Roditelji, pažnja: Dubak i hodalica mogu biti štetni po mališane, a u jednoj zemlji su i zakonom zabranjeni

14.02.2021

19:51 >> 20:30

0

Postoji niz razloga zašto bi pomagala za prohodavanje trebalo izbegavati, smatraju stručnjaci

Roditelji, pažnja: Dubak i hodalica mogu biti štetni po mališane, a u jednoj zemlji su i zakonom zabranjeni
Copyright Profimedia

Dubak, hodalice, guralice, šetalice i pojasevi samo su neki od proizvoda koje roditelji kupuju svojim mališanima u želji da što pre prohodaju. Ipak, već godinama vodi se polemika koliko su ova pomagala zaista korisna u razvoju detetove motorike, a kao “alarm” usledilo je upozorenje Ministarstva trgovine i povlačenje jednog ovakvog proizvoda.

Profimedia

Ministarstvo trgovine objavilo je, od početka ove godine, četiri upozorenja o nebezbednim proizvodima na teritoriji Srbije, a čak tri od tog broja odnosi se na dečje hodalice.

Printscreen/Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija

Tako, pre nekoliko dana iz prodaje je povučen okrugli dubak-hodalica sa šest plastičnih točkića, a kako piše na sajtu sistema za uzbunjivanje o nebezbednim proizvodima Ministarstva trgovine “NEPRO”, proizvod je povučen jer nema ugrađenu protivkliznu traku, izrađen je od plastike, pa postoji opasnost od povreda.

Međutim, pedijatar dr Mima Janićijević za 24sedam upozorava da  postoji niz drugih razloga zašto bi ove sprave za prohodavanje beba trebalo izbegavati.

Kanada zabranila šetalice, u Srbiji ne postoji zakon

U Kanadi su šetalice zabranjene od 2004. godine, a U Sjedinjenim Američkim Državama Akademija pedijatara predložila je njihovu zabranu, međutim, ona još uvek nije usvojena.

Sa druge strane, u našoj zemlji još uvek ne postoji zakon kojim će se regulisati uvoz i prodaja nebezbednih proizvoda, kaže za naš portal predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović.

– Kada se uoči nebezbedan proizvod, Ministarstvo trgovine ima rok od 30 dana da reaguje i povuče ga. Problem je što kod nas još uvek nije usvojen zakon koji bi regulisao uvoz i prodaju, a prema izgledima, usvajanje pravilnika moguće je tek kada Srbija postane članica Evropske unije. Za sada nacrt koji imamo nije obavezujući. Što se tiče samih nebezbednih proizvoda, ranije su najčešće dolazili iz Azijskih zemalja, ali danas više nema pravila – poručio je Papović.

– Osim što povećavaju šansu da se beba povredi, dubak, šetalica, hodalica i sva ostala pomagala nisu bezbedna, jer one zapravo ne uče decu kako se pravilno hoda. Čak mogu usporiti razvoj dece – smatra ona.

Mišići se ne razvijaju pravilno

Kako kaže, mališani, koji su koristili pomagala, postižu niže rezultate na testovima koji se odnose na mentalni i motorički razvoj.

– Iako izgledaju kao da pomažu bebi, one zapravo odmažu i mišići se ne razviju kako bi trebalo, jer dete u periodu do prve godine još uvek nije savladalo tehnike hodanja, pa nema sposobnosti da uspostavi ravnotežu. Kada je u pitanju dubak,  dete na taj način nema mogućnost da izgradi sopstveni osećaj gravitacione sigurnosti – poručuje ovaj pedijatar.

Pustite dete da puzi

Pročitajte još
Naša sagovornica ističe da je zato izuzetno važno da roditelji puste bebu da puzi, jer se na taj način jačaju mišići i priprema telo za hodanje.

– Stotinama godina deca su samostalno prohodavala. Puzanje je prirodan proces, koji zahteva upotrebu i leve i desne hemisfere mozga. Kasnije će sama naučiti da se podižu, pridržavaju, a potom i da naprave nekoliko koraka. Sve to je put do konačnog cilja – hodanja – zaključuje dr Janićijević.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike