"Stomatolog je spustio špric i iglu odbivši da mi da anesteziju pre intervencije, a razlog je neverovatan!"

13.04.2021

06:05 >> 07:04

0

Autor: Radmila Briza

Zubari još nisu dobili uputstva kako da se ponašaju kada im u ordinaciju dođe pacijent koji je neposredno pre toga dobio vakcinu protiv kovida, stručnjaci o

"Stomatolog je spustio špric i iglu odbivši da mi da anesteziju pre intervencije, a razlog je neverovatan!"
Copyright Profimedia

Da li može pacijent da dobije lokalnu anesteziju kod stomatologa dva dana posle vakcinacije protiv kovida, pitanje je sad. S jedne strane, pojedini stomatolozi odbijaju da im ubrizgaju anestetik u vilicu plašeći se interakcije između njenih sastojaka sa onima iz vakcine, a s druge, pacijenti tako podnose bol pri intervenciji.

A kako to izgleda u praksi, ima li razloga za trpljenje bola, i šta oseća pacijent – evo priče.

– Pre nekoliko dana osetio sam jak bol u vilici. Širio se duž desni i nisam mogao da procenim koji me zub tačno boli – započinje priču za „24sedam“ Marko R. (36), i dodaje da je odmah otišao kod svog zubara.

Tako je počelo

– Nakon pregleda, bilo je jasno da me boli zub koji se pokvario. Trebalo je da se očisti i stavi lek u njega. Moj stomatolog je počeo da priprema anesteziju. Setio sam se da sam dva dana pre toga primio drugu dozu vakcine protiv kovida – priča Marko, i dodaje da je pomislio da to nema nikakve veze sa intervencijom, ali je ipak odlučio da o tome informiše svog stomatologa.

Profimedija

– Pitao sam ga da li smem da dobijem anesteziju pošto sam dva dana pre toga primio vakcinu, i on se tada zaustavio u pripremi anestezije. Rekao mi je: “Ne znam šta da vam kažem. Mi još nismo dobili nikakva upustva u vezi sa tim.“ Tada je odložio špric i počeo da objašnjava da on misli da mi se najverovatnije ništa ne bi dogodilo, ali da mi, svakako, sada neće dati anesteziju – priča naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, stomatolog je naveo da je sve u vezi s tim još velika nepoznanica, odnosno da se ne zna da li postoji interakcija između vakcina i anestetika i kakva bi ona mogla eventualno da bude.

– Rekao mi je da su svi stomatolozi u problemu jer bukvalno ne znaju šta smeju a šta ne. On mi je još naveo da je nekoliko intervnecija koje je trebalo da uradi svojim drugim pacijentima na čekanju baš zbog vakcinisanja, ali i da su neki građani čak odložili vakcinaciju dok ne završe sve kod njega – navodi Marko.

“Burgijanje” naživo

I, kako kaže, njegova intervencija protekla je – naživo.

– Zubar mi je rekao: “Nažalost, boleće jer je reč o nezgodnom i osetljivom mestu, ali bolje je tako.“ Bolelo jeste. Izdržao sam, ali bi čitava ova situacija u vezi sa lokalnom anestezijom kod zubara trebalo da se razreši – završio je on.

Dr Mladen Biočanin, beogradski stomatolog, kaže za „24sedam“ da iz Stomatološke komore Srbije nije stigla nikakva preporuka o tome kako da se tretiraju pacijenti koji su vakcinisani.

– Lično, posmatram opšte stanje pacijenta. Ako je ono loše, ili ako čovek ima reakciju na vakcinu, odlažem intervenciju. U stvari, baš kao i u svim drugim prilikama. Ako pacijent ima temperaturu, znakove respiratorne ili druge infekcije, tada, takođe, odlažem intervenciju – naglašava on.

Dilemu, ipak, razrešava dr Radan Stojanović, profesor kliničke farmakologije na Medicinskom fakultetu. Njemu je interakcija između lekova struka i on za “24sedam” kaže:

Prof. dr Radan Stojanović/Privatna arhiva

–  Između vakcine i lokalnog anestetika ne bi trebalo da dođe ni do kakve značajne reakcije. Cilj primene lokalnog anestetika je da obezboli određeno područje, u ovom slučaju da inerviše određeni nerv. Tada pacijent ne oseća bol tokom intervencije. S druge strane, lokalni anestetici deluju lokalno, što znači da nema sistemske resorpcije, odnosno ne ulaze u cirkulaciju i ne prolaze kroz čitav organizam. Zato ne postoji nikakva značajna interakcija između lokalne anestezije i vakcine – kaže taj stručnjak, i dodaje da je upavo ovakva praksa u stomatološkim ordinacijama, o kojoj je pričao i Marko, trenutak da nadležni pošalju uputstva stomatolozima.

Pročitajte i

Opšta anestezija

Prof. dr Stojanović, s druge strane, kaže da kada je reč o opštoj anesteziji, ona bi mogla da bude eventualni problem posle vakcinacije.

– Ali ne značajan i ne kod svih pacijenata. Pre uvođenja osobe u opštu anesteziju trebalo bi uzeti u obzir da li je reč o starijoj osobi, da li ima pridružene bolesti, kakva joj je funkcija srca, odnosno da li bi čitav taj „ulazak i izlazak“ iz anestezije uticao na odbrambene snage organizma – navodi on, i savetuje da se velike operacije odlože na sedam dana od prijema vakcine, odnosno dok ne prođu eventualne nuspojave na vakcinu, bol na mestu uboda, temperatura i druge.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike