slučaj da usled eksplodiranja plinske boce dođe do većih požara na teritoriji Beograda, a neretko građani bivaju teže ili lakše povređeni.

Kako dolazi do eksplozije?

Kako je za 24sedam objasnio Goran Lazić iz firme koja se bavi poslovima zaštite od požara, do eksplozije najčešće dolazi tako što gas negde curi, na instalacijama, spojevima ili samom potrošaču.

- Najčešći primeri curenja su creva koja vode od boce do šporeta, koja nisu dobra ili je dotrajao zaptivni prsten između ventila boce i regulatora pritiska. Da bi se dogodila eksplozija potrebno je da postoji kritična smeša, tj. tačno određena koncentracija gasa u vazduhu. U tom slučaju dovoljna je varnica, a kamoli plamen - ističe Lazić.

Kako kaže, da bi se predupredili požari uzrokovani curenjem gasa, jako je bitno da se oprema kupuje u specijalizovanim radnjama.

Profimedia
 

- S obzirom da plin pojedine materijale razlaže, poput plastike i gume, ne možemo da odemo na buvljak i kupimo crevo za plinsku bocu ili zaptivku. Prilikom svake zamene plinske boce trebalo bi zameniti zaptivku i proveriti da li dolazi do curenja plina, što se najbezbednije vrši pomoću sapunice. Posebno napominjem da ljudi često upaljačem proveraju da li curi gas, što je veoma opasno i može dovesti do momentalne eksplozije - objašnjava Lazić za 24sedam.

Šta ako curi gas?

Na pitanje šta prvo učiniti ukoliko ustanovimo da curi gas, naš sagovornik kaže da je najbolje zavrnuti ventil, izneti bocu na otvoren prostor, provetriti prostoriju, ne paliti svetla i ne unositi otvoreni plamen u prostoriju, i odmah potom pozvati stručno lice da izvrši kontrolu uređaja i instalacija.

Naglašava da postoje i drugi uzročnici koji mogu da dovedu do ovakvih situacija.

- Ukoliko gori plin koji curi iz boce, do eksplozije će doći kada se izjednači plin iz boce sa atmosferskim pritiskom, odnosno kao posledica izjednačavanja pritiska, plamen prodire u unutrašnjost boce i zbog trenutnog sagorevanja dolazi do eksplozije - kaže Lazić za 24sedam.

Ističe da kako bi sve bilo bezbedno, boce moraju da se skladište prema propisima.

24sedam/Danilo Krša
 

- Najbezbednije je boce puniti kod ovlašćenih distributera, firmi koje se specijalno bave time. Tamo odnesete praznu bocu, a uzmete punu. Oprema koja se koristi treba da bude atestirana i sertifikovana, što se može naći samo kod specijalizovanih prodavaca - navodi naš sagovornik.

Ipak, kako kaže, mnogi kupuju neproverenu opremu za boce na pijacama.

- Tečni naftni gas je veoma agresivan i lako izazove degradaciju neodgovarajuće gume i plastike, pri čemu dolazi do razgradnje creva ili zaptivke, curenja gasa i eventualne eksplozije - objasnio je Lazić.

Cilj vatrogasaca - probuditi svest građana

Kako je nedavno objasnio za 24sedam Komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd, Miloš Majstorović, najveći broj požara dešava se zbog ljudske nemarnosti.

On naglašava da je jedan od ciljeva Vatrogasno-spasilačke brigade da se kod građana probudi svest o opasnosti.

Printscreen/YouTube/MUP
Miloš Majstorović

- Grejna tela ne smeju biti ostavljena pored zapaljivih materijala. Kod peći na čvrsto gorivo, važno je pravilno očistiti dimnjak pre grejne sezone. Požari u kuhinjama su glavni uzrok požara u domovima, a rerne i ringle bez nadzora, izazivaju gotovo polovinu tih požara. Cigarete su, takođe, uzročnik požara i u kućama i u poslovnim objektima - naglašava za 24sedam Majstorović.

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike