Vozače boli glava: Srbija ima najskuplji dizel u regionu!

23.01.2021

07:00 >> 08:13

0

Od 11 država u okruženju, u našoj zemlji je prosečna cena dizela na pumpama najveća, dok smo po ceni benzina BMB 95 na četvrtoj poziciji, pokazuju podaci

Vozače boli glava: Srbija ima najskuplji dizel u regionu!
Copyright Pixabay

Srbija ima najskuplji dizel u regionu koji na domaćim pumpama u maloprodaji u proseku košta 1,228 evra po litru, pokazuju najnoviji podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) o prosečnim maloprodajnim cenama goriva u zemljama u okruženju.

Tako je Srbija na čelu liste kada je u pitanju cena dizela, koja je za čak 15 odsto veća od prosečne cene u regionu. Na drugom mestu je Grčka, sa cenom od 1,218 evra po litru dizela, a na trećem Hrvatska u kojoj dizel košta 1,205 evra.

BMB skuplji za 4,9 odsto od proseka

Najjeftiniji dizel u regionu plaćaju građani Bosne i Hercegovine, samo 0,883 evra po litru, što je za oko 17 odsto niža cena u odnosu na prosek regiona. Makedonci, Bugari, Rumuni i Crnogorci takođe plaćaju dizel po povoljnijoj, nižoj od proseka, ceni, pa tako ona iznosi 0,884 evra u Makedoniji, zatim 0,918 evra po litru u Bugarskoj, u Rumuniji 1,013 evra, a u Crnoj Gori 1,02 evra po litru.

Cene goriva u regionu; Foto: Promo/UNKS

Cena benzina BMB 95 nešto je povoljnija, ali ni tu nismo u začelju, već na visokoj četvrtoj poziciji u odnosu na 11 zemalja regiona. Tako je BMB 95 najskuplji u Grčkoj, gde iznosi 1,469 evra po litru, na drugom mestu je Hrvatska sa cenom od 1,241 evro po litru benzina, a na trećem Albanija, gde je benzin 1,175 evra po litru.

U našoj zemlji BMB 95 na pumpama u proseku košta 1,156 evra po litru, što je za 4,9 odsto više u odnosu na prosečnu cenu regiona. Da je u Grčkoj, čiji građani i plaćaju najskuplji benzin, cena paprena pokazuje podatak UNKS po kome je gorivo u ovoj zemlji za oko 33 odsto skuplje u odnosu na prosek cena u regionu.

I po ceni TNG gasa prednjačimo

Najjeftiniji benzin imaju Bosanci, kao i dizel, a na kraju liste po visini cena su i Bugarska, Rumunija i Makedonija. Litar benzina BMB 95 na pumpama u BiH košta 0,893 evra, u Bugarskoj 0,917 evra, a u Rumuniji 1,009 evra.

Profimedia

Ispod proseka regiona su u Slovenci, koji benzin plaćaju 1,032 evra po litru, kao i Mađari, gde litar na pumpama u proseku košta 1,08 evra.

U ceni TNG autogasa opet prednjači Grčka, dok je Srbija na trećem mestu, dok Albanija i Bugarska imaju najjeftiniji gas u maloprodaji. TNG autogas u Grčkoj košta 0,792 evra po litru, u Srbiji 0,65 evra, dok je gas u Albaniji 0,365 evra po litru, a u Bugarskoj 0,46 evra.

Veća akciza na derivate nafte

Inače, nedavno je Republički zavod za statistiku Srbije objavio indeks potrošačkih cena u 2020 godini, tako da su se stekli uslovi za usklađivanje dinarskih iznosa akciza na derivate nafte. S obzirom na to da je indeks potrošačkih cena u decembru 2020. u poređenju sa istim mesecom prošle godine bio 1,3 odsto, za toliko će u skladu sa Zakonom o akcizama biti povećani i nominalni iznosi akciza.

Brent pao na 55,5 dolara

Cene nafte na svetskom tržištu su se juče povukle sa 11-mesečnog maksimuma zabeleženog prošle nedelje, pod pritiskom rasta američkih zaliha i bojazni da će uvođenje novih korona ograničenja u Kini smanjiti potražnju u toj zemlji, najvećem svetskom uvozniku “crnog zlata”. Cena fjučersa nafte Brent je pala na azijskom trgovanju za 58 centi ili za 1,03 odsto, na 55,52 dolara za barel. Fjučersi američke WTI nafte su pojeftinili za 65 centi ili za 1,2 procenta, na 52,48 dolara po barelu, nastavljajući silazni trend od prethodnog dana kada su pali za 18 centi, prenosi Rojters.

U UNKS su naglasili da bi, prema tome, akciza na bezolovni benzin sa sadašnjih 57,1 trebalo da bude povećana na 57,84 dinara po litru. Kada se radi o gasnom ulju, u koja spada i dizel gorivo, akciza će sa 58,72 biti povećana na 59,48 dinara po litru, i za TNG sa 44,59 na 45,17 dinara po kilogramu.

Prema rečima Tomislava Mićovića, generalnog sekretara UNKS, s obzirom na to da akciza ulazi u osnovicu za PDV, svi proizvođači i uvoznici derivata nafte će po ovom osnovu u budžet Srbije plaćati više za oko 0,9 dinara po svakoj litri benzina i dizela, odnosno 0,7 dinara po kilogramu tečnog naftnog gasa.

– U pitanju je redovno godišnje usklađivanje dinarskih iznosa akciza, u skladu sa inflacijom, koje ima za cilj očuvanje realne vrednosti ovog prihoda. Uobičajeno se akcize usklađuju sa inflacijom početkom godine, mada je 2020. primena usklađenih, odnosno danas važećih iznosa akciza, počela tek od 1. jula 2020. godine – naglašava on.

Ključna cena nafte

Mićović je rekao za 24sedam da nema pravila kada je u pitanju odnos akciza i promene cene goriva u maloprodaji.

– Nema pravila i to zavisi od kompanije do kompanije. Ono što je izvesno to je da će svi proizvođači i uvoznici derivata nafte po osnovu akciza plaćati više u budžet države. Na samu cenu goriva utiče još dosta različitih faktora – navodi Mićović.

Pročitajte još

Kako je istakao, važan faktor je cena sirove nafte, a ona je od 1. novembra (nafta brent) povećana za 48 odsto.

– Ipak, u većem delu tog perioda se cena goriva u Srbiji nije menjala. Tek pre 10 dana se to odrazilo i na našu zemlju. S druge strane, kada je cena nafte padala, u periodu januar-maj 2020. i benzin je pojeftinio. Dizel za 32 dinara, a bezolovni benzin za 27 dinara. Tako da nije teško proceniti da li će i sada promene u ceni nafte na svetskom nivou uticati i na cene derivata u Srbiji – objašnjava Mićović.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike