Od sledeće godine i osmaci dobijaju vakcinu protiv velikog kašlja

01.02.2024

13:21

0

Najteže komplikacije se javljaju kod male dece, sa nedovoljno razvijenim imunitetom

Od sledeće godine i osmaci dobijaju vakcinu protiv velikog kašlja
Copyright Pixabay

Epidemija velikog kašlja zabrinula je sve. Četiri novorođenčeta preminula se od posledica ove bolesti u Institutu za majku i dete, a broj obolelih se povećava iz dana u dan. 

Najviše obolele dece je u uzrastu od 12, 13, 14 godina. Lekari to objašnjavaju činjenicom da imunitet slabi već nakon pet do 10 godina od vakcinacije. Ipak, najteže komplikacije se javljaju kod male dece, sa nedovoljno razvijenim imunitetom. 

Od 60 pacijenata koji su bili na bolničkom lečenju u Beogradu, 51 su deca mlađa od tri godine.

Primarna vakcinacija se sprovodi sa tri doze kombinovane petovalentne vakcine DTaP-IPV-Hib (Pentaxim) u razmacima koji ne smeju biti kraći od četiri nedelje. Aktivna imunizacija počinje kada dete navrši dva meseca. Primarnu seriju treba završiti pravovremeno do navršenih šest meseci života. Revakcinu deca dobijaju pred polazak u školu. 

Dr Slavica Maris, epidemiolog - načelnik jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje kaže za Euronews Srbija da je u planu od 2025. godine da se u program obavezne  imunizacije uvede još jedna doza vakcine protiv pertusisa za decu u osmom razredu.

"Ne treba da zaboravimo da imunitet koji se dobija vakcinacijom nije tako dug. Četiri godine nakon vakcinacije on počinje da slabi, a od pete do desete godine on je toliko oslabio da ga  neke osobe i nemaju. Isti je slučaj i sa obolelima koji su preležali ovo oboljenje, imunitet traje od 10 do 15 godina, tako da jedna osoba može tokom života više puta da oboli", navela je dr Maris.

Od četiri bebe koje su preminule u Institutu za majku i dete dve su iz Beograda. One su osim velikog kašlja imale i infekcije drugim respiratornim virusima - jedna beba je imala infekcije uzrokovane respiratornim sincicijalnim virusom i rinovirusom, a druga beba infekcije SARS-CoV-2 virusom i rinovirusom. 

Dr Maris roditeljima koji u kući imaju novorođenče savetuje da maksimalno smanje rizik od transmisije virusa i dobijanje infekcije. 

"Odgovornim ponašanjem treba da smanje kontakt sa osobama koje imaju akutne respiratorne infekcije, da u prostoriji gde je beba ne boravi veliki broj ljudi. U periodu smo godine kada su aktuelne infekcije virusa gripa, respiratornog sincicijalnog virusa, rinovirusa, adenovirusa. Treba što češće provetravati prostorije, boraviti što više na otvorenom prostoru, češće prati ruke", savetuje ona.

Upitana da li postoji opcija da se vakcinišu trudnice, kako bi na taj način prenele antitela detetu, Maris je rekla da je to u ovom trenutku nemoguće u Srbiji, jer vakcina protiv velikog kašlja za odrasle osobe nije registrovana u našoj zemlji.

"Planirano je od sledeće godine, 2025, da će ući u obavezan program imunizacije za decu u osmom razredu, ali samim tim ovu vakcinu će moći da prime i odrasle osobe", pojasnila je ona.

Od velikog kašlja mogu svi da obole - i odrasli i deca. Težu kliničku sliku imaju mala deca, uzrasta do godinu dana.

Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" juče su saopštili da su, prema podacima iz Servera javnog zdravlja, od početka godine do danas zdravstveni radnici prijavili 253 slučaja pertiusisa, sa jednim smrtnim ishodom.

Takođe, prema podacima iz Servera javnog zdravlja tokom prošle godine od velikog kašlja obolele su 1.342 osobe, a prijavljena su i tri smrtna ishoda. 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike