Šta toliko košta?! Dopremanje preminulih iz inostranstva u Srbiju porodice plaćaju i po 30.000 evra

17.06.2021

06:00 >> 09:40

0

Cene dopremanja pokojnika se razlikuju u zavisnosti od vrste transporta, a avionom mogu da koštaju i 15 evra po kilogramu

Šta toliko košta?! Dopremanje preminulih iz inostranstva u Srbiju porodice plaćaju i po 30.000 evra
Copyright Profimedia

Veliki broj naših građana, u potrazi za boljim životom i većim primanjima, otisnuo se u beli svet. Međutim, neretko se dešava da u inostranstvu stradaju i izgube život, a da bi bili sahranjeni u rodnom zavičaju, porodica pokojnika sama mora da se izbori sa troškovima transporta tela, koji često staju i po nekoliko desetina hiljada evra!

Najnoviji takav slučaj koji je potresao Srbiju dogodio se u subotu kada je Miloš Milošević (34) iz Leskovca poginuo u teškoj brodskoj nesreći na reci Meramek, u blizini grada Fenton u američkoj državi Misuri.

Pixabay

Da bi se njegovo telo prebacilo u rodni Leskovac iz SAD, porodici je potrebno 150.000 dolara. Njegovi prijatelji pokrenuli su akciju prikupljanja novca preko interneta a navode da je “ovaj iznos potreban za troškove transporta, sahranu, kao i pomoć porodici u najtežem periodu”.

Porodica sama plaća troškove

Kako smo uspeli da saznamo oni koji su ostali bez nekog od najmilijih, za troškove sahrane moraju da se pobrinu sami.

A, sam iznos zavisi od nekoliko stavki, otkriva za “24sedam” Vlada Radović, predsednik Udruženja privatnih pogrebnika “Asteron MVV”.

Pixabay

– Naime, porodica, rođaci ili prijatelji preminulog moraju sami da se snalaze kako bi tela najmilijih transportovali do naše zemlje. Kada su u pitanju cene prevoza, one se određuju najpre prema vrsti saobraćaja – poručuje on.

Dva načina transporta

– Ukoliko su u pitanju daleke destinacije, kao što je to slučaj sa Amerikom, onda se transport obavlja vazdušnim putem. Cena transporta tela avionom, međutim, zavisi od avio-kompanije, ali i težine sanduka. Iznos se konačno formira na osnovu ukupne težine pokojnika i kovčega, a za svaki kilogram treba spremiti od 12 do 15 evra. To bi značilo da za težinu od 250 kilograma, koliko je prosek, porodica mora da pripremi skoro 4.000 evra – pojašnjava Radović.

Vlada Radović, promo/Vlada Radović

Prema njegovim rečima, bilo je slučajeva da porodica želi pokojnika da sahrani u nešto luksuznijem sanduku. A, takvi su po pravilu, znatno teži.

– Bilo je situacija da su porodice izdvajale po 10.000 do 15.000 evra samo na kovčeg, a onda transport plaćale i po 6.000 evra! – kaže nam on i dodaje da se nije dešavalo da ukupna cena premaši 30.000 evra, te da je 150.000 dolara, koliko se traži za transport preminulog Miloša s početka teksta i te kako visoka i nerealna cena.

Drumski saobraćaj

Sa druge strane, kada se prevoz preminulog obavlja drumskim putem, što je najčešće slučaj kada je u pitanju Evropa ili zemlje u regionu, cena se obračunava prema pređenom kilometru.

– Cena prevoza drumskog transporta obično je jedan evro po jednom pređenom kilometru za puteve izvan naše zemlje. Na primer, dopremanje tela iz Nemačke koštalo bi oko 1.500 evra – precizira Radović i napominje da navedene cene važe isključivo za angažovanje srpskih firmi, dok su inostrane znatno skuplje.

Kremacija i “pokušaj šverca”

Prema rečima privatnih pogrebnika, olakšavajuća okolnost je ako se telo kremira u inostranstvu. U tom slučaju, posmrtni ostaci se sa adekvatnom papirologijom mogu prevesti u Srbiju po mnogo nižim cenama.

– Čak je bilo i situacija pokušaja “šverca”. Ljudi su urme stavljali u kofer i pokušavali da prođu carinsku kontrolu. Međutim, rizik ako vas uhvate je veliki, pa, na kraju, možete ostati bez posmrtnih ostataka najdražih – istakao je on.

– Ukoliko porodica angažuje firmu iz inostranstva, transport preminulih može biti mnogo skuplji, avionom i do 10.000 evra. Nažalost, trenutno je u Francuskoj moguće angažovati isključivo njihovu firmu – naglašava naš sagovornik.

Dokumentacija

Nakon što porodica obezbedi novac, podseća Radović, za prenos posmrtnih ostataka iz inostranstva u Srbiju, potrebno je pribaviti odgovarajući dokument Republike Srbije – sprovodnicu.

Pixabay/Jerzy Górecki

Pročitajte još

– Sprovodnicom se obezbeđuje neometani prenos tela pokojnika. Zahtev za njeno izdavanje podnosi se u ambasadi, odnosno generalnom konzulatu Republike Srbije na području poslednjeg prebivališta preminulog lica. Treba da sadrži pasoš preminule osobe, izvod iz matične knjige rođenih, zahtev rodbine ili pogrebnog preduzeća ovlašćenog za transport tela, kao i dokaz o obezbeđenom grobnom estu, ukoliko pokojnik nije imao srpski pasoš. Takođe, potrebno je priložiti i izveštaj lekara o uzroku smrti – objasnio je Radović.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike