Zbog jedne stvari ovo letovalište obožavaju Srbi
Otkrijte sve čari Crnomorske rivijere
Nesebar je drevni grad na crnomorskoj obali Bugarske, grad bogate istorije koja se menjala kroz vekove. Zbog velikog broja kulturno-istorijskih spomenika, kulturnih manifestacija i atraktivne arhitekture proglašen je za grad-muzej 1956. godine i stavljen pod zaštitu UNESCO-a. Predivna priroda i izuzetna raznolikost čine Nesebar savremenim turističkim centrom na bugarskoj obali Crnog mora.
Po poslednjem popisu grad ima preko 15.000 stanovnika. Na 37km jugoistočno od grada nalazi se Burgas, a na 429km je glavni grad Bugarske, Sofija. Prvo naselje je bilo ribarsko u vreme trakijske vladavine i nazivalo se Menabrija. Preseljenjem iz Vizantije u VI veku pre nove ere postaje grčka kolonija, jedinstvena dorska kolonija na celom Crnom moru. Grci mu daju ime Mesambrija.
U vreme Rimljana, II vek p.n.e., grad-država je bila dobro zaštićena od mora i suše, a izgrađeni su vodovod, kanalizacija, amfiteatar, rimska kupatila, jednom rečju grad doživljava procvat. U I veku p.n.e. južnije od grada počinje da se gradi nova Mesambrija, današnje Pomorie.
Oformljen je kao trgovački centar u koji je donošena roba sa obala Egejskog i Sredozemnog mora. Već u V veku imali su sopstveni novac. Takođe, bili su i deo Otomanske imperije, a 812. godine Nesebar je prvi put priključen Bugarskoj. Od tada je mnogo puta menjao vladare i prelazio iz ruke u ruku Vizantije i Bugarske.
Pročitajte još:
Stari deo grada nalazi se na poluostrvu, dugom 850m i širokom 350m, povezanim obalom (novi Nesebar zemljouzom prevlakom tako da se s jedne strane oslanja na plažu Sunčevog brega, a s druge na tzv. “Južnu plažu” dugu nekoliko kilometara. Ulice popločane kamenom kao i očuvane stare crkve iz raznih vekova vraćaju Vas u stara vremena i vreme koje je dokaz osvajanja različitih civilizacija. Jezgro, starog grada čine drevne građevine u balkanskom stilu.
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari