Cveće vam se uvek osuši - upoznajte drvo žada, kod Japanaca drvo novca!

20.09.2020

10:10 >> 09:20

0

Otporni sukulent ne traži mnogo pažnje, ni zalivanja

Cveće vam se uvek osuši - upoznajte drvo žada, kod Japanaca drvo novca!
Copyright Profimedia

Spadate u onu grupu ljudi kojima se biljke u stanu suše. Više ne morate izbegavati da ih kupujete i donosite u dom jer drvo žada je pravo za vas – ne traži mnogo brige, niti vode.

Ova sukulentna višegodišnja biljka iz porodice krasula (lat. Crassula argentea, Crassula ovata) vrlo je otporna i prilagodljiva svim unutrašnjim uslovima pa je mnogi nazivaju neuništivom.

Ime je dobila zato što oblikom liči na maleno drvo i ima listove u boji poludragog kamena žada. Žad inače možemo pronaći u nekoliko zelenih nijansi, ali najpopularniji je takozvani carsko zeleni žad smaragdne nijanse i takvu boju imaju listovi drvceta žada.

Biljka dugo živi i može narasti do metar visine. Podnosi i vlažne i suve, te tople i hladne prostore pa ćete se lako brinuti za nju bez obzira na to gde je nameravate držati.

Za zaboravne je dobra vest da drvo žada ne treba previše zalivati. U proseku se zaliva jednom do maksimalno dva puta mesečno, a zemlja u tegli mora se potpuno osušiti pre nego ponovo zalijete biljku.

Drvo žada ima sezonu rasta (proleće i leto) te sezonu mirovanja (jesen i zima) i možda će tražiti malo više vode u sezoni rasta, ali odmah će vam dati do znanja ako mu dajete previše vode, tako što će listovi gubiti zelenu boju i postajati smeđi.
Veliko i starije drvo žada sjajno podnosi direktno svetlo, a ono mlado je najbolje držati na svetlom mestu i dati mu nekoliko sati dnevno indirektnog sunca.

Profimedia

Važno je napomenuti i kako se starije drvo žada drugačije zaliva u periodu mirovanja i može se dogoditi da mu neće trebati više od jednog ili dva zalivanja tokom kompletne faze.

Tokom jesenjih i zimskih meseci samo ga maknite od prozora i smestite u unutrašnje delove prostorije.

Mlado drvo žada presađuje se otprilike svake 2-3 godine, ono starije svakih 4-5 godina ili po potrebi. Nakon presađivanja, nemojte ga zalivati sedam dana kako bi se koren “odomaćio” u novoj zemlji, a s gnojenjem pričekajte mesec dana kako ne biste uništili novo korenje.

Drvo žada je i sjajan pročišćivač vazduha tako da je i vrlo korisno uz to što lepo izgleda. U japanskoj kulturi poznato je i kao drvo novca koje donosi sreću u životni prostor.

Sada znate sve raloge zašto prvom prilikom treba da nabavite ovo drvce.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: zadovoljna.hr

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike