DW: Dok se Srbija i Hrvatska naoružavaju, BiH tapka u mestu

19.10.2020

05:22

0

Tako tvrde analitičari

DW: Dok se Srbija i Hrvatska naoružavaju, BiH tapka u mestu
Copyright Tanjug/Ministarstvo Odbrane

Oružane snage BiH “jedva preživljavaju” i nema ni govora modernizaciji po uzoru na susede, piše Dojče vele.

“Zbog nedovoljnog godišnjeg vojnog budžeta od oko 280 miliona (konvertibilnih) maraka, Oružane snage BiH ne samo da ne mogu učestvovati u trci u naoružavanju koju nameću susedi, nego jedva preživljavaju”, kaže vojno-politički analitičar Đuro Kozar.

On napominje da pored naoružanja i vojne opreme, treba ceniti i moral i obuku, podsećajući da slabije opremljene, ali dobro uvežbane OS BiH učestvuju u mirovnim misijama u svetu “rame uz rame sa mnogo moćnijim armijama”.

Vojska Srbije spremna: Pogledajte generalnu probu vežbe “Sadejstvo 2020” (FOTO)

Nekada je odnose vojnih snaga u regionu regulisao Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja iz 1996. godine.

Taj je Sporazum precizirao kvantitet ofanzivnog oružja i druge vojne opreme, a potpisnice se i danas uglavnom kreću u njegovim okvirima, podseća DW, ali i dodaje da ga analitičari smatraju prevaziđenim.

Potpisnice su Hrvatska koja je danas članica NATO, BiH koja je tada umesto zajedničkih Oružanih snaga imala dve vojne komponente – Vojsku Republike Srpske i Vojsku Federacije BiH i Savezna Republika Jugoslavija, tadašnja zajednička država Republike Srbije i Republike Crne Gore koja više ne postoji.

U razvoju odbrambenih mogućnosti, BiH nailazi na prepreke i u sistemu odlučivanja gde se zaštita “vitalnih nacionalnih interesa” često upotrebljava za razne blokade.

Dok srpsko-hrvatski zvaničnici u institucijama BiH, prvenstveno kadrovi SNSD-a i HDZ-a BiH, blokiraju zakonske izmene kojima bi se materijalno i kadrovski ojačale OS BiH i druge važne službe iz domena državne sigurnosti, susedi BiH nesmetano razvijaju svoje odbrambene sisteme, smatra vojni analitičar Nedžad Ahatović.

“Hrvatska to čini u okviru NATO, a Srbija u saradnji sa Rusijom. U poređenju sa susedima, BiH zaostaje u ključnim segmentima vojne odbrane. OS BiH nemaju operativnu avijaciju. Srbija ima 14 MIG-ova 29 i određen broj starijih jurišnih aviona. Hrvatska se sprema da kupi 12 borbenih aviona poslednje generacije, a u naoružanju ima 12 starijih lovaca MiG-21”, kaže Ahatović.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: DW

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike