Izumi žena koji čine život lakšim - Od daske za peglanje, solarnih ploča, do sistema za tajnu komunikaciju

21.03.2021

13:30 >> 22:20

0

Žene su zaslužne za mnoge izume kako u domaćinstvu i odevanju, tako i u visokim tehnologijama

Izumi žena koji čine život lakšim - Od daske za peglanje, solarnih ploča, do sistema za tajnu komunikaciju
Copyright Profimedia

Da li ste ikada razmišljali o tome ko je izumeo dasku za peglanje, grejač automobila, preteču Monopola ili sistem za tajnu komunikciju? Za sve su „krive“ žene. Bez njihovih ideja savremeni svet izgledao bi značajno drugačije.

Vikipedija

Hedi Lamar je bila glumica, filmska producentkinja, ali i pronalazač. Pored toga što je bila slavna glumica, patentirala je „sistem za tajnu komunikaciju” koji je korišćen u vojsci SAD i koji je poslužio kao osnova za razvoj bežičnih komunikacija poput Bluetooth-a i Wi-Fi-a.

Vikipedija                                                                                                                                                                                                                                            Maria Telkes

Maria Telkes je bila biofizičarka. Smatra se jednom od osnivača solarnih  sistema za skladištenje po kojima je čak i dobila nadimak „Sunčana kraljica“. Tokom Drugog svetskog rata razvila je mašinu za desalinizaciju vode na solarnu energiju koja je pomagala vojnicima u teškim situacijama ili mornarima ako su na moru ostali bez vode za piće. Nakon toga, nastavila je da radi na tehnologijama solarne energije i 1948. udružila se sa arhitektom Eleanor Rejmond za projektovanje i izgradnju kuće u Doveru u Masačusetsu koja je koristila samo sunčevu energiju kao izvor toplote.

Vikipedija                                                                                                                        Kares Krozbi

Ime žene koja je izumela moderni grudnjak je Kares Krozbi, rođena Mari Felps Džejkob. Godine 1910, kada je imala 19 godina, pripremala se da prisustvuje jednom balu. Kako je uobičajeno donje rublje tog doba bio je uski korset nikako se nije uklapao uz haljinu koju je nosila. Zato je zamolila sluškinju da joj donese dve maramice, malo trake, iglu i nešto konca. Njen dizajn imao je naramenice i čipke namotane na donjim uglovima, koje su se vezivale u prednjem delu grudi, omogućavajući joj da nosi haljine otvorenih leđa. Izum je patentiran 1914. godine.

Vikipedija                                                                                                                                  Elizabet Megi

Elizabet Megi je bila spisateljica koja je izmislila Igru „Stanodavac“, igru koja je dovela do „Monopola“. Kada je patentirala 1904. godine postala je prilično popularna. Godine 1935. Parker Brothers objavili su vrlo sličnu igru pod nazivom „Monopol“. Nekoliko decenija nakon smrti Elizabet, otkriven je originalni patent, a Elizabet Megi pripala je zasluga za stvaranje jedne od najpopularnijih društvenih igara svih vremena.

Profimedia

Sara Bun je bila krojačica koja je kao i većina zanatlija peglal odeću na drvenoj dasci postavljenoj preko dve stolice. Ova metoda je bila u redu za široku suknju, ali ne i za ostalu odeću. Bun je smatrala da bi bilo korisno imati užu dasku na koju biste mogli navući rukave kako bi ih lepo ispeglali. Njen patent daske za peglanje odobren je 1892. godine, u kojem je između ostalog napisala da je svrha njenog pronalaska „da proizvede jeftin, jednostavan, prikladan i visoko efikasan uređaj, posebno prilagođen za upotrebu u peglanju ženske garderobe“.

Profimedia

Margaret A. Vilkok, rođena 1838, bila je mašinski inženjer. Kako je sve do kraja 19. veka bilo zabranjeno da žene prijavljuju svoje patente, Margaret je svoj izum morala prijaviti pod muževljevim imenom. 1893. godine konačno je dobila patent na svoje ime i to za grejač automobila. Putovanje automobilom po hladnom nije bilo prijatno. Margaretina ideja bila je da vazduh treba usmeriti iz motora automobila da zagreje prste vozača. Njen izum je bio manjkav jer se temperatura nije mogla regulisati, ali dizajn je i dalje bio dobra osnova da se ideja poboljša u budućnosti.

Profimedia

Verovali ili ne, zaštitni balistički prsluk, poznatiji kao pancir, izumela je žena. Njeno ime je Stefani Kvolek, a istraživanje koje je sprovodila rezultovalo je izumom pancira, tačnije materijala koji se koristi u njegovoj izradi. Izum je patentirala 1966. godine.

Pročitajte još:

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

TAGOVI:

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike