Dr Ristanović o pandemiji: Uplašen čovek je bolestan čovek, strah narušava imunitet

03.04.2021

16:53 >> 17:14

0

Načelnica Odeljenja za mikrobsku genetiku i imunologiju VMA, Elizabeta Ristanović, kaže da u pandemiji ima razloga za oprez, ali ne i za strah

Dr Ristanović o pandemiji: Uplašen čovek je bolestan čovek, strah narušava imunitet
Copyright Profimedia

Načelnica Odeljenja za mikrobsku genetiku i imunologiju VMA, Elizabeta Ristanović, kaže da u pandemiji ima razloga za oprez, ali ne i za strah, jer uplašen čovek je bolestan čovek, strah narušava imunitet. Ukazuje na značaj regionalne saradnje u pandemijskim uslovima, jer to doprinosi lakšem prokužavanju ljudi slične genetike.

Prof. dr Elizabeta Ristanović, načelnica Odeljenja za mikrobsku genetiku i imunologiju Vojnomedicinske akademije i redovni profesor Univerziteta odbrane, rekla je da vreme pandemije u kome živimo dokazuje ono što stručnjaci znaju, a to je da su virusi i njihovi produkti oko nas, da oni žive u nama, u prirodi, da nam neki pomažu, a da neki vrebaju da izazovu bolest.

– Pandemija je bilo u prošlosti, one su neretko menjale tokove ljudske istorije od Justinijanove kuge koja je uticala na propast Rimskog carstva, Napoleonovog pohoda na Rusiju koji je zaustavio tifus, golgote koja je pratila srpsku vojsku tokom Prvog svetskog rata i epidemija tifusa, epidemije variole, ebole, SARS-a, MERS-a – navela je Ristanovićeva.

Prema njenim rečima, ova pandemija se mogla naslutiti i dodaje da tera studente da “stoje ispred brda, a gledaju iza brda” i da pažljivo analiziraju sve što se napiše.

– Moglo se uočiti da se pandemija često pominje od 2013. godine u naučnim radovima i često je pominjan koronavirus, koji je izazivač 35 odsto respiratornih infekcija u jesenjim mesecima – istakla je doktorka.

Više od 20 svetskih lidera pozvalo je na međunarodni dogovor o prevenciji budućih pandemija. Nazivajući kovid najvećim izazovom od Drugog svetskog rata, kažu nije pitanje da li, već kada će izbiti nova zdravstvena kriza.

Ristanovićeva kaže da je inicijativa politička i da se sa njom malo zakasnilo, ali da nikada nije kasno i da su, svakako, mikroorganizmi bili i biće jedan od bezbednosnih rizika.

– Pandemija će biti. Tome doprinose kako prirodni uslovi, klimatske promene doprinose širenju vektora zaraznih bolesti, plus ako dodamo migracije, to su sve prirodni fenomeni – istakla je profesorka i dodala da neće da ulazi u domen crne biologije.

Navodi da nas je pandemija naučila puno, da međunarodna solidarnost ne postoji i da moramo biti upućeni na sopstvene snage i resurse, najbolje su prošle one zemlje koje su imale sistem javnog zdravlja okrenut čoveku.
– Naučila nas je da moramo da revitalizujemo svoje kapacitete, institute, istraživačke resurse, sve što je bilo devastirano, da se okrenemo svojim vakcinalnim programima – kaže Ristanovićeva i dodaje da su nas naučili da nije sve u vezi sa zdravstvom, već da se mora balansirati i sa ekonomijom.

“Svet posle pandemije neće biti isti”

Odgovarajući na pitanje da li imamo strategiju za borbu sa pandemijama, profesorka kaže da strategija podrazumeva da postoje akteri, dobro organizovani, obaveštajni sektor je bitan u prevenciji, zdravstveni sektor u celosti, kao i vojno zdravstvo.

Ristanovićeva je, ipak, optimista, smatra da nema razloga za strah i citira Njegoša, koji kaže “strah životu kalja obraz”.

Pročitajte još:

– Ima razloga za oprez, uplašen čovek je bolestan čovek i to ima neuro-endokrinološko objašnjenje – navodi profesorka i objašnjava da strah narušava imunitet, što znači da se ne treba plašiti, ali treba biti oprezan.

Važno je, dodala je, kada se emituju ključne poruke da to ne bude izazivanje panike i straha, već da se ljudima objasni kakvi će biti benefiti ukoliko se ponašaju na određen način.

Navodi da se Srbija dobro bori sa ovom krizom i da ko drugačije kaže ne govori istinu. “Mi smo kao narod navikli na vanredne situacije”, rekla je načelnica.

Ristanovićeva je navela da je dobro što je Srbija pružila ruku podrške ljudima u regionu u vezi sa vakcinacijom, jer je regionalna saradnja vrlo važna u odgovoru na ovakve pandemije i to ima svoje imunološko objašljenje, jer su u pitanju slične genetike pa stalnim kretanjima može doći do lakšeg prokužavanja i prirodnog imunitete.

– Virus ne pokazuje pasoš na granici – zaključila je Ristanovićeva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike