Činjenice o maslinama: Nisu povrće nego voće i nalaze se na zastavama sedam zemalja
Najstarije stablo se nalazi na Kritu i veruje se da postoji oko 2.000 godina, mada neki naučnici tvrde da ima duplo više godina
Verovali ili ne, masline su voće, a ne povrće. Potiču sa obala Sredozemnog mora i iz zapadne Azije i mogu biti zelene, ljubičaste, tamnosmeđe, crne, pa čak i ružičaste.
Dostižu visinu od osam do 15 metara, a stablo obično živi između 300 i 600 godina. Maslina cveta tek nakon četiri godine, njen cvet je bele boje, a prvi plod se može očekivati tek posle 15 godina.
Najveća vrsta masline naziva se „magareća maslina“, a najmanja je poznata kao „metak“.
Smatra se da se najstarije stablo masline nalazi na Kritu i da postoji 2.000 godina. Doduše, neki naučnici tvrde da je mnogo starije, da ima 4.000 godina. Što je najvažnije, to drvo I dalje rađa.
Prema biblijskoj priči, Noje je pustio goluba nakon poplave. Golub se vratio noseći u kljunu maslinovu grančicu kojom je označio da je zemlja suva.
Na nekim egipatskim faraonskim grobnicama nalaze se reljefi koji prikazuju masline. Zanimljivo je i to što se u kineskoj tradicionalnoj medicini koriste za lečenje upale grla. Grčki lekar Hipokrat, „otac medicine“, maslinovo ulje je nazivao „velikim terapijskim sredstvom“.
Prva senka za oči stvorena je u drevnoj Grčkoj mešanjem mlevenog uglja sa maslinovim uljem. U starom Rimu žene su nanosile maslinovo ulje na kožu i kosu nakon kupanja, kao zaštitu od sunca i za održavanje prijatnog mirisa.
Grančice masline, koje su simbol mira, nalaze se na zastavama sedam nacija, četiri savezne američke države I na zastavi Ujedinjenih nacija.
U prošlosti su grančice masline korišćene da bi se proglasilo primirje, tako što su davane svojim neprijateljima. Olimpijski pobednici su bili krunisani vencima ispletenim od maslinovih grančica, a ova tradicija je ponovo oživljena nakon Olimpijade u Atini 2004. godine.
Pročitajte i ovo:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari