Godinu dana od proglašenja vanrednog stanja u Srbiji: I dalje traje teška borba sa pandemijom koronavirusa

15.03.2021

12:32 >> 12:38

0

Autor: M.Vujović

U našoj zemlji 15. marta 2020. godine proglašeno je vanredno stanje, a danas na ovaj dan očekujemo odluku nadležnih o uvođenju strožih mera

Godinu dana od proglašenja vanrednog stanja u Srbiji: I dalje traje teška borba sa pandemijom koronavirusa
Copyright 24sedam/Goran Sivački

Pre godinu dana, virus koji je uveliko kosio ljude u Kini stigao je u našu zemlju, a na današnji dan proglašeno je vanredno stanje na nivou cele Srbije. Odluku su tada potpisali predsednik Aleksandar Vučić, predsednik Narodne skupštine Maja Gojković i predsednik Vlade Ana Brnabić.

Već narednog dana školske i obrazovne ustanove, kao i teretane bile su zatvorene, a kulturni i sportski život potpuno je bio obustavljen.

Tanjug/Tanja Valić

Ubrzo je usledila i nestašica zaštitnih maski, dezinfekcionih sredstava, a slike opustošenih marketa pamte svi građani naše zemlje.

Ograničenja su postepeno postajala sve veća, a mere strože – granice su se zatvorile, za putnike iz inostranstva uvedena je samoizolacija, a u Beogradu je prestao da radi javni prevoz. Radno vreme ugostiteljskih objekata bilo je skraćeno, a broj ljudi koji je mogao da bude u zatvorenom prostoru sveden je na minimum.

Od tada, za samo pet dana, broj zaraženih popeo se na 135, a muškarac iz Kikinde prvi je čovek koji je u Srbiji zvanično preminuo od posledica koronavirusa.

Policijski čas

Nije prošlo mnogo, a već 18. marta na snazi je bio policijski čas. Od 20 sati uveče do pet ujutru kretanje je bilo zabranjeno svima. Starijima od 65, odnosno 70 godina, kretanje je bilo dozvoljeno samo u večernjim satima, kada su u pojedinim marketima mogli da kupe osnovne životne namirnice.

Foto 24 sedam/Goran Sivački

Taj policijski sat trajao je sve do 7. maja kada je zvanično ukinuto i vanredno stanje.

Dalje, virus je počeo ponovo da bukti krajem novembra, kada je broj zaraženih u jednom danu iznosio i do 8.000! Zbog velikog povećanja broja zaraženih, kao i zbog straha od širenja zaraze tokom praznika, od 20. decembra Krizni štab je doneo nove mere kojima se rad ugostiteljskih objekata obustavlja od petka u 17 časova do ponedeljka u pet časova ujutru.

Decembar je mesec sa najviše novina, jer je u svetu počela vakcinacija, a u Srbiju je 22. decembra stigao prvi kontingent sa 4.800 doza “Fajzerove” vakcine, a imunizacija je napre počela u staračkim domovima. Tridesetog decembra stigle su i prve doze ruske vakcine “Sputnjik V”. U januaru su pristigle prve doze kineske “Sinofarm” vakcine, dok je u februaru dopremljen i prvi kontigen “AstraZeneka” cepiva.

Čekamo odluku o mogućim strožim merama

Do danas, jasno je da je Srbija prošla kroz mnoge odluke, mere, restrikcije, stigle su i četiri vrste vakcine, međutim, i pored svega navedenog, virus je i dalje tu, a naša zemlja beleži sve veći broj zaraženih.

Samo prema jučerašnjim podacima, u prethodna 24sata, na virus je bilo pozitivno 4.226 osoba, dok je bitku sa ovom bolešću izgubilo 25 ljudi. Od početka pandemije Srbija broji 516.277 zaraženih, kao i 4.719 smrtnih slučajeva.

Pročitajte još
U ovom trenutku, mere koje su na snazi podrazumevaju da učenici srednjih škola, ali i starijih razreda osnovnih nastavu prate onlajn, ugostiteljski objekti i tržni centri rade do 20 sati, a prehrambene prodavnice do 21 čas. Upravo zbog pogoršanja epidemiološke situacije, članovi medicinskog dela Kriznog štaba zalažu se za oštrije mere, a šef ovog tela dr Predrag Kon izričito je naveo da nam u borbi sa ovom zarazom jedino može pomoći “zaključavanje svega na 10 do 14 dana”, a konačne odluke biće poznate danas.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike