Srčani bolesnici sad su najugroženiji od britanskog soja koronavirusa: Oni su „kandidati“ za razvijanje teške kliničke slike bolesti!

10.03.2021

19:30 >> 06:27

0

Prof. dr Miljko Ristić, čuveni srpski kardiohirurg svetskog glasa, objašnjava zašto je važno da se ovih dana ponašamo najodgovornije prema sebi i drugima

Srčani bolesnici sad su najugroženiji od britanskog soja koronavirusa: Oni su „kandidati“ za razvijanje teške kliničke slike bolesti!
Copyright Tanjug/AP Photo/Andre Penner)

Kardiovaskularni bolesnici sada su najugroženiji od takozvanog britanskog soja koronavirusa, bitno je da smanje sve kontakte na minimum, ne izlaze bez preke potrebe, a zaposleni svoj rad nastave od kuće, dok se epidemiološka situacija u vezi sa skokom broja novoinficiranih koronavirusom ne stabilizuje.

Ovo za 24sedam poručuje prof. dr Miljko Ristić, čuveni srpski kardiohirurg svetskog glasa, i dodaje:

Prof. dr Miljko Ristić, Foto: 24sedam/Goran Sivački

– Strašno je što se britanski soj, koji nije više onaj „stari“ koronavirus od prošle godine, već mutrirani, za oko 70 odsto brže prenosi sa čoveka na čoveka. Ako je ranije važilo da bi sa zaraženim „starim“ virusom trebalo da budete u kontaktu 15 minuta da biste se i sami zarazili, kada je britanski soj u pitanju, potrebno je kraće od minut. Ne znamo koliko vakcine deluju na njega – kaže on i ponavalja da bi, zbog izrazito nepovoljne epidemiološke situacije u Srbiji, kardiovaskularni bolesnici trebalo da se „povuku“, da rade od kuće, da sve kontakte svedu na najmanju moguću meru, jer britanski soj postaje dominantan u cirkulaciji među stanovništvom.

Tanjug/AP Photo/Andre Penner)

– Kao što znamo, srčani bolesnici spadaju u takozvane ugrožene grupe stanovništva kada je „stari“, a pogotovu ovaj mutirani soj u pitanju. Oni su „kandidati“ za razvijanje teške kliničke slike bolesti – upozorio je taj naš stručnjak.

Simptomi britanskog soja

Prema podacima Ureda za nacionalnu statistiku u Velikoj Britaniji, najčešći simptomi koje imaju inficiranih britanskim sojem koronavirusa su kašalj, grlobolja, umor i bolovi u mišićima. Dosadašnji podaci ukazuju na to da osobe manje doživljavaju gubitak mirisa i ukusa.

Mutacija prvi put registrovana u septembru

Soj, koji neki stručnjaci nazivaju lozom B.1.1.7, nije prva nova varijanta pandemijskog virusa koja se pojavila, ali se kaže da je i do 70 odsto prenosiviji, a prema pojedinim izvorima i do 30 odsto smrtonosniji od prethodne varijante virusa.

Tanjug/Zoran Žestić

Mutacija je prvi put viđena u Velikoj Britaniji u septembru 2020. godine, a već nakon dva meseca veliki broj građana ove zemlje bio je zaražen. Kako bi se sprečilo širenje novog soja, mnoge zemlje obustavile su međunarodne letove, međutim, ni to nije sprečilo novu mutaciju virusa da se širi.

Svaki treći zaraženi ima britanski soj virusa

Epidemiolog i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović nedavno je rekao da su procene da je od ukupnog broja novozaraženih u Srbiji prisutnost britanskoj soja u toj populaciji oko 30 odsto.

To bi značilo da od  4.576 inficiranih, koliko ih je u prethodna 24 sata registrovano u našoj zemlji, čak 1.525 građana je zapravo zaraženo novom, britanskom varijantom kovida 19.

U Srbiju je stigao 23. januara, kada je i ova mutacija izolovana na Institutu za mikrobiologiju i imunologiji Medicinskog fakulteta u Beogradu, a unela ga je žena koja je doputovala iz Londona, a koja je imala negativan PCR test i lakše simptome kovida19.

Vidljivost na PCR testu

Upravo zbog ovog, ali i niz sličnih slučajeva sa negativnim PCR testom, dr Robert Šorten, stručnjak za mikrobiologiju iz Udruženja za kliničku biohemiju i laboratorijsku medicinu u Londonu nedavno je upozorio da “jedna od mutacija u novoj varijanti utiče na jedan od tri genomska cilja koja se koriste u nekim PCR testovima”. To znači da bi se u tim testovima ta ciljna oblast ili „kanal“ pokazao negativnim.

Pročitajte još
– Budući da PCR testovi generalno otkrivaju više od jednog genskog cilja, mutacija proteina spike samo delimično utiče na test, smanjujući rizik od lažno negativnih rezultata – istakao je profesor Šorten.

Podsetimo, prema poslednjim podacima, u Srbiji je dosad dato 1.725.133 doza vakcina, a već 625.961 građanin je kompletno vakcinisan, naveo je danas dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike