Srpska konkurencija u problemu: Šta sve za železaru Turci traže od Vlade Crne Gore

20.07.2021

08:10 >> 08:15

0

Nastavak proizvodnje Toščelika u Nikšiću je pod znakom pitanja zbog velikih zahteva turske firme

Srpska konkurencija u problemu: Šta sve za železaru Turci traže od Vlade Crne Gore
Copyright Profimedia

Crnogorska Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) ocenila je da bi, ako Ministarstvo ekonomskog razvoja (MER) ispuni zahteve turske kompanije „Toščelik“ za nastavak proizvodnje u nikšićkoj „Željezari“, to bilo suprotno Zakonu o kontroli državne pomoći, pišu podgoričke „Vijesti“.

Sa sličnim problemom pretnje evropskim sankcijama, između ostalog i zbog damping cena kineskg vlasnika, bila je suočena i srpska „Železara Smederevo“, ali joj je iz Brisela „oprošteno“ zbog relativno malog učešća na tržištu.

Proizvodnja u čeličani je obustavljena krajem marta, a turski vlasnik je za njen nastavak i povećanje profitabilnosti ispostavio čak deset zahteva vladi, odnosno MER-u.

Iz tog resora, kojim rukovodi ministar Jakov Milatović, rekli su za dnevnik da su svi zahtevi složeni, finansijski zahtevni i teški za realizaciju, te da su u vezi s tim tražili mišljenje od AZK.

“Toščelik” je tražio direktne izvozne subvencije od 15 odsto za proizvode koje će izvoziti u narednih 10 godina, produženje poslovanja u Biznis zoni za još deset godina, obezbeđivanje jedinstvene tarife za električnu energiju u iznosu od 23 evra po megavat satu do kraja 2025, hitno investiranje u terminal za tečni prirodni gas malog kapaciteta i da u 2021. počne prodaja gasa proizvođačkim kompanijama po cenama cevovodnog gasa, kao i obezbeđivanje neophodne dozvole bez bilo kakvog odlaganja.

Iz MER-a navode da je kompanija tražila da na teret zaposlenih bude 100 odsto oslobođena plaćanja 24 odsto doprinosa za socijalno osiguranje na zarade, što iznosi približno 800.000 evra godišnje u narednih deset godina.

Pored toga, zahteva oslobađanje u iznosu od 100 odsto od plaćanja 173.000 evra godišnjeg poreza na imovinu u idućih deset godina, stoprocentno oslobađanje od plaćanja ekološkog poreza od 120.000 evra na godišnjem nivou u narednih deset godina, itd.

Ministar Milatović je ranije izjavio da bi ovi zahtevi koštali između pet i i šest miliona evra godišnje.

“Vijesti” navode da je „Toščelik“ tražio takođe oslobađanje od PDV-a za uvezene sirovine i druge materijale, jer su 100 odsto izvozna kompanija, obezbeđivanje kredita od 10 miliona evra od Investiciono-razvojnog fonda kao obrtnog kapitala i/ili investicije s rokom otplate od sedam godina, bez kamate i s grejs periodom od tri godine.

Turska ambasadorka u Crnoj Gori Songul Ozan je početkom jula, u razgovoru s novinarima, izjavila da Toščelik neće napustiti „Željezaru“, već da s MER-om radi na rešavanju problema.

Plate manje „samo“ 10 odsto

Radnici u Željezari su se oštro usprotivili nameri menadžmenta da im plate smanji za 30 odsto, a nakon razgovora s predstavnicima MER-a odlučeno je da smanjenje bude deset odsto.

Sindikat radnika je ovog meseca upozorio Vladu Crne Gore i resorno ministarstvo da je situacija u nekadašnjem gigantu i dalje neizvesna i da radnici ne znaju kakva ih sudbina čeka nakon 4. avgusta, do kada neće biti pokrenuta proizvodnja.

U “Toščeliku”, kojim od 2012. godine gazduje turski holding “Tosjali”, radi oko 270 zaposlenih, a prosek radničke plate, kako kažu iz Sindikata, iznosi oko 350-400 evra.

Iz MER-a navode da se vlada od početka mandata suočava s brojnim nasleđenim problemima kada je u pitanju ova kompanija, te da je u cilju njihovog rešavanja ministarstvo imalo intenzivnu komunikaciju s predstavnicima menadžmenta i radnika Toščelika.

Dodali su da se će u narednom periodu nastaviti intenzivna komunikacija u pravcu pronalaženja rešenja, koja će zavisiti od konačnog mišljenja Agencije za zaštitu konkurencije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Vijesti

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike