Autorski tekst ambasadorke Srbije u Parizu povodom "Oluje": Udruženi zločinački poduhvat za koji niko nije odgovarao

05.08.2021

04:37 >> 08:19

0

Odgovorni iz redova političkog i vojnog vrha Hrvatske nikada nisu osuđeni za ove zločine

Autorski tekst ambasadorke Srbije u Parizu povodom "Oluje": Udruženi zločinački poduhvat za koji niko nije odgovarao
Copyright Nataša Marić, Youtube printscreen, Profimedia

Nataša Marić, ambasadorka Republike Srbije u Francuskoj, povodom 26 godina od zločinačke akcije “Oluja” u Hrvatskoj, napisala je autorski tekst u listu l’Opinion.

Tekst prenosimo u celosti.

pročitajte još

“Dana 4. avgusta 1995. godine oružane snage Republike Hrvatske napale su Srpsku autonomnu oblast Krajina, uprkos činjenici da je bila pod zaštitom UN ida su njeni predstavnici dan ranije u Ženevi i Beogradu prihvatili predlog međunarodne zajednice za mirno rešenje sukoba. Bila je to operacija „Oluja” pre 26 godina.

Za nekoliko dana otpor je slomljen i Srbi Zapadne Krajine povukli su se prema istoku, ka Republici Srpskoj (BiH) i Srbiji. Posle njih je uništeno i oskrnavljeno 25.000 kuća, 78 crkava i 181 groblje. Sa više od 220.000 izbeglica, to je jedno od najvećih etničkih čišćenja nakon Drugog svetskog rata. O tome svedoče demografske činjenice: prema popisu iz 1991. godine u Hrvatskoj je živelo više od 580.000 Srba (gde su činili 12 odsto stanovništva), dok ih je 2011. ostalo svega oko 180.000.

Zbog proterivanja i masovnog ubijanja civila i zarobljenika tokom i nakon operacije, „Oluja” je u optužnici pred Međunarodnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju u Hagu okarakterisana kao udruženi zločinački poduhvat sa ciljem trajnog i prisilnog proterivanja Srba sa prostora na kojem su vekovima živeli.

Ipak, najviši politički i vojni lideri u Hrvtskoj, nikada nisu osuđeni za ove zločine. Dok Hrvatska godišnjicu ove operacije slavi kao Dan pobede, Srbija je obeležava kao Dan sećanja na stradanje i progon Srba. Bolna prošlost se ne može izmeniti, ali očuvanje sećanja na nju ne predstavlja samo iskazivanje pijeteta prema stradalima. Odnos prema žrtvama drugih naroda i iskrenost želje da se prošlost više ne reprodukuje, otvaraju mogućnost za suživot, učvršćuju opredeljenje za mir, čineći zajedničke korake ka budućnosti kao primarne i obavezom pred generacijama koje nas nasleđuju.

Opredeljujući se za pomirenje i saradnju sa svima u regionu, Srbija zadržava pravo da pamti i da se bori protiv prećutkivanja svojih žrtava i slavljenja nad njihovim grobovima.

pročitajte još

U dugoj istoriji svoje državnosti, srpski narod je prolazio kroz velika iskušenja obeležena ogromnim materijalnim razaranjima, skrnavljenjem naše kulturno-istorijske baštine, ali iznad svega nemerljivim gubicima ljudskih života.

Samo u stradanjima u 20. veku koji su obeležila dva svetska rata, ali i Balkanski ratovi koji su im prethodili, milionske žrtve nepopravljivo su izmenile nacionalnu demografsku sliku na ovim prostorima. Tokom Drugog svetskog rata se desio planirani, organizovani i u rasnim zakonima nacističke marionetske Nezavisne države Hrvatske utemeljeni zločin čiji je cilj bio potpuno eliminisanje Srba.

Krajem prošlog veka, nažalost, jačanje secesionističkih tendencija vodi ka građanskom ratu koji uz nedostatak demokratskog kapaciteta republičkih političkih lidera tadašnje Jugoslavije rezultira raspadom zemlje u čije su temelje Srbi tokom dva svetska rata ugradili milionske žrtve.

Novi surovi sukob otvorio je stare rane i stvorio teško nasleđe koje i danas opterećuje život naroda na prostoru nekadašnje SFRJ.

Iako su ratovi 90-ih godina bili deo udarnih vesti u medijima, neki događaji su ostali nedovoljno poznati, a svi aspekti njihove složenosti nisu bili u pravoj meri podvrgnuti analizi. To je slučaj i sa operacijom „Oluja”.

Posledice toga su teškoće u postizanju neophodnog i lekovitog pomirenja među narodima koji su donedavno živeli zajedno i koji će neumitno morati da na ovim prostorima dele dobro i zlo i ubuduće.

pročitajte još

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike