Kako maske zaista utiču na decu: Negativan uticaj prijavilo 68 odsto roditelja u Nemačkoj!

01.02.2021

07:05 >> 07:50

0

Registar je popunilo više od 20.000 roditelja

Kako maske zaista utiču na decu: Negativan uticaj prijavilo 68 odsto roditelja u Nemačkoj!
Copyright Pixabay

Nakon godinu dana od pojave koronavirusa, maske su i dalje glavni predmet rasprava i skepse, a jedno od najčešćih pitanja tokom pandemije je – da li bi i deca trebalo da ih nose? Mišljenja stručnjaka su podeljena, dok podaci prvog nemačkog registra pokazuju da čak 68 odsto roditelja smatra da imaju negativan uticaj na mališane.

Pixabay

Tragajući za informacijama o dobrobiti, ali i mogućim rizicima koje zaštitne maske nose sa sobom, roditelji često ostaju zbunjeni da li svojim mališanima treba da stavljaju ovu zaštitu. Tako, usled javljanja različitih informacija, neretko ostaju zbunjeni i bespomoćni.

Kako bi rešili nedoumicu, Univerzitet Viten u Nemačkoj prikupio je informacije o korisnosti ili navodnoj štetnosti maski, tako što su uspostavili mrežni registar u kojem roditelji, lekari, pedagozi i drugi stručnjaci mogu uneti zapažanja.

Profimedia

Kako piše u ovom registru, od 363 lekara zatraženo je da roditelje i nastavnike upoznaju sa ovim istraživanjem. Za samo nekoliko dana registar je popunilo 20.353 roditelja, koji su podelili informacije o stanju 25.930 dece i njihovim posedicama usled nošenja ove vrste zaštite protiv koronavirusa.

Istraživanje je podrazumevalo da deca nose maske oko 270 minuta dnevno, a kako se precizira u registru, “posledice uzrokovane nošenjem maski prijavilo je 68 odsto roditelja”.

 

Razdražljivost, glavobolja, malaksalost…

– To je uključivalo razdražljivost, koju je prijavilo 60 odsto roditelja, glavobolju oko 53 osto, poteškoće s koncentracijom uvidelo je njih 50 odsto, a slabije raspoloženje prijavilo je 49 odsto roditelja. Nezainteresovanost za školovanje primetilo je 44 odsto, malaksalost 42 odsto. Oko 38 odsto mališana imalo je poteškoće u učenju,  a za jedan procenat manje osetiulo je pospanost ili umor – navodi se u registru.

Stručnjaci koji su učestvovali u ovom projektu smatraju da su “deca u niskom riziku od smrtnog ishoda kovida19”.

Profimedia

– Oslanjamo se na podatke koje je objavio američki Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti (CDC), gde stoji da 99,99815 odsto dece, koja su zaražena koronavirusom preživi, kao i da je prenos SARS-CoV-2 u školama i vrtićima vrlo redak – poručio je Džim Mihan, doktor medicine, specijalista oftalmologije i preventivne medicine, koji je učestvovao u ovom istraživanju.

Psihološki uticaj

O ovim mogućim posledicama nošenja maske kod dece 24sedam je već pisao. Tada su za naš portal psiholozi objasnili da “nošenje maski sputava decu u verbalnoj, ali i neverbalnoj komunikaciji i stvaranju komunikacionih veština, dok distanca rađa strah”.

Pročitajte još
– Maske, same po sebi, svojim izgledom i funkcijom stvaraju distancu. Pozitivne emocije biće umanjene – od ljubaznog osmeha, koji zbog maske ne može da se vidi, do zabranjenog rukovanja i grljenja. Sva ta prijatna komunikacija polako izostaje i to će se teško kasnije menjati – upozorila je socijalni psiholog Vesna Tomić i dodala da “sve to zajedno neće doprineti razvoju poverenja među đacima”.

– Može doći do povlačenja i potpune socijalne izolacije dece, a uz to su mogući i poremećaji psihičke stabilnosti, odnosno loše reagovanje na različite društvene situacije – zaključila je ona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike