U Srbiji je britanski mutant koronavirusa: Ima više zaraženih od osmoro ljudi, kako da se zaštitimo?

12.02.2021

20:00 >> 18:58

0

Autor: Radmila Briza

Prof. dr Žarko Ranković kaže da zna da se čitava Evropa plaši tog soja korone, ali ne misli da će kod nas biti lokdauna, koji za svoju zemlju predlaže ne

U Srbiji je britanski mutant koronavirusa: Ima više zaraženih od osmoro ljudi, kako da se zaštitimo?
Copyright Tanjug/AP Photo/Bernat Armangue

Činjenica je da je u Srbiji i slobodno se širi novi soj koronavirusa, takozvani britanski, za koji najveći evropski virusolozi, doduše, i naši stručnjaci, kažu da je mnogo zarazniji od ovog „našeg starog poznanika“ – čak za 70 odsto!

Taj soj brine i naše epidemiologe iz Kriznog štaba za sprečavanje širenja koronavirusa, otkako se pojavio prvi registrovani slučaj u Srbiji, 31. decembra prošle godine. Dosad ih je registrovano osam, prema objavljenim informacijama, dok prof. dr Žarko Ranković, infektolog i član Kriznog štaba u Nišu, navodi za „24sedam“ da ih ima više, jer je sposobnost širenja tog britanskog soja za oko 70 odsto veća, od ovog, koji je u Srbiji izazvao epidemiju.

Britanski mutant

Upravo “britanski mutant” bio je razlog da nemačka virusološkinja Melani Brinkman i članica savetničkog tima Angele Merkel za borbu protiv pandemije, zavapi u intervjuu za nemački “Der Spiegel”:

-Odmah morate uvesti još strože mere, mutanti iz Velike Britanije i drugi će nas pregaziti, virus je dobio raketni pogon.

24sedam / A. B.

Nije ona jedina koja je upozorila šta nam se sprema, od tog scenarija plaše se svi u svetu, dok Brinkman naglašava:

-Britanski soj se širi brzo, protiv korone borićemo se i u 2022. godini, a da bi se izbegao dugotrajni “lokdaun” odmah bi trebalo uvesti još strože mere – navela je ona i nastavila sa crnim prognozama:

Nova pandemija se zagreva

– Nova pandemija se, takoreći, zagreva u pozadini, a još ne uspevamo jasno da je vidimo. Nećemo moći da se borimo protiv nje merama koje su sada na snazi. Ponovno će brojke rasti eksponencijalno, pa ćemo morati još rigoroznije da sprečavamo kontakte. Pitanje je samo hoćemo li to učiniti jednom, odlučno i dosledno ili ćemo ući u kratko otvaranje, kao uvod u novo dugo zatvaranje – istakla je Brinkmanova.

S druge strane, prof. dr Žarko Ranković, dodaje da mu je poznato šta je dr Brikman rekla i nastavlja:

Prof. dr Žarko Ranković, Printscreen / YouTube

– Taj soj je daleko kontagiozniji, odnosno lakše se prenosi od ovog koji imamo, čak za 70 odsto. Realno nam preti opasnost od tog soja virusa. Ako imamo osam potvrđenih slučajeva, to znači da ih je više. Jer su u pitanju kontakti zaraženih ljudi, pa kontakti kontakata. Moramo da se ponašamo krajnje odgovorno – upozorava on.

U suprotnom, kako prof. dr Ranković objašnjava, biće veći broj obolelih građana.

Nema opuštanja

-A, čim je njihov broj veći, onda je veći pritisak na zdravstvo i veći broj izgubljenih života. Ljudi su se opustili zbog vakcine. Ne poštuju se u dovoljnoj meri epidemiološke mere – navodi taj naš stručnjak i nastavlja:

– Oni misle da, ako su primili prvu dozu vakcine, onda su zaštićeni. Nisu! Ne nose se maske. Ne poštuje se fizička distanca. I, dalje nam se pune bolnice, iako se vakcinacija kod nas sporvodi dosta dobro. Drugi smo u Evropi po broju vakcinisanih građana. Država i zdravstveni sistem sve su uradili, ostalo je na nama da poštujemo to i čuvamo se – naglašabva prof. dr Ranković.

Kako on dodaje, britanski soj korone stigao je u skoro sve zemlje u komšiluku.

– Nije samo u pitanju britanski soj, postoji i afrički i još neki drugi sojevi koronavirusa. Nije pitanje da li će svi oni stići, već kada će. Da bismo smanjili mogućnost zaražavanja moramo da poštujemo sve epidemiološke mere – kaže naš sagovornik.

Na pitanje „24sedam“ da li je realno da ćemo se sa epidemijom boriti i 2022. godine, on kaže:

FOTO TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIC/ nr

Kolektivni imunitet je važan

– Nema ništa bez podizanja takozvanog kolektivnog imuniteta. Šta ćemo sa siromašnim zemljama koje nisu u mogućnosti da plate vakcine? Da li će to baš biti pandemija i u 2022. godini nisam siguran. Kada govorim o našoj teritoriji, duboko sam uveren da ćemo mi taj kolektivni imunitet postići do kraja ove godine – naglašava prof. dr Ranković.

Prema njegovim rečima, imaćemo sporadične slučajeve i neće biti epidemije.

Kada je reč o “zaključavanju” zemlje, on ne misli da bi to bilo realno kod nas, mere koje su na snazi su dobre i daju rezultate.

Pročitajte još

– Nisam siguran da bi trebalo, baš kao što to sad Grci rade, da imamo “lokdaun” u pojedinim teritorijama. Atika je zaključana i na snazi je policijski čas, zatvoreni su restorani i trgovinske radnje. Sa druge strane, ne bih se iznenadio da se kod nas zatvore restorani i kafići ili im se skrati radno vreme – kaže prof. dr Ranković.

Simptomi koje daje britanski soj virusa

Prema podacima Ureda za nacionalnu statistiku u Velikoj Britaniji, najčešći simptomi koje imaju inficiranih britanskim sojem koronavirusa su kašalj, grlobolja, umor i bolovi u mišićima. Dosadašnji podaci ukazuju na to da osobe manje doživljavaju gubitak mirisa i okusa.

Podsetimo, prema poslednjim podacima, u Srbiji je dosad vakcinisano više od 636.000 ljudi, a drugu dozu je primilo 83.262. Na vakcinalne punktove danas bi trebalo da stigne zvanično uputstvo Agencije za lekove i medicinska sredstva da ruski “sputnjik V” mogu da primaju i stariji od 65 godina.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike