"Aaaaa, iskočiću iz sopstvene kože!": Šta je "burnout" roditelja tokom epidemije kovida?

16.12.2020

07:14 >> 08:46

0

Mame i tate sada rade od kuće, onlajn nastava je od kuće, a gde su kućni poslovi, spremanje jela, čišćenje i pranje

"Aaaaa, iskočiću iz sopstvene kože!": Šta je "burnout" roditelja tokom epidemije kovida?
Copyright Profimedia

Roditeljstvo u doba pandemije koronavirusa je padanje na nos! Ali bukvalno.

Trenutno mnoge majke i očevi rade od kuće, a deca istovremeno prate onlajn nastavu. Osim posla koje majke imaju na “svom poslu”, one istovremeno spremaju sve obroke, čiste, peru, jednim okom prate onlajn nastavu, vode računa o zadacima koje njihova deca dobijaju pride, vode računa o ocenama, trude se da na poslu sve stignu, dostupne su po ceo dan za sve svoje kolege i šefove… Očevi trče u nabavku, pomognu šta znaju, a neki i ne mogu da rade od kuće, pa tako sav teret pada na mame. Situacija je “da iskočiš iz sopstvene kože”!

Foto:Pixabay/ StartupStockPhotos

Sve ove nagle promene u životima svih roditelja u Srbiji, ali i u svetu, mogu nepovoljno da utiču na njih, rezultati su studije koja je je deo međunarodnog istraživanja o izgaranju roditelja. Kako su istraživači naveli, jedan od 10 roditelja doživeo je “teško sagorevanje” ili “burnout” tokom epidemije virusa korona.

Šta je “sagorevanje”?

“Sagorevanje” ili “burnout” je relativno nov termin u psihologiji i predstavlja sindrom koji se javlja kao prolongirani odgovor na hronični stres, najčešće na poslu. On obuhvata promenjen doživljaj sebe i drugih. Ne javlja se preko noći, već je to postepen proces, čiji su simptomi u početku suptilni, ali s vremenom postaju znatno ozbiljniji.

Iako je većina roditelja zadovoljna što više vremena provodi sa svojim mališanima, posao roditelja sada je celodnevni rad, a gde su kućni poslovi – pranje, kuvanje, peglanje, čuvanje dece, dok pozivi, poruke i imejlovi od poslodavca neprestano stižu?

Pexels/ Andrea Piacquadio

Vesna Tomić, socijalni psiholog, za “24sedam” kaže da ovaj sindrom sagorevanja najviše osećaju ambiciozne osobe.

– Oni koji žele da udovolje svima – deci, mužu, šefu i sebi u ovom trenutku. Deca su kod kuće na onlajn nastavi, što znatno remeti dinamiku porodičnih obaveza, ali i poslovnih zadataka. Roditelji su se ovom prilikom našli pod velikim stresom i često ne znaju da se izbore sa svim obavezama – ističe ona.

Pročitajte još: Otkrivamo: Korona izaziva “sajberhondriju”, a jedna stvar baš je opasna u celoj priči

Ono što je potrebno je, navodi Tomićeva, da roditelji pronađu zlatnu sredinu.

– Sa ovim stanjem jedino je moguće izboriti se tako što bi majke, ali i očevi, našli određenu ravnotežu između posla i porodice. Svakako, problem je što je to stanje uzrokovano dugotrajnim stresom, koji traje skoro godinu dana, a prema svim izgledima, tako će biti i u periodu koji je pred nama. Jednostavno, resursi koje svako od nas ima za rešavanje ovakvih i sličnih situacija, gotovo da su istrošeni – ističe socijalni psiholog.

Istovremeno, doktorka Kara Svit sa Univerziteta u Kanterburiju, anketirala je roditelje u okviru globalne studije sprovedene u 15 zemalja, radi procene nivoa “roditeljskog sagorevanja” tokom pandemije koronavirusa.

Profimedia

Otkrila je da je 10,5 odsto roditelja iskusilo visok nivo “roditeljskog sagorevanja”, što se definiše kao kombinacija hroničnog stresa, iscrpljenosti, osećaja da njihovo roditeljstvo nije toliko dobro kao što je bilo, gubitka zadovoljstva ili ispunjenja u roditeljstvu i emocionalno udaljavanje od svoje dece.

Zanimljivo je da rezultati studije ipak pokazuju da je 83,7 odsto roditelja reklo da je kovid 19 imao pozitivan uticaj na njihovo roditeljstvo, u poređenju sa 26,8 odsto onih koji su rekli da je ova infekcija imala negativan uticaj.

Pročitajte još: Ljuta paprika i biber leče koronavirus?! SZO proširila listu zabluda o kovidu, a ova je najgora

– Oni koji su imali negativno iskustvo obično su već bili izazvani pre pandemije. Roditelji koji su koristili nasilno roditeljsko ponašanje, roditelji koji su imali poteškoće sa preusmeravanjem fokusa sa sebe na svoje dete, roditelji koji nisu radili ili su zaposleni i roditelji koji žive u nepovoljnom položaju bili su izloženi najvećem riziku od “sagorevanja roditelja” tokom perioda zaključavanja  – zaključila je ona.

 

 

Simptomi “sagorevanja”:

– Osećaj umora

– Ciničnost i udaljenost od posla

– Osećaj neefikasnosti i nepostizanje uspeha

– Obeshrabrenost, socijalna izolacija

– Nedostatak energije, istrošenost

– Glavobolja, bol u mišićima i promena apetita

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike