Skandal drma Hrvatsku: Policija u "WhatsApp" grupi delila slike migranata i dogovarala njihovo ilegalno vraćanje!

06.04.2023

11:08

0

U grupi su policajci gotovo svih hijerarhijskih nvioa, od vrlo nisko pozicioniranih, potom srednjerangiranih, do samog vrha policije

Skandal drma Hrvatsku: Policija u "WhatsApp" grupi delila slike migranata i dogovarala njihovo ilegalno vraćanje!
Ilustracija - Copyright Uprava carina

Zajedničkim istraživanjem više hrvatskih, nemačkih i austrijskih medija utvrđeno je da pripadnici hrvatske policije na svim nivoima, koristeći "WhatsApp" grupu kao neformalni način komunikacije o službenim postupanjima prema migrantima i deleći pritom velik broj podataka, krši zakone i interne odredbe koje propisuju službene načine obaveštavanja. Međutim, iz MUP-a tvrde da je sve po zakonu.

U istraživanju su učestvovali hrvatski nedeljnik Novosti, neprofitna istraživačka mreža Lajthaus riports (Lighthous Reports), Nova TV, portal Telegram, nemački Špigl i austrijski ORF-a. Prema pisanju hrvatskog portala Index, u novembru prošle godine pomenutoj neprofitnoj istraživačkoj mreži dostavljeno je šezdeset skrinšotova i snimaka koji sadrže odabrane delove komunikacije samog vrha hrvatske policije u grupi za dopisivanje na aplikaciji "WhatsApp" u periodu od avgusta 2019. do februara 2020.

Reč je o čet grupi "OA Koridor II - Zapad", po istoimenoj policijskoj akciji koja pokriva zapadne delove Hrvatske i čiji je cilj zaštita državne granice od neregularnih migranata. U "WhatsApp" grupi su policajci gotovo svih hijerarhijskih nivoa, od vrlo nisko pozicioniranih, potom srednjerangiranih, do samog vrha hrvatske policije.

Profimedia
 

Među 33 osobe uključene u policijsku "WhatsApp" grupu su i visokopozicionirani pripadnici MUP-a.

Policajci su, navodi se, u "WhatsApp" grupi masovno razmenjivali informacije o veličini presretnutih grupa migranata, mestu i vremenu njihovog zaticanja i nacionalnosti, a kada se saberu svi zatečeni na skrinšotovima, dolazi se do brojke od 1.337.

Delili i lične podatke novinara

U grupi su se, kažu, delili lični podaci, fotografije dokumenata i registarske tablice automobila u vlasništvu sumnjivih pojedinaca. U prepisci učestvuju i šefica Službe za odnose s javnošću hrvatskog MUP, koja u jednom trenutku deli lične podatke novinara.

Novinari koji su se bavili ovim slučajem zaključuju da je svrha takvog komunikacionog kanala po svemu sudeći s ciljem da se izbegne propisno beleženje policijskih postupanja, odnosno vođenje neslužbene evidencije o uhapšenim migrantima. Ako ta policijska postupanja u službenim dokumentima zaista nisu navedena, to je verovatno da bi se obezbedilo da ne mogu da budu podvrgnuti nadzoru ili kontroli, odnosno kako bi ih prikrili, piše Index.

Pixabay
 

Veći broj fotografija, navode, prikazuje umorne, rezignirane ili očajne ljude, ponekad i zastrašenih lica. Naročito su potresne dve na kojima se vide velike grupe migranata koji leže licima prema zemlji. Na nizu fotografija migranti su bosonogi, pored izuvenih cipela, što se poklapa sa svedočanstvima po kojima im hrvatska policija naređuje izuvanje, a ponekad ih navodno prisiljava da hodaju bosi.

Na više fotografija vidljivi su policajci raznih jedinica MUP-a, uključujući i specijalce naoružane automatskim puškama kako nadziru migrante. Ponegde se vide i "marice", čak s jasnim registracijama.

MUP potvrdio korišćenje "WhatsApp" grupa

Iz poruka se, navode, takođe vidi da je portparol MUP-a poslala policajcima podatke o trojici novinara Asočijeted presa, navodeći njihova imena i prezimena i brojeve pasoša, a poruci kaže: "Poštovane koleginice i kolege dostavljam informaciju na daljnje korištenje - Služba za odnose s javnošću MUP-a zaprimila je zahtev agencije Asošijeted presa kojim traže snimanje na granici uz pratnju granične policije. Zahtev ćemo odbiti pa možemo očekivati da će samoinicijativno snimati."

O svemu se, prenosi Index, oglasio i MUP koji kaže da ne krši zakone dovodeći u pitanje autentičnost skrinšotova. Spominju, kažu, i programe kojima se takve poruke mogu falsifikovati i naglašava da je hrvatska policija od zatvaranja Balkanske rute 2016. uhapsila i procesuirala gotovo pet hiljada krijumčara ljudima i evidentirala "više od 4.800 krivičnih dela počinjenih na štetu migranata".

Ipak, dodaju, potvrdili su korišćenje "WhatsApp" grupa, ali tvrde da su ove ugašene pre više od tri godine te da se radilo o privremenom rešenju.

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike