
Osam mikronavika koje mogu značajno poboljšati vaš život: Počnite već danas
Za neke ciljeve dovoljno je nekoliko sekundi

Ako ste poput većine ljudi, verovatno ste pokušali da usvojite neku veliku novu naviku, samo da biste ubrzo odustali. Možda ste odlučili da pređete na biljnu ishranu, ali ste se ipak našli kako doručkujete slaninu. Ili ste sebi postavili cilj da pročitate četiri knjige mesečno, ali ste umesto toga satima skrolovali društvene mreže.
Razlog zbog kojeg je teško održati nove navike jeste to što su često preambiciozne i zahtevaju drastične promene u načinu života, objašnjava psihoterapeutkinja i autorka knjige Toxic Productivity Israa Nasir.
Tu na scenu stupaju mikro navike – male, lako ponovljive radnje koje ne zahtevaju veliki napor, ali imaju kumulativno pozitivan efekat.
„Mikronavike smanjuju razliku između namere i akcije“, kaže Nasir. One se neprimetno uklapaju u vašu postojeću rutinu, za razliku od velikih promena koje mogu biti previše zahtevne.
Mikronavike aktiviraju oslobađanje dopamina – hemikalije u mozgu koja je zadužena za osećaj nagrade i zadovoljstva, objašnjava Gina Cleo, direktorka Instituta za promenu navika u Australiji. To znači da vas mozak prirodno podstiče da nastavite sa ovom navikom, bez obzira na to koliko je mala.
Iako se mikronavike mogu primeniti na bilo koji aspekt života – od odnosa sa drugima, ličnog razvoja, fizičke aktivnosti ili mentalnog zdravlja – određene donose najveće koristi.

Evo koje su to:
1. Udahnite pre nego što reagujete ili donesete odluku
Mnogi ljudi impulsivno reaguju na situacije i kasnije to zažale. Bilo da se radi o tome da ste pristali na planove koji vam ne odgovaraju ili ste povisili ton prema bliskoj osobi, jednostavna mikronavika može vam pomoći: dubok udah pre reakcije.
„Ovo pomaže u regulisanju emocija, smanjenju stresa i stabilizaciji nervnog sistema“, kaže Cleo.
Freepik
2. Namestite krevet svako jutro
Jednostavna i brza navika, koja traje samo minut ili dva, može vam pomoći da započnete dan s osećajem reda i postignuća. „To je signal da je dan počeo i da ćete se kasnije vratiti u uredan krevet“, kaže terapeutkinja Ema Mahoni.
Pixabay
3. Svakog dana zapišite jednu stvar na kojoj ste zahvalni
Velike navike poput meditacije ili svakodnevne molitve mogu biti teške za održavanje, ali jednostavan ritual zahvalnosti može vam pomoći da se osećate ispunjenije.
Cleo predlaže da svako jutro ili svako veče zapišete jednu stvar na kojoj ste zahvalni. „Ova praksa trenira mozak da se fokusira na pozitivne stvari i podstiče lučenje serotonina, hormona zadovoljstva i sigurnosti.“
Pexels
4. Protegnite se svakih sat vremena
Ako radite kancelarijski posao, lako je provesti sate bez pomeranja. Brzo istezanje svakih sat vremena poboljšava cirkulaciju i sprečava ukočenost.
To može trajati samo deset sekundi – savijanje unapred da dodirnete nožne prste, „mačka-krava“ istezanje ili blago istezanje zglobova ruku. Nema pogrešnog načina, a osećaćete se bolje nakon toga.
Profimedia
5. Provedite nekoliko trenutaka na svežem vazduhu ujutru
Jedna od omiljenih mikronavika Mahonijeve je da izađe na svež vazduh unutar prvog sata nakon buđenja.
To može biti kratka šetnja do kafića ili jednostavno otvaranje vrata kako biste udahnuli svež vazduh. Ako ne možete odmah izaći, neka vam cilj bude da u nekom trenutku dana provedete vreme napolju.
Pexels
6. Odvojite vreme bez telefona
Mnogi osećaju da previše vremena provode na telefonu, ali postavljaju preambiciozne ciljeve koji su teško ostvarivi. Umesto toga, Cleo predlaže manje korake – na primer, uvođenje zona bez telefona u vašem domu, poput trpezarije ili spavaće sobe.
Ako želite da počnete još jednostavnije, pokušajte da ne koristite telefon dok jedete ili dok gledate omiljenu seriju.
Profimedia
7. Pijte više vode
Voda pomaže vašim zglobovima, organima i celokupnom zdravlju, ali mnogi ne unose dovoljno tečnosti.
„Ako želite da pijete više vode, probajte da svako jutro popijete jednu čašu odmah nakon buđenja ili da uz svaki obrok imate čašu vode“, savetuje Mahoni.
Ako ne znate odakle da počnete, neka vaš cilj bude jedna čaša više nego juče. Ako juče niste pili vodu uopšte, danas popijte samo jednu čašu.
Pexels
8. Pročitajte jednu stranicu knjige pre spavanja
Ne morate čitati celu knjigu ili čak jedno poglavlje – jedna stranica može biti dovoljna da vam pomogne da se opustite pre spavanja.
„Poslednja stvar koju radim pre nego što sklopim oči ne bi trebalo da bude gledanje u telefon“, kaže Mahoni. Čitanje knjige, časopisa ili čak pisma može vam pomoći da lakše zaspite i da prekinete vezu sa ekranima pre odlaska u krevet.
Pexels
Kako odabrati prave mikronavike?
Mahoni naglašava da treba da budete iskreni prema sebi kada birate mikronavike. Postavite realne ciljeve koji odgovaraju vašem trenutnom načinu života.
„Ako ceo dan provodite u krevetu, možda je vaš prvi korak samo da otvorite vrata i udahnete svež vazduh, a zatim nastavite sa odmorom“, kaže ona.
Najvažnije je da ne poredite svoje mikronavike sa tuđima – svako ima drugačiji tempo i potrebe. Ako ne znate odakle da krenete, Cleo predlaže da uzmete neku veliku naviku koju želite da usvojite i podelite je na 100 malih koraka. Ti mali koraci su vaše mikronavike, piše HuffPost.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari