Čeka se ponedeljak: Naftaši iz OPEK+ se nisu dogovorili, cena malo pala

03.07.2021

08:29 >> 08:31

0

Neočekivana jedanaestočasovna drama na sastanku zemalja najvećih proizvođača nafte u četvrtak, ni ponovni sastanak u petak nisu iznedrili rešenje, pa se

Čeka se ponedeljak: Naftaši iz OPEK+ se nisu dogovorili, cena malo pala
Copyright Pixabay

Da li će se povećati proizvodnja nafte u svetu i za koliko, što prilično utiče na njenu cenu a time i gorivo i na srpskim pumpama, znaće se možda u ponedeljak.

Obim predloženog povećanja je manji nego što su analitičari očekivali, sa dodatnih 400.000 barela dnevno, umesto 500.000.

Ali, postoji mogućnosti, pokazali su sastanci, da povećanja i ne bude, piše „Jahu fajnans“.

U trenutku kada se u svetu povećava potražnja za naftom, recimo jedna Indija je već stigla na 90 odsto potrošnje goriva iz pretpandemijskog perioda a daleko je od završetka zaraze kovidom, ministri zemalja OPEK-a ali i onih proizvođača koji nisu u toj uticajnoj grupaciji, u Londonu su u petak završili sastanak bez rezolucije.

Rusija i Arabija na jednu, Emirati na drugu stranu

Videokonferencija OPEK+ pokazala je da je većina za postepeno smanjenje ograničenja proizvodnje do kraja godine, osim nekoliko zemalja koje predvode Ujedinjeni Arapski Emirati, javlja Rojters.

Takve vesti su tek malo uskomešale berzansko tržište, gde su fjučersi za brent minimalno porasli na 76,03 dolara za barel a „srednja“ teksaška nafta pala na 75,16 dolara.

U principu, OPEK+ se složio da se proizvodnja poveća za 400.000 barela, u periodu od avgusta do decembra, kako bi se pokrila povećana tražnja. S druge strane, vodeća zemlja OPEK-a, Saudijska Arabija ali i Rusija kao deo OPEK+, traže da neka ograničenja ipak ostanu do kraja 2022. godine.

Svoju politiku „teraju“ Emirati, koji se protive podizanju bazne linije proizvodnje a pritom u praksi povećavaju svoju proizvodnju.

Nezavisni naftni analitičar, Nil Atkinson, za CNBC kaže da iskrice OPEK+ i UAE traju već neko vreme

– „Nacionalna naftna kompanija Abu Dabi“ investira u nove kapacitete i ima sve aktivniju ulogu u trgovini. Sve više izgleda da će poslovati više kao međunarodna nego nacionalna kompanija pod uticajem odluka države jer gledaju u budućnost, vide da će tražnja za naftom nastaviti da raste u srednjem roku i žele veći deo tog kolača – ističe Atkinson.

Neimenovani sagovornici Rojtesa iz OPEK+, takođe su naveli da UAE traže da za izračunavanje njihove kvote kao osnova bude utvrđen iznos od 3,84 miliona barela dnevno umesto sadašnji 3,168 miliona barela na dan. Ako se taj zahtev prihvati, to bi moglo da znači više nafte na tržištu nego što je planirano ili bi drugi proizvođači morali da pristanu na manji porast njihovih kvota.

Screenshot/Investing.com

Jedan izvor iz grupe OPEK+ rekao je da UAE tvrde da nisu jedine koje traže višu osnovu, navodeći u tom kontrkstu Azerbejdžan, Kuvajt, Kazahstan i Nigeriju kao proizvođače koji su promenili taj parametar nakon početka primene sporazuma prošle godine.

Biće dogovora

Analitičar rizika u „Eurasia grup“ ipak smatraju da će dogovor biti postignut.

Pročitajte još:

– UAE će pregovarati ali teško da će „ići do kraja“ i rizikovati da ih krive za rast cene nafte i globalnu inflaciju. Pritom, sa većom cenom ugroženi su im i odnosi sa klijentima iz Azije (Kinom) – kažu analitičari.

OPEK+, kojim dominiraju zemlje izvoznice sa Bliskog istoka, dogovorile su se za 2020 godinu da značajno smanje proizvodnju kako bi održale cene nafte tokom istorijskog šoka tražnje koja je stala zbog pandemije korona virusa.

Cena nafte povećana je 45 odsto u prvoj polovini 2021. godine, u odnosu na isti period 2020, jer se tražnja oporavlja nakon širenja vakcinacije i popuštanja mera zaključavanja.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

TAGOVI:

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike